طی دوره مالی سه ماهه منتهی به خرداد ۹۸ جریان خالص ورود وجه نقد ناشی از فعالیتهای عملیاتی شرکت پتروشیمی پارس در مقایسه با همین دوره در سال ۹۷ تقریبا دو برابر شده و از ۳.۹۹۵ میلیارد ریال به ۶.۸۵۳ میلیارد ریال رسیده است.

به گزارش خبرنگار بورس امروز: شرکت پتروشیمی پارس یکی از سودده ترین شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه است. خرید سهام این شرکت برابر است با تضمین سود. سال ۹۷ را این شرکت با تقسیم سود بالا به پایان رساند و حالا بررسی عملکرد سه ماهه سال جاری این شرکت نشان می‌دهد که همچنان در مسیر رشد و افزایش سود هستند.

به طوری که سود خالص شرکت طی سه ماه نخست امسال در مقایسه با سال گذشته ۴۳ درصد افزایش داشته و توانسته بیش از ۱ هزار ۶۰۰ میلیارد تومان سودسازی کند.

کل فروش شرکت در دوره سه ماهه منتهی به ۳۱ / ۰۳ / ۱۳۹۸ مبلغ ۳۹٫۰۱۵ میلیارد ریال است که نسبت به مدت مشابه سال قبل، به میزان ۷۱۱ درصد افزایش یافته است.

مقدار فروش کل سال ۱۳۹۸ معادل ۳٫۱۷۸ هزار تن پیش بینی شده است. مقدار فروش سه ماهه ۱۴ درصد نسبت به برنامه سه ماهه رشد داشته و در مقایسه با دوره مشابه سال قبل ۱۳ درصد افزایش داشته است. همچنین پیش بینی می‌ شود که مبلغ فروش کل شرکت در سال ۹۸ با ۳۰ درصد افزایش نسبت به سال گذشته به میزان ۱۲۴٫۶۷۹ میلیارد ریال برسد.

طی دوره مالی سه ماهه منتهی به خرداد ۹۸ جریان خالص ورود وجه نقد ناشی از فعالیتهای عملیاتی شرکت پتروشیمی پارس در مقایسه با همین دوره در سال ۹۷ تقریبا دو برابر شده و از ۳.۹۹۵ میلیارد ریال به ۶.۸۵۳ میلیارد ریال رسیده است.

جریان خالص ورود (خروج) وجه نقد ناشی از بازده سرمایه گذاری ها و سود پرداختی بابت تأمین مالی این شرکت نیز از ۹۵ میلیارد ریال به ۵.۹۸۳ میلیارد ریال افزایش یافته است.

به این ترتیب مانده وجه نقد شرکت در پایان دوره از ۷.۹۳۸ میلیارد ریال سال ۹۷ به ۲۳.۳۹۳ میلیارد ریال در سال ۹۸ رسیده است. درآمدهای عملیاتی شرکت پتروشیمی پارس طی دور سه ماهه ابتدایی سال ۹۸ با ۱۰۰ درصد افزایش نسبت به سال گذشته از ۱۷.۹۴۹ میلیارد ریال سال ۹۷ به ۳۹.۰۱۵ میلیارد ریال در سال ۹۸ رسیده است. اما بهای تمام شده درآمدهای شرکت نیز تا ۶۹ درصد طی این دوره مالی افزایش یافته و از ۱۲.۳۴۱ میلیارد ریال سال ۹۷ به ۲۶.۸۵۱ میلیارد ریال در سال ۹۸ رسیده است. همچنین بررسی سود ناخالص این شرکت نشان می‌دهد که پتروشیمی پارس در مسیر صعودی قرار دارد.

سود ناخالص شرکت ۳۱ درصد افزایش داشته و به ۱۲.۱۶۳ میلیارد ریال طی دوره مالی سه ماهه منتهی به خرداد ۹۸ رسیده است. هزینه‌های فروش، اداری و عمومی شرکت نیز طی این دوره ۵ درصد افزایش داشته و به بیش از ۲۰۰ میلیارد ریال رسیده است. سود عملیاتی شرکت با ۴۲ درصد افزایش مواجه شده و به بیش از یک هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان رسیده است. سود خالص شرکت نیز افزایشی ۴۳ درصدی داشته و از ۵۶۵ میلیارد تومان در سه ماهه نخست سال ۹۷ به ۱هزار ۶۷۱ میلیارد تومان در سال ۹۸ رسیده است.

مجموع درآمد عملیاتی شرکت برای دوره مالی منتهی به ۳۱ خرداد سال ۱۳۹۸ برابر مبلغ ۳۹٫۰۱۵٫۰۵۴ میلیون ریال بوده که نسبت به دوره مشابه سال ۱۳۹۷ ، به میزان ۱۱۷ % افزایش داشته است که ناشی از افزایش مقداری فروش محصولات وافزایش نرخ فروش ناشی از افزایش نرخ ارز نسبت به مدت مشابه بوده است.

شرکت پتروشیمی پارس جزء شرکتهای فعال در زمینه تولید گاز اتان، پروپان، بوتان، پنتان پلاس، استایرن منومر، اتیل بنزن و تولوئن در کشور، با ظرفیت اسمی ۴٫۲۴۹ هزار تن در سال در رده اول این صنعت و شرکت پتروشیمی در جهان است.

محصولات پتروشیمی پارس در داخل ایران از طریق بازار بورس کالا و نیز از طریق بازار خارج از بورس کالا (عقد قراردادهای بلندمدت با کلیه شرکتهای پتروشیمی واقع در مناطق ویژه اقتصادی و انرژی) به فروش می رسد. شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، شرکت گروه نفت و گاز پارسیان و شرکت سرمایه گذاری غدیر از جمله سهام‌ داران اصلی این شرکت محسوب می ‌شوند.

مشاهده صفحه ی اخبار و تحلیل های پتروشیمی پارس ( پارس )