“تبلیغات خوب فقط اطلاعات را به گردش در نمی آورد. در باورها و خواسته های اذهان عمومی نفوذ می کند".  ( لئو برنت)

به گزارش بورس امروز، رمز بقای یک کسب و کار در دیده شدن نهفته است، اگر به اندازه كافي ديده نشويد، هیچ مشتری ايي وجود نخواهد داشت که با میل و رغبت با کسب و کار شما ارتباط برقرار کند. يكي از مهمترين جنبه هاي موفقيت در تجارت، روابط عمومي نوين و عاري از تعصب است كه با بهره مندي از فنون بازاريابي نقش مهمي در هر چه بهتر ديده شدن دارد كه البته با مقوله توسعه خدمات و محصولات تفاوت عمده اي دارد .در هر بنگاه اقتصادی که فعال هستید یا تصمیم به راه اندازی آن را دارید، در مرحله اول باید تحقیق و بررسی پیرامون حوزه فعالیت خود را بمنظور شناخت کامل از موقعیت کنونی جدی بگیرید. زيرا اگر درک و تعریف صحیحی از فعالیت سازمان خود نداشته باشید نمی توانید جایگاه فعلی را شناسائی و تثبیت نموده و در مراحل بعد بهبود و ارتقاء دهید. در این مقاله به طور مختصر پیرامون دو فرآیند اصلی و ارتباط آنها با یکدیگر می پردازیم. وقتی صحبت از فرآیند سازمانی میشود بر خود واجب میدانم تا از شادروان سرکار خانم مهندس ” شراره حسینی ” یاد کنم. یکی از فرآیندهای اصلی که روابط عمومي نوین را متمایز می کند، بهره گیری از موضوع جایگاه سازی (positioning) سازمانی است. این فرآیند اصلی بسیار مهم و پویا می باشد و  در روابط عمومی نوین اهمیت ویژه ایی دارد.

در این فرآیند از نکات جزئی تا اهداف کلان سازمان خود باید مطلع بود و از ارزیابی همزمان رقبا نیز نباید غافل شد. جایگاه یابی به ما کمک می کند تا از انجام تبلیغات و بزرگ نمايي یا بالعكس کوچک نمايي جلوگیری کنیم و با بینش صحیح و دقیق بر اساس اندازه واقعی سازمان خود فعالیت کنیم، هرچه این تبلیغات در اندازه سازمان باشد به واقعیت نزدیک تر است و اعتماد مخاطب را بخود جلب نموده و ارتباط صحیح بین سازمان و مخاطب برقرار می کند. اگر فرآیند فوق را بطور صحیح و درست درک و اجراء نماییم، تبلیغات نیز بعنوان فرآیند سطح یک روابط عمومی تلقی می گردد. كه با آگاهی از جایگاه سازمان می تواند در این راه کمک ویژه ایی کند، ابزارها و شیوه های مختلف موجود در روابط عمومی نه تنها رشد مطلوب کسب و کار را فراهم می کند، بلکه کمک می کند تا خود را در مقابل بازار هدف: ابراز ، تثبیت ، بهبود و ارتقاء دهیم . “در اصل تبلیغات مبتنی بر جایگاه یابی سازمان را در مسیری قرار می دهد که برند ما سزاوار آن است.” با توجه به شتاب زدگی جامعه و تعداد بیش از اندازه آگهی های تبلیغاتی، زمان توجه افراد بطور متوسط به هر خبر در شرایط مواجه با آن کمتر از 60 ثانیه است و چشم انسان در اين زمان محدود نمي تواند متوجه همه مطالب و آگهی ها شود. پس تبلیغات باید به گونه ای باشد که بتواند در این مدت کوتاه توجه عموم را به خود جلب کند. برای انجام این کار باید به اندازه کافی خلاق و ایده پرداز بود. چون ایده ها ما را در رسیدن به اهداف کمک می کنند. مهربانترین و سخاوت مندترین  عاملی که میتواند خلاقیت و ایده پردازی را در ما متبلور و زنده نگهدارد، پدیده ها  و رخدادهای موجود در طبیعت است !الهام گرفتن از طبیعت همواره یکی از بهترین روشهای تبلیغات می باشد. ایده های نوین و خلاق ارزشمند هستند و برندهای مختلف از آنها  در تبلیغ محصولات و مشاغل خود استفاده می کنند.  در این مقاله، به یک مورد از تبلیغات خلاقانه که با استفاده از يك پديده طبيعي در سال ٢٠٢٢ انجام شده است صحبت خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید:  روش‌های جدید تامین مالی در دست اقدام است

مسترکارت  Master cardشرکت خدمات مالی چند ملیتی آمریکايي است که در سال 1966 تأسیس شد و با انواع کارت های اعتباری و نقدی به مشتریان خود خدمات متنوع ارائه می دهد. مستر کارت  از شرکت های شناخته شده در صنعت پرداخت است. Master card  خلاقیت خود را زمانی نشان داد که امارات متحده عربی شاهد یک خورشید گرفتگی طولانی بود. در مدت خورشید گرفتگی، ماه از خورشید عبور کرد و به این ترتیب شبیه لوگوی مسترکارت شد. مسترکارت از این فرصت استفاده کرد و کسوف را مانند یک بیلبورد زنده در آسمان جلوه داد و مابه ازاء آن قیمت ها در زمان کسوف کاهش و تخفیف هاي ویژه ایی نيز  به مشتریان ارائه داد . امکان دارد با خود بگوئیم این یک اتفاق در طبیعت بوده که بصورت تصادفی برای مستر کارت پیش آمده، فقط به یک نکته اشاره میکنم

” کسوف “را در نظر بگیرید و یا در اینترنت به تصاویر موجود دقت کنید. با توجه به تدریجی بودن این پدیده اشکال مختلفی پدیدار می گردد که مشابه لوگو خیلی از کمپانی های بزرگ و کوچکی است که بعضا با آنها آشنا می باشید، این شرکتها

می توانستند از این واقعه بنفع خودشان استفاده کنند، به یک نمونه  از این کمپانی ها اشاره میکنم :شرکت خودرو سازی آلمانی ” آئودي ” از تولیدکنندگان مشهور خودروهای لوکس برندهای معروف دیگر در جهان می توانستند از این رخداد طبیعی برای تبلیغ و معرفی خود در طبیعی ترین و باور پذیرترین شرایط ممکن استفاده نمایند و چه بسا برخی از شرکتهای ناشناخته نیز مي توانستند از این موقعیت برای معرفی خود سود ببرند! چرا که این یک پدیده منحصر به فرد بود و منحصر به فرد بودن در تبلیغات، مخاطب را جذب می کند.

بیشتر بخوانید:  افق روشن کارآفرینی در زمینه صادرات/افزایش 37 میلیاردی صادرات غیر نفتی

در پایان می توان نتیجه گرفت که روش مبتکرانه و خلاقانه تبلیغات نه تنها محصول یا خدمات را قابل مشاهده و باورپذیر می کند، بلکه به برند کمک می کند تا به رسمیت شناخته شود. تبلیغات فوق نمونه ی کاملی از چگونگی جلب توجه عموم مردم به برند و جایگاه یک سازمان است.

  • نویسنده : حسن ولیزاده کارشناس ارشد مدیریت روابط عمومی و ارتباطات
  • منبع خبر : نشریه بورس امروز