روابط عمومی یک فرآیند ارتباطی استراتژیک است که شرکت ها، افراد و سازمان ها برای ایجاد روابط متقابل سودمند با مردم برقرار می کنند. اساساً متخصصان معتقد به شفافیت امور و پاسخگویی، احترام به حقوق شهروندی، شناسایی وظایف و مسئولیت های سازمان، کنترل درست کارمندان بر کار و افراد مناسب در نقد و  ارزیابی برنامه ها و عملکردهای سازمان و داشتن استراتژی های مشخص می باشند.

 

به گزارش بورس امروز؛ روابط عمومی یک فرآیند ارتباطی استراتژیک است که شرکت ها، افراد و سازمان ها برای ایجاد روابط متقابل سودمند با مردم برقرار می کنند. اساساً متخصصان معتقد به شفافیت امور و پاسخگویی، احترام به حقوق شهروندی، شناسایی وظایف و مسئولیت های سازمان، کنترل درست کارمندان بر کار و افراد مناسب در نقد و  ارزیابی برنامه ها و عملکردهای سازمان و داشتن استراتژی های مشخص می باشند.

روابط عمومی یک رشته متمایز است. اما دارای ویژگی های مشترک با چندین تخصص مختلف مانند بازاریابی، ارتباطات و تبلیغات است. اگرچه ممکن است مسئولیت‌ها در این زمینه‌ها مشابه باشند، اما جنبه‌های خاصی از روابط عمومی وجود دارد که آن را متمایز می‌کند و آن را به یک صنعت منحصر به ‌فرد تبدیل می‌کند.

 

  • مشخصه های واحد روابط عمومی

اساساً متخصصان روابط عمومی در ارتباطات با دقت طراحی شده با استفاده از استراتژی‌ها و فن‌آوری‌های در حال ظهور برای تقویت رابطه بین یک سازمان و عموم آن‌ها تخصص دارند. تاکتیک‌ها و روش‌های دقیقی که یک متخصص روابط عمومی استفاده می‌کند بسته به مشتری، اهداف و نیازهای او متفاوت است.

با این حال، تقریباً در همه موارد، متخصصان روابط عمومی تلاش می‌کنند تا جذابیت مشتری خود را به حداکثر رسانند و در عین حال تأثیرات مطبوعات منفی یا مضر را به حداقل برسانند. اشخاص فعال در این حوزه باید از قلم قوی و قدرت کلام بالایی برخوردار باشند تا بتوانند به درستی منظور خود را به مخاطبین انتقال دهند. این موضوع در برنامه های تبلیغاتی آنها بسیار حائز اهمیت است.

بیشتر بخوانید:  خاکستری برای دلالان در صنعت خاکستری سیمان

 

  • روابط عمومی در مقابل بازاریابی

روابط عمومی زیر چتر بازاریابی بزرگتر قرار می گیرد. بازاریابی شامل ترویج تصویر مثبت از محصولات، خدمات و سازمان ها به مصرف کنندگان است. در حالی که این شبیه به روابط عمومی است. بازاریابی تلاش می کند تا نیازهای مشتریان را برآورده کند، اطمینان حاصل کند که یک محصول یا خدمات آنها را برآورده می کند و باعث فروش می شود. تمرکز روابط عمومی، از سوی دیگر، تقویت رابطه بین مردم و یک سازمان است. متخصصان روابط عمومی می توانند با تلاش های خود به بازاریابان کمک کنند. زیرا روابط مثبت با مشتری می تواند به طور غیرمستقیم به افزایش فروش و جلب رضایت بازار هدف کمک کند.

روابط جامعه شامل بهبود تصویر سازمان با جامعه محلی یا منطقه ای است. اغلب، کسب‌وکارها مستقیماً از طریق رویدادها، کارهای خیریه یا درگیر شدن با یک پروژه محلی با جامعه درگیر می‌شوند. این به ارتقای حضور سازمان در جامعه کمک می کند و ارتباطی با اعضای آن جامعه برقرار می کند.

مشارکت اجتماعی شرکت، جنبه ای از روابط عمومی است که برای بهبود تصویر عمومی شما به عنوان یک سازمان اخلاقی کار می کند. بطور مثال برگزاری و حتی شرکت در رویداد های اجتماعی خیریه و همچنین فعالیت های عامل المنفعه که بدون هیچگونه انتظاری از طرف شرکت انجام گیرد، اما تصویر شما را بهتر از پیش جلوه می دهد و از طرفی هم کمک های انسان دوستانه شما تغییر و تحولی در زندگی دیگران ایجاد کند.

 

  • مدیریت بحران

وقتی اتفاقی می افتد که هویت شرکت شما را تهدید می کند، زمان مدیریت بحران فرا رسیده است. این می تواند به دلیل فراخوان محصول، اتهامات بدرفتاری با کارمند یا مشتری، اشتباه مدیر عامل یا کارمند، یا هر نوع رسوایی دیگری باشد. علت هر چه باشد، کنترل آسیب می تواند برای موفقیت آینده سازمان شما ضروری باشد.

بیشتر بخوانید:  کارکنان بانک ها بخوانند: پول شما در صندوق بازنشستگی کجا سرمایه گذاری می شود

مدیریت بحران معمولاً تنها پس از مطرح شدن یک موضوع مهم مورد نیاز است، به خصوص اگر آن را عمومی کرده باشد. در حالی که برخی از موقعیت ها با گذشت زمان از بین می روند. برخی دیگر ممکن است نه، که می تواند منجر به آسیب نامحدود یا دائمی به برند شما شود. روابط عمومی می تواند به چرخش موضوع و تغییر روایت تهدید کمک کند. این موضوع می تواند به کاهش بحران کمک کند. تأخیر یا اشتباه می تواند به سازمان شما آسیب بیشتری وارد سازد. بنابراین واکنش

سریع و صحیح کلید مدیریت بحران است. روابط عمومی می تواند به شما این امکان را دهد که آسیب های ناشی از یک بحران را کاهش دهید یا از فرصت های غیرمنتظره ای که می تواند برای کسب و کار شما مفید باشد، استفاده کنید.

 

  • چالش اصلی

عموما در بنگاه های اقتصادی از واحدهای امور مشتریان برای پاسخگویی و رفع مشکلات مشتریان استفاده می شود و در حد رفع نیاز و تسهیل امور آنها اقدام و عمل انجام می گیرد. در صورتیکه نیاز به مدیریت استراتژیک روابط عمومی بصورت جداگانه برای تسهیل فرایند ها و عملیات های شرکت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که بتواند با تصمیم گیری آزادانه و طبق اصول اهداف مجموعه را پیش برده که هم از جنبه مالی و هم برند سازی تاثیرات مثبتی ایجاد کند.

متاسفانه در سازمان ها فقط تمرکز بر سودآوری به طرق مختلف از سوی مدیران صورت می گیرد و با نادیده گرفتن این موضوع باعث ایجاد نارضایتی از سوی مشتری و بروز بحران های احتمالی مواجه خواهند شد.

  • نویسنده : مجتبی مهر افروز- کارشناس روابط عمومی کارگزاری آینده نگر خوارزمی
  • منبع خبر : نشریه بورس امروز