بازار در این روزها از کمبود نقدینگی و جریانات پولی رنج می برد. حجم ارزش معاملات کم شده است که یکی از دلایل آن می تواند برگزاری مجامع در فصل تابستان و تیر باشد. تقریبا در هفته ای که گذشت اکثریت بازار در مجامع حضور داشتند و کم کم در این هفته با بازگشایی ها وضعیت بازار بهتر خواهد شد.

به گزارش بورس امروز؛ بازار در این روزها از کمبود نقدینگی و جریانات پولی رنج می برد. حجم ارزش معاملات کم شده است که یکی از دلایل آن می تواند برگزاری مجامع در فصل تابستان و تیر باشد. تقریبا در هفته ای که گذشت اکثریت بازار در مجامع حضور داشتند و کم کم در این هفته با بازگشایی ها وضعیت بازار بهتر خواهد شد.

آخرهفته ی گذشته شاهد انتشار گزارشات ماهانه و سه ماهه شرکت ها بودیم که روانه سامانه ی کدال شد. گزارشات هم عموما خوب و امیدوار کننده بود. هرچند رشد هزینه و بهای تمام شده در بعضی از شرکت ها را شاهد بودیم اما این گزارشات شاید باعث جهش بازار نشوند و در مقطع فعلی حداقل می تواند کفی را برای بازار ایجاد کند.

یکی سری عوامل بنیادی در این روزها وجود دارد که در وضعیت بازار این روزها تاثیر می گذارد و باعث می شود تقاضا آن طور که باید و شاید وارد بازار نشود. می توان به افت قیمت های جهانی کامودیتی ها اشاره کرد که افزایش نرخ بهره ی فدرال رزور و افزایش شاخص دلارجهانی سبب شده است تا اصلاح قیمت کامودیدتی ها زیاد شود و همچنان نیز ادامه دار باشد.

این موضوعات در تحلیل های تحلیل گران لحاظ شده و باعث نگرانی آنها شده است. افزایش آرام و پیوسته نرخ بدون ریسک است که که میانگین هفتگی آن را به 9/22 درصد رسانده است. این امر فشار مضاعفی را بر بازار وارد می کند. موضوع دیگر که قابل اهمیت است افزایش فاصله ی دلار نیما با دلار بازار آزاد است که منجر به احتیاط بازار سرمایه شده است. لذا به نظر می رسد که تقریبا بازار خالی از خریدار شده است تا اینکه بگوییم که بازار فروشنده گان زیادی دارد. به گونه ای که همچنان خریداران دست نگاه داشته است تا وضعیت بهتر و ابهانات بازار رفع گردد. اگرچه در این میان وضعیت برجام نیز همچنان مشخص نیست و بازار نیز در وضعیت اصلاح به سر می برد و هیچ گونه شانه ای حاکی از بهبود بازار همچنان دیده نمی شود. ارزان ترین بازار سرمایه در کشور بازار بورس و سهام است که سهم های خوبی با پی بر ایی کمتر از 4 می توان یافت کرد و با گزارشات شرکت ها می توان با دید یک یا دوساله سرمایه گذاری و اقدام به خرید پله ای نمود.

  • نویسنده : محمد حسین کیانی کارشناس بازار سرمایه