محمد ابراهیم آقابابایی مدیرعامل صندوق بازنشستگی کارکنان بانک ها میگوید ارزش سرمایه گذاری های بورسی این صندوق حدود 100 هزار میلیارد تومان است که بزرگترین سرمایه گذاری آنها در صنعت پتروشیمی متعلق به هلدینگ غدیر است.

به گزارش بورس امروز، وی در بخشی از سخنان خود عنوان می‌کند که شرکت توسعه و مدیریت سرمایه صبا بازوی اجرایی صندوق بازنشستگی کارکنان بانک ها در بازار سرمایه است و می افزاید: سکاب تنها شرکت بورسی این صندوق در بازار سرمایه است که این صندوق و شرکت توسعه و مدیریت صبا حدود 73 درصد سهام آن را در اختیار دارند.

آقابابایی تاکید میکند که البته سرمایه گذاری بورسی این صندوق متعدد است و اما فقط سهامدار درصدی از آن هستیم. لازم به ذکر است که عنوان کنم  کار ما شرکت داری نیست و بلد این کار هم نیستیم.

در ادامه مشروح کامل نشریه بورس امروز با مدیرعامل مدیرعامل صندوق بازنشستگی کارکنان بانک ها را می خوانید:

 

صندوق بازنشستگی کارکنان بانک ها آیا به مانند دیگر صندوق های بازنشستگی در پرداخت تعهدات خود به بازنشستگان نیز دچار مشکل هستند؟

تقریبا تمامی صندوق‌های بازنشستگی با مشکلات بسیاری زیادی مواجه هستند و این صندوق هم از این مشکلات مستثنی نیست.

در حال حاضر نسبت پشتیبانی برای این صندوق کمتر از 0.5 است یعنی کمتر از یک دهم است. در حالیست که این نسبت نباید از یک کمتر باشد. پایین بودن این نسبت سبب شده است که صندوق های  به راحتی نتوانند تعهداتشان   را به طور کامل از طریق سود سرمایه گذاری‌های خود پوشش دهند، چرا که نسبت پشتیبانی آنها بسیار پایین است. این صندوق به بیش از 120 هزار شاغل و حدود 140 هزار بازنشسته خدمات ارائه می‌دهد.

این صندوق یک صندوق خاص و صنفی است که کارفرماها و بانک‌ها پشتوانه اصلی آن هستند. هدف اصلی این صندوق کاهش فاصله تعهدات، نسبت به دریافتی‌هاست؛ در این میان در پی سیاست‌های غلط گذشته، این صندوق دچار عقب ماندگی های بسیاری شده بود. در گذشته در این صندوق، اغلب منابع را در سیستم بانکی سپرده شده بود.

 

با توجه به خصوصی شدن بانک های ملت، صادرات و تجارت تکلیف کارکنان این بانک ها از حیث بیمه و بازنشستگی چگونه است؟

از زمان خصوصی شدن بانک های ملت، صادرات و تجارت پرسنلی که از اوایل سال 1387 وارد این سه بانک شده‌اند، تحت پوشش تامین اجتماعی قرار می گیرند. اما پرسنل قدیمی تر از سال مذکور، زیر مجموعه این صندوق محسوب می شوند.

 

با توجه به نقش وزارت خانه های صمت، راه و شهرسازی، رفاه و کشاورزی در بانک های صنعت و معدن، رفاه کارگران و بانک کشاورزی رییس مجمع عمومی این صندوق برعهده کیست؟ و تصمیمات مهم اقتصادی در این مجمع از سوی چه کسی اتخاذ می شود؟

 

رئیس مجمع عمومی بانک ها وزیر اقتصاد است، بانک‌های عضو این صندوق همگی زیر چتر وزارت اقتصاد قرار دارند؛ البته پنج وزیر جهاد کشاورزی، صنعت و معدن، راه و شهرسازی، رفاه و درنهایت معاون رئیس جمهور عضو این مجمع هستند. در این میان بالاترین رکن صندوق بازنشستگی کارکنان بانک ها، مجمع عمومی است.

البته برخی اختیارات نیز به هیات امنا تفویض شده است. هیات امنا از ترکیب  ….نفره ای تشکیل شده است که معاون بانک و بیمه تنها عضو حقوقی آن است و 4 عضو حقیقی هم دارد که یکی از این عضوها مدیران عامل بانک‌های دولتی، یکی از مدیران بانک‌های خصوصی و دو نفره خبره بانکی و اقتصادی به تشخیص وزیر اقتصاد است. در این میان تصمیمات کلان و مهم این صندوق باید به تصویب هیات امنا یا مجمع عمومی برسد.

با توجه به عضویت بانک ها در این صندوق، میزان سپرده گذاری این صندوق در بانک های عضو چه میزان است و نحوه شرایط و انتخاب بانک هایی که صندوق منابع خود را در آنها سپرده می کند، چگونه است؟

زمانی که من این صندوق را تحویل گرفتم، میزان سپرده بانکی 18درصد از مازاد قانونی بود. اما برای انتخاب بانک از سوی صندوق برای سپرده گذاری، در ابتدا بانک هایی که عضو صندوق باشند، سپس بانک هایی که عایدی بیشتری برای صندوق داشته باشند. اگر همه شرایط یکسان بود بانک‌های بزرگتر که مستعمری بگیران بیشتر و تعامل زیادی با صندوق دارند در اولویت انتخاب صندوق برای سپرده گذاری قرار می گیرند.

سرمایه گذاری این صندوق در بازار سرمایه چگونه است؟ منابع حاصل از سرمایه گذاری در بازار سرمایه از چه محلی تامین می شود؟

همانطور که می‌دانید صندوق‌های تامین اجتماعی برای سرمایه‌گذاری از یک چارچوب مشخصی برخور دارند، برای مثال امکان سرمایه گذاری بیش از 50 درصدی در بازار سرمایه را ندارند. در حال حاضر امسال  حدود 11 هزار میلیارد تومان از بانک‌های زیر مجموعه صندوق کارکنان بانکها مطالبه داریم. البته بانک‌ها اغلب به صورت سهام، ملک و یا شرکت‌های غیربورسی بدهی خود را به این صندوق پرداخت می‌کنند.

در این میان منابع ورود به بازار سرمایه، از طریق سود سهام، سود شرکتهای تابعه و فعالیت روزمره در بازار سرمایه به دست می آید. حتی ممکن است روزی بتوانیم منابع بدهی ها و تعهدات بانک ها به ما را به صورت نقد دریافت کنیم. در صورت اخذ مطالباتمان از بانک‌ها تمایل داریم در زمینه‌های مختلف همچون بازار سرمایه به ویژه ورود به بازار اولیه و در راستای کمک به تولید کشور و در پی آن کسب سودآوری، سرمایه گذاری کنیم. برای انجام این امر نیز از تمام مجوزهای لازم برخورداریم.

و اما در بازار سرمایه ارزش سرمایه این صندوق حدود 100 هزار میلیارد تومان است که بزرگترین سرمایه گذاری آنها در صنعت پتروشیمی متعلق به هلدینگ غدیر است.

اما تا آن زمان و در صورت مهیا بودن شرایط، ممکن مبادرت به فروش سهام دریافتی از بانک ها کنیم. به طوری که حدود 2 سال گذشته سهام پالایش نفت لاوان و پالایش نفت شیراز به این مجموعه واگذار شد که  می‌توانیم بخشی  از این سهام را  بفروش رسانیم. اما به طور کلی  عمده منابع نقد ما از فعالیت روزمره بازار است. در این میان باید گفت که عمده خریدوفروش های این صندوق به صورت بلوک است و فقط در مواقع ضروری اقدام به خرید سهام خرد می‌شود.

شرکت توسعه و مدیریت سرمایه صبا بازوی اجرایی صندوق بازنشستگی کارکنان بانک ها در بازار سرمایه است. فعالیت های کارشناسی ما در بازار اولیه توسط این شرکت انجام می‌شود و نظارت عالیه آن با ما است. از سوی دیگر خرید و فروش‌های روزانه ما از طریق س.ص.بازنشستگي كاركنان بانكها (سكاب) و یا از طریق صبا انجام می شود.

سکاب تنها شرکت بورسی این صندوق در بازار سرمایه است که این صندوق و شرکت توسعه و مدیریت صبا حدود 73 درصد سهام آن را در اختیار دارند. البته سرمایه گذاری بورسی این صندوق متعدد است و اما فقط سهامدار درصدی از آن هستیم. لازم به ذکر است که عنوان کنم  کار ما شرکت داری نیست و بلد این کار هم نیستیم. ما نهایتا بتوانیم سهامداری کنیم؛ البته برخی شرکت‌های بورسی داریم که می‌توانند به نوعی تکمیل کننده زنجیره خدمات ما به بازنشستگان باشند اما به طور کلی ما شرکت داری را نمی پسندیم.

این صندوق، کارگزاری صددرصدی خود را به نام «شرکت کارگزاری سینا» دارد، این کارگزاری چند سال گذشته توسط سکاپ از بانک سینا خریداری شد که البته در آینده نزدیک نام این کارگزاری تغییر خواهد کرد. همچنین این صندوق از یک شرکت لیزینگی نیز برخوردار است که 90 درصد تمرکز آن ارائه خدمات به بازنشستگان ما است.

آیا این صندوق از سرمایه گذاری در بخش مسکن نیز برخوردار است؟

در حوزه صنعت ساختمان سرمایه گذاری‌های زیادی به ویژه در شهر مشهد و تهران کرده‌ایم. با توجه به بزرگی این پروژه‌ها،  از زمان اجرا تا مرحله فروش بیش از 6 سال زمان می‌برند.

یکی از ساختمان های این صندوق،  با مساحت حدود 10 هزار هکتاری که نزدیک به هزار و 300 متر آن فضای تجاری در سعادت آباد تهران است، این ساختمان فقط حدود 300 پارکینگ دارد. مدیران گذشته صندوق تمایل داشتند که مکان این صندوق را به آنجا منتقل دهند اما به دلیل غیر منطقی و عدم صرفه اقتصادی آن، توسط هئیت مدیره فعلی منتفی شد.به دنبال تکمیل و فروش این ساختمان هستیم، در حال حاضر این ساختمان بیش از  90 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و امیدواریم تا پایان سال به اتمام رسد.