چرخش اقتصاد ایران به سمت بورس است و قطعا آتیه سرمایه گذاری نه نوسانگیری در این بازار از هر بازاری درخشان تر است. افرادیکه به تازگی در حال هجوم به این بازار هستند که با دو شرط باید وارد این بازار شوند.

چرخش اقتصادایران به سمت بورس است

به گزارش روند بورس امروز، مهدی رباطی مدیرعامل کارگزاری بورس بیمه ایران عنوان کرد: مدتی است بویژه بعد از IPO شستا، افرادیکه اغلب از نسلهای قبل هستند درحال ابرازنظر درخصوص حباب بورس هستند و اینکه عرضه شستا تاثیری بر شفافیت آن ندارد. کاری به نقد این نظرات ندارم، ولی با مطالعه آنها چیزی که توی ذوق میزند نداشتن حداقل آشنایی این افراد با بورس و بازارهای مالی است.

بارها گفته شده بورس در بخشهایی دارای حباب است و در بخشهایی خیر. در سهامی سفته بازی صورت می گیرد، در مواردی تخلف و… اما در بخشهای مهمی از بازار نه تنها حباب وجود ندارد بلکه سهام کاملا زیر ارزش معامله می شوند. بسیاری از شرکتهای پتروشیمی ، کل صنعت پالایشی، گروه بانکی بویژه دوماه قبل زیر ارزش بازار هستند و قطعا در ماههای آتی بازدهی خوبی نصیب سهامداران خود خواهند کرد. همانطور که دو سه ماه قبل از احتمال بازدهی قابل توجه در گروه بانکی نوشتم.

همچنین درباره اینکه رشد چند برابری شاخص آیا نشان دهنده شکل گیری حباب در بازار است نوشته ام، شاخص بورس تهران به دلایل متعدد نه در رشد نه در ریزش نشان دهنده وضعیت حباب یا عدم حباب بورس نیست و ارزش تحلیلی ندارد.

درباره شستا نیز ورود این شرکت گام بسیار بزرگ دولت بود که حال به هر دلیلی انجام شد. قطعا این IPO تاثیر بسیار مثبتی بر شفاف شدن این حیاط خلوت همیشگی و رفتن آن در اتاق شیشه ای خواهد شد. اتفاقی که هیچ دولتی زیربار آن نرفته بود و اکنون از فرط بی پولی و در سالهای آخر دولت رخ داد.

افرادیکه سخن از این میکنند که این شرکت متعلق به کارگران بوده و نباید اینگونه فروخته می شود و یا اینکه عرضه اولیه به این شکل تاثیری بر شفافیت ندارد مشخصا اصلا نمیدانند عرضه اولیه یعنی چه و یک شرکت وقتی وارد بازار سهام می شود چه اتفاقی برای آن میافتد.

روند قوی فعلی بازارهم مثل هر روندی قطعا روزی وارد استراحت خواهد شد. هر چند که چرخش اقتصاد ایران به سمت بورس است و قطعا آتیه سرمایه گذاری نه نوسانگیری در این بازار از هر بازاری درخشان تر است. افرادیکه به تازگی در حال هجوم به این بازار هستند که با دو شرط باید وارد این بازار شوند.

اول. توان روانی و اقتصادی ۵۰% ضرر بر روی اصل سرمایه را داشته باشند. دوم. دید زمانی یکسال به بالا برای سرمایه گذاری خود داشته باشند. و در آخر اگر حداقل یکسال تمرین و مطالعه در خصوص این بازار نکرده اند بلاشک از صندوق های سرمایه گذاری معتبر دارای بتای مناسب و ترکیب پورتفوی کم ریسک بویژه در شرایط فعلی برای سرمایه گذاری استفاده کنند که در ریزش کمتر ضرر کنند، برخی صندوقها و سبدگردانها تفاوتی با افراد بی تجربه و بدون دانش ندارند. به هیچ عنوان به سبدگردانهای تلگرامی و بدون مجوز و همچنین شرکتهای سبد گردان و صندوقهای بدون اعتبار و دارای ریسک بالا اعتماد نکنند که فرجام اینکار قطعا پشیمانی است.