شرکت سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران یکی از شرکت‌های بزرگ در حوزه مواد اولیه شوینده است که از 3 دهه فعالیت در این حوزه برخوردار است.

سید جواد احمدی مدیرعامل این شرکت در گفت و گو با خبرنگار بورس امروز به سوالات وی در رابطه با عملکرد شیران پاسخ داد. خبرنگار بورس امروز گفت و گوی خبری را چنین آغاز کرد: ابتدا سلام مجدد عرض می‌کنم خدمت شما جناب احمدی. بسیار مفتخر هستم که امکان مصاحبه با شما را کسب کردم. باتوجه به اینکه مواد اولیه توسط پالایش نفت اصفهان تأمین می‌شود، لطفاً بفرمایید آیا این احتمال وجود دارد «شپنا» نیز به مانند پالایش نفت اصفهان که بلوک‌های پالایش نفت سپاهان را خریداری نموده است، «شیران» را خریداری نماید؟

احمدی پس از اظهار خرسندی از گفت و گو در این رابطه، تصریح کرد: این مسئله به سیاست شرکت پالایش نفت اصفهان در حوزه سرمایه‌گذاری و توسعه بستگی دارد. با این وجود، در چند مرحله‌ای که بلوک مدیریتی «شیران» بنا بر تکالیف قانونی آگهی شد، به شرکت پالایش نفت اصفهان نیز اطلاع رسانی گردید. این شرکت نیز تمایل نشان داد اما تا کنون قدم عملی برنداشته است.

خبرنگار بورس امروز پس از دریافت پاسخ سوالات خود را به حوزه رقابت سوق داد و گفت: پتروشیمی بیستون به عنوان تولیدکننده دوم این نوع محصول در کشور چقدر می‌تواند برای «شیران» چالش‌زا باشد؟

مدیرعامل «شیران» در خصوص احتمال چالشی بودن رقابت «شیران» با «پتروشیمی بیستون» گفت: رابطه شیران و شرکت پتروشیمی بیستون رابطه کاری بسیار خوبی است؛ به طوری که در دو سال گذشته با همکاری و تقسیم بازار داخلی و صادراتی، هر دو شرکت در یک رقابت سالم به فعالیت پرداختند. از این نظر موضوع رقابتی بین «شیران» و «بیستون» با سایر شرکت‌ها متفاوت بوده و ایجاد چالش نمی‌کند. «شیران» با همکاری بیستون بر منافع بلندمدت تمرکز دارند.

خبرنگار با اشاره به رقبای بین المللی پرسید: شرکت نقطه مستقر در قطر به دلیل استفاده از تکنولوژی گاز به مایع برای تولید نرمال پارافین، همچنین حاشیه سود بالاتر نسبت به شیران می‌تواند در زمینه صادرات به چین با شیران رقابت کند. آیا «شیران» برنامه‌ای برای این رقابت دارد؟

احمدی با اشاره به تکنولوژی گاز به مایع بیان کرد: تکنولوژی گاز به مایع اساساً به علت به روز بودن برای تکنولوژی‌ها و روش‌های تولید قدیمی می‌تواند یک چالش باشد و البته برای کشور ما نیز با حجم بالای منابع گازی دستیابی به تکنولوژی GTL یک ضرورت است. با این حال، شرکت شیران اکنون عمده تمرکز خود را بر روی روش‌هایی قرار داده است تا بتواند بهای تمام شده خود را کاهش دهد تا امکان رقابت در منطقه و بین‌الملل را داشته باشد.

خبرنگار بورس امروز با اظهار خرسندی از چنین برنامه‌ای گفت: طرح توسعه LAB چه زمانی به بهره برداری کامل می‌رسد؟

احمدی پاسخ داد: طرح نوسازی و توسعه LAB با برنامه ریزی انجام شده به طور جدی در حال پیگیری است. در حال حاضر درصد پیشرفت کلی پروژه بالای ۱۰ درصد و در فاز مهندسی حدود ۵۰ درصد پیشرفت داشته ایم. امیدواریم در نیمه دوم سال ۱۴۰۱ طبق برنامه ریزی به طول الهی به بهره برداری برسد.

خبرنگار بورس امروز با اظهار امیدواری پس از ذکر وضعیت اسکله خصوصی بیان کرد: این اسکله چقدر می‌تواند روی فعالیت این شرکت تأثیر مثبت داشته باشد؟

مدیرعامل «شیران» در پاسخ به این سوال توضیح داد: بهره برداری از اسکه شرکت خدمات بندری در بوشهر باعث ایجاد یک ظرفیت بالا برای صادرات محصولات شیمیایی بخصوص تولیدات شرکت صنایع شیمیایی ایران می‌گردد. با همکاری انجام شده انشالله به تدریج کل تولیدات LAB کشور که قرار است صادر شود از طریق این اسکله انجام خواهد شد.

احمدی افزود: این اسکله می‌تواند به عنوان یک اسکله اختصاصی برای صادرات و واردات مواد اولیه شوینده‌ها نقش آفرینی کند. این مسئله علاوه بر اعتبار منطقه‌ای باعث درآمدزایی مناسبی برای شرکت خدمات بندری می‌گردد.

خبرنگار بورس امروز در خصوص نرخ تسعیر ارز شرکت پرسید: چه نرخی برای برابری دلار در بودجه بندی در نظر گرفته اید؟ تأثیر این نرخ بر سودآوری «شیران» چگونه است؟

وی در خصوص نر برابری دلار گفت: نرخ تسعیر ارز بودجه شرکت با نرخ تسعیر در سامانه نیما که حدود ۲۲ هزار تومان است در محاسبات مالی شرکت منظور گردیده است. طبیعی است که در شرکتهای صادرات محوری همچون «شیران» افزایش نرخ دلار باعث ازایش سودآوری خواهد شد.

خبرنگار بورس امروز به عنوان سوال پایانی پس از اظهار خسته نباشید و تشکر از همکاری در روند پرسش‌ها گفت: آیا شرکت برای خرید سهام برخی از شرکتها همچون «شکلر» و شرکتهای دیگر مستمر هستند؟

مدیرعامل شرکت «شیران» در پایان گفت و گوی خود با تشکر از حضور خبرنگار به عنوان رابط شرکت با مردم اظهار داشت: شیران در سال ۱۴۰۰ به دنبال تثبیت سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در سال‌های قبل می‌باشد و فعلا سرمایه‌گذاری جدیدی ندارد.

  • منبع خبر : نشریه بورس امروز