شرکت معدنی و صنعتی چادرملو به عنوان یک شرکت ایرانی ثبت شده در بورس اوراق بهادار تهران، در خط مشی خود نیز به موضوع محیط زیست اشاره کرده و براساس آن استاندارد مدیریت زیست محیطی"  ISO14001-200"  را در نظر گرفته و در راستای توسعه پایدار و حفظ محیط زیست، تامین سلامتی و ایمنی نیروی انسانی را هدف اصلی خویش قرار داده است.

به گزارش روند بورس امروز: یکی از چالش هایی که همواره تمامی معدنکاران و فعالان حوزه صنعتی با آن روبرو هستند، مباحث زیست محیطی است که به نوعی فعالیت این بخش را با مشکل مواجه کرده و در بسیاری از موارد منجر به تعطیلی فعالیت معدن شده است. اما در این میان شرکت هایی هستند که با برنامه ریزی های مدون و اختصاص بودجه هایی مشخص برای حفظ محیط زیست توانسته اند ضمن توجه به این معقوله مهم به توسعه اقتصادی و صنعتی منطقه نیز بپردازند.

شرکت معدنی و صنعتی چادرملو به عنوان یک شرکت ایرانی ثبت شده در بورس اوراق بهادار تهران، در خط مشی خود نیز به موضوع محیط زیست اشاره کرده و براساس آن استاندارد مدیریت زیست محیطی”  ISO14001-200″  را در نظر گرفته و در راستای توسعه پایدار و حفظ محیط زیست، تامین سلامتی و ایمنی نیروی انسانی را هدف اصلی خویش قرار داده است.

یکی از طرح های بزگ و زیر بنایی توسعه بخش چادرملو، پروژه احداث تصفیه خانه فاضلاب شهر اردکان و انتقال بخشی از آن به مجتمع صنعتی چادرملواست. این طرح  تاثیر قابل توجهی در ارتقاء سطح بهداشت ساکنین شهر و نیز جلوگیری ازهدر رفت آب ، و تامین آب صنعتی از پسابهای خانگی در نتیجه صرفه جویی در مصرف آب شرب داشته است ، چادرملو برای اجرای این طرح در اردکان حدود ۲ هزار میلیارد ریال هزینه کرده است . نباید فراموش کرد این پروژه های زیر بنایی که منافع آن برای عامه است اقداماتی فراتر از وظایف یک شرکت صنعتی است.

بخشی از اقدامات زیست محیطی شرکت چادرملو 

ایجاد بیش از۳۰۰  هکتار باغ میوه مجتمع صنعتی چادرملو در اردکان یزد. درختکاری ۲۱۸   هکتار از گونه های غیر مثمر و مقاوم در شرایط کویری در مجتمع صنعتی چادرملو در اردکان یزد. استفاده از تجهیزات غبار گیر و فیلترهای کیسه ای در کارخانه گندله سازی اردکان بمنظور کاهش میزان ذرات آلاینده محیط زیست . ایجاد ۸۵ هکتار فضای سبز با گونه مختلف درخت و گیاهان مقاوم در کویردر مجتمع معدنی چادرملو.ایجاد آبشخور برای حیوانات و حیات وحش در کویر. ساخت ابنیه برای محیط بانان پناهگاه حیات وحش دره انجیر – نی باز. بهره برداری از آب شور چاله ساغند و تصفیه آن و جایگزین با آب شیرین بهاباد.

همکاری در تامین نیروی محیط بانان منطقه. خرید و نصب ایستگاه کامل سنجش آلودگی هوا در شهر اردکان. اجرای برنامه جداسازی زباله های خانگی شامل پسماند های آلی ، شیشه و کاغذ (ازمبدا تولید). ارائه پروژ ه های مرتبط با حفاظت از محیط زیست  در بخش تحقیق و توسعه (R&D). استفاده از سیستم تر در کارخانجات فراوری سنگ اهن جهت کاهش ورود ذرات گرد و غبار به محیط بیرون. تولید گلهای فصلی و برخی از درختان و نهال های مصرفی و نگهداری گلدانهای دفاتر. به منظور تحت کنترل قراردادن پسآب کارخانه و عوامل محیطی، پایش های زیست محیطی هر سه ماه یک بار انجام می گیرد و نتایج در حد مجاز است.

بازرسی دوره ای زیست محیطی از فعالیت های جاری سایت و گزارش عدم انطباقهای موجود.نظارت بر دفن پسماند خانگی روی دپوی باطله.نظارت بر ارسال زباله های  بیمارستانی به بیمارستان ضیائی اردکان.بازرسی از تصفیه خانه فاضلاب و کنترل آب بازیافت شده با آزمایشات مربوطه.اجرای طرح تفکیک و جمع آوری زباله های اداری و خانگی توسط پیمانکار و نظارت بر اجرای آن.همکاری در اجرای ممیزی مراقبتی سالیانه و شناسایی و ارزیابی فعالیت های مجتمع.شستشوی مخازن ذخیرۀ آب تصفیه خانه فاضلاب به منظور کنترل لجن زدگی آنها و جلوگیری از آلودگی هوا و بوی نامطبوع لجن. تست اولیۀ استفاده از محلول SSR400 جهت آب پاشی جاده های معدنی و کاهش سوخت.

در مجتمع صنعتی چادرملو جهت جلوگیری از انتشار آلاینده های صوتی ، هوا، پسآب و فاضلاب صنعتی و انسانی  کارخانه گندله سازی، تجهیزات و تأسیسات جانبی نصب و راه اندازی گردیده است. بالا بردن غنا و تنوع گونه ای مجموعه فضای سبز و ایجاد چشم اندازی زیباتر با گونه های جدید. تغییر شیوه آبیاری از جوی پشته ای به موضعی در محدوده بلوار اصلی. ایجاد خزانه کشت گلهای فصلی و نگهداری نهال ها و بالا بردن غنا و تنوع گونه ای مجموعه فضای سبز. به منظـور نظارت بر انـدازه گیری آلاینده های محیط زیست مجتمع ، از خـدمات شرکت مشاور استفاده می گردد. به تائید سازمان حفاظت محیط زیست استان یزد در مجتمع صنعتی چادرملو هیچ گونه پسماند صنعتی غیر قابل بازیافت وجود ندارد.

گفتنی است : شرکت معدنی و صنعتی چادرملو تا کنون با سرمایه گذاری بیش از ۶۱ هزار میلیارد ریال در شهرستان اردکان و اشتغال بکار حدود ۸ هزار نفر که بالغ بر ۹۸ درصد شاغلین بومی هستند و نیز ایجاد ۴۰ هزار شغل غیر مستقیم، توانسته بعنوان یکی از تاثیر گذارترین واحدهای صنعتی استان یزد نقش انکار ناپذیری در بهبود کیفیت زندگی شهروندان داشته باشد .