صنعت قطعه ‌سازی جزو صنایع بسیار با اهمیت در کشورمان است. موفقیت در این صنعت نیازمند تولیدات به روز و البته متنوع است. در صورتی که شرکت‌ ها تنها روی یک یا دو محصول محدود شوند قطعا نمی‌ توانند برای همیشه موفق باشند.

به گزارش روند بورس امروز: در علم  اقتصاد و بازرگانی واژه ‌های بسیاری وجود دارد که برخی از آن ها آنقدر با اهمیت است که شرکت ها و البته کشورهای مختلف در راستای رسیدن به آن تلاش فراوانی می‌کنند و رقابت بسیار شدیدی در خصوص برخی اهداف وجود دارد. واژه های فروش، سود و صادرات شاید یکی از اصلی‌ترین واژه ها و البته اهدافی است که هر شرکت و هر کشوری در پی آن است.

دراین راستا مدیرعامل شرکت فنر سازی زر در گفت و گوی تفصیلی خود با بورس امروز اظهار داشت: تقریبا شرکتی وجود ندارد که خواستار صادرات و افزایش و فروش و سود بیشتر نباشد. هدف اصلی همه شرکت‌ ها انجام صادرات بیشتر است. صادرات بالا برابر است با سود بالاتر و البته افزایش تولید و فروش است. ورود شرکت‌ ها به بازارهای صادراتی آن ها را از بازار محدود داخلی جدا می کند و باعث می شود تا شرکت با درآمد بیشتری که کسب می‌ کند مدام به دنبال ایده‌های جدید و به روزرسانی محصولات و دستیابی به تکنولوژی های جدید باشد.

مهدی صدری ادامه داد: برای شرکت های قطعه ساز نیز ورود به بازار های جهانی و البته ورود به زنجیره تامین شرکت های بزرگ تر هدف اصلی و غایی است. طی سال های اخیر ما در گروه فنرسازی زر با تلاشی که انجام داده ایم توانسته‌ایم تا با وجود تحریم های ظالمانه غرب علیه ایران همچنان در بازارهای صادراتی فعالیت داشته باشیم. طی سال‌ های اخیر به واسطه تنوع محصول و همچنین سرمایه گذاری که در بخش کیفی محصولاتمان داشته ایم، به راحتی توانسته ایم که در بازار های رقابتی دنیا حضور داشته باشیم و محصولاتمان را به اروپا، آسیا و آفریقا صادر کنیم.

این مدیر عملگرا اظهار می‌کند: روند صادرات شرکت فنرسازی زر طی سال های اخیر با وجود فراز و نشیب‌های فراوان، همواره روند احیاء و بازگشت مجدد به روند افزایشی بوده است و این در حالی است که کشور یا با تحریم مواجه بوده یا با مشکلات ناشی از تحریم‌ها. اما ما به واسطه توسعه کمی و کیفی محصولات و همچنین رایزنی و بازاریابی بین المللی، شرکت های خارجی را مجاب به خرید از شرکت فنرسازی زر کنیم. این مهم حاصل نمی‌ شد مگر با کیفی‌سازی محصولات.

مدیرعامل فنرسازی زر که طی سال‌های اخیر فعالیت‌های فراوانی در خصوص افزایش صادرات داشته با بیان اینکه ورود به زنجیره تامین بسیاری از شرکت های بزرگ خارجی و تبدیل شدن به تامین کننده برتر آن ها،  قطعا در سایه سرمایه‌گذاری و همت متخصصان داخلی امکان پذیر خواهد بود، می‌گوید: شرکت فنرسازی زر در نظر دارد تا در سال جاری نیز صادرات خود را تا ۴۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش دهد. رسیدن به جایگاه بالاتر در صادرات محصولات تولید داخل از اهداف کلان مدیریت، کارگران و کارکنان گروه فنرسازی زر است.

تنوع محصول رمز موفقیت فنر سازی زر

مهدی صدری که سابقه بیش از دو دهه فعالیت در صنعت خودرو و قطعه سازی کشورمان را دارد در خصوص راه‌های موفقیت این صنعت می‌گوید:‌ صنعت قطعه ‌سازی جزو صنایع بسیار با اهمیت در کشورمان است. موفقیت در این صنعت نیازمند تولیدات به روز و البته متنوع است. در صورتی که شرکت‌ ها تنها روی یک یا دو محصول محدود شوند قطعا نمی‌ توانند برای همیشه موفق باشند.

این مدیر صنعت قطعه با تاکید بر اینکه شرکت فنرسازی زر توانسته با تنوع محصول و تولیداتی به روز، خود را در سطح مناسبی حفظ کند، اظهار می‌کند: گروه فنرسازی زر با تولید بیش از ۵۰۰۰ نوع محصول در حوزه فنرهای تخت ساده و پارابولیک، توانمندی تولید این نوع فنرها را از جمله انواع فنرهای پارابولیک خودروهای روز دنیا (ولوو، اسکانیا، مان، ایسوزو و…)، لینک تریلی zدار و بدونz، فنرلول جلو پراید، فنرلول جلو ۴۰۵، تورشن بار عقب ۴۰۵، میل کششی تیبا (تنشن)، تورشن بار تیبا، موجگیر تیبا (میل تعادل)، موجگیر نیسان، یوبولت نیسان، یوبولت وانت پراید ۱۵۱ و پابند ریلی بخشی از توانمندی‌ های اين شرکت در صنعت قطعات خودرويي است.

صدری تاکید می‌کند: شرکت فنر سازي زر همچنين در زمينه توليد انواع قطعات اتصالات ريلي راه آهن فعاليت مي‌كند و در حال حاضر داراي ظرفيتي معادل۳ ميليون قطعه انواع پابندهاي فنر  SKL14 ،SKL12 و پابند فنري امگا است. علاوه بر اين قطعات، قطعاتي هم‌چون پيچ بتني تراورس، پلاك كوچك و بزرگ ناوداني تراورس بتني و انواع بوش‌ هاي فلزي جزو سبد محصولات اين شركت است.

سهم ۷۰ درصدی فنرسازی زر از بازار

این مدیر سخت‌کوش صنعت قطعه با بیان اینکه شرکت ‌های قطعه ساز بسیاری در این حوزه فعال هستند، اما تامین نیاز بخش بزرگ و اصلی بازار بر عهده گروه فنر سازی زر است، می‌گوید: فنرسازی زر حدود ۷۰ درصد از  بازار داخلی شامل تامین قطعات خودروسازان و توزیع قطعات مورد نیازیدکی را تامین می کند. از این منظر گروه فنر سازی زر نقش استراتژیکی در صنعت تولید فنر برای بازار و خودروسازان بزرگ و صنایع ریلی کشورمان را بر عهده دارد. ضمن اینکه فعالیت‌های صادراتی این شرکت با وجود تحریم ها همچنان ادامه دارد و از این حیث نیز شرکت فنر سازی زر دارای اهمیت بسیار بالایی برای صنعت خودرو و قطعه کشورمان است. در حوزه خودرو سازان، شرکت طی سالیان متمادي، با شرکت هاي سایپا، سایپا دیزل، زامیاد، بن رو، ایران خودرو، ایران خودرو دیزل، بهمن موتور، بهمن دیزل، ایران کاوه و … همکاري داشته است.

وی می‌افزاید: براي شرکت راه آهن جمهوري اسلامی ایران و شرکت مترو تأمین انواع دست فنرهاي واگن و دیگر متعلقات آن را انجام داده است. شرکت فنرسازي زر (سهامی عام) در حوزه بازار یدکی داخلی به عنوان یکی از اصلی ترین تولید و توزیع کنندگان محصولات خود با بیش از ۳۲  نماینده  فروش در شهرها و استانهاي مختلف، سهم قابل توجهی از نیاز این حوزه را به خود اختصاص داده است.

افزایش ۴۰ درصدی صادرات اولویت اصلی فنرسازی زر

وی در خصوص صادرات از این شرکت می‌گوید: مشکلات و موانع ايجاد شده فعلي نتوانسته مانع تحقق اهداف صادراتي اين شرکت شود. گروه فنر سازي زر علاوه بر تامين نياز خودروسازان و بازار داخل کشور، تجربه صادرات به بيش از ۲۰ کشور در اروپا، آسيا و آفريقا را در کارنامه خود دارد. به واسطه اين مهم، موفق به دريافت جايزه صادر کننده نمونه کشور در سال ۱۳۸۳ و لوح تقدير صادرکننده برتر از نظر تنوع بازار در سال ۱۳۸۵ شده است.

مدیرعامل موفق گروه فنرسازی زر تاکید می‌کند: هر چند که در سالهاي اخير، تحريم ها  ناعادلانه تر و سخت گيرانه تر شده و نوسانات شديد نرخ ارز مشکلات فراواني در جهت تامين مواد اوليه خارجي مورد نياز سفارشات صادراتي را ايجاد کرده است، اما توانسته‌ایم با شناسايي به موقع بحران‌ها و آسيب هاي ناشي از اين امر و تزريق دانش، مواد اوليه مذکور را بومي سازي کنیم که این موضوع تاثير فراواني در حفظ بازارهاي صادراتي اين شرکت داشته است.

صدری اظهار می‌کند: همچنين در شرايطي که وضعيت حاکم بر بازارهاي بين المللي، عرصه را براي صادر کنندگان ايراني تنگ ‌تر کرده است؛ گروه فنرسازي زر نيز چهار مشتري اصلي خود را در کشورهاي اروپايي و منطقه با ظرفيت سفارش ساليانه حدود ۶۰۰ تن را از دست داده است. البته که اين امر باعث افت صادرات اين گروه نشده است. زيرا با بازاريابي درست و به موقع و تغيير هوشمندانه بازارهاي هدف در راستاي اهداف اقتصاد مقاومتي، بخش صادرات اين گروه موفق به جذب  ۶  مشتري جديد شده که اين امر توسعه سبد محصول را نيز به دنبال داشته است و ۱۶۰ محصول جديد نيز به سبد محصولات توليدي گروه فنرسازي زر اضافه شده است.

وی می‌افزاید: در سال هاي اخیر روند افزايشي صادرات گروه فنرسازي زر همچنان ادامه دارد؛ به گونه‌اي که صادرات سال ۱۳۹۶، نسبت به سال ۱۳۹۵ دو برابر و صادرات سال ۱۳۹۷ نسبت به سال قبل هم حدود ۳۰% افزايش داشته است. گروه فنرسازي زر همچنين براي سال جاري افزایش ۴۰ درصدي صادرات را برای خود هدف گذاری کرده است.

حضور در نمایشگاه های بین المللی و بازاریابی محصولات

گروه فنرسازی زر طی سال های اخیر با حضور در نمایشگاه های بین المللی به طور مرتب در حال رایزنی با شرکت های خارجی است. شرکت در راستاي توسعه بازار همواره در نمایشگاه هاي بین‌المللی داخلی و خارجی مرتبط با قطعات خودرو و صنایع ریلی شرکت کرده و با گسیل تیم‌هاي بازاریابی جهت رسیدن به اهداف صادراتی اقدام کرده است .همچنین در این راستا با بیش از ۶ کشور دنیا در خصوص تولید و صادرات فنر همکاري داشته که از مهم ترین آنها می توان به کشورهاي مجارستان، روسیه، اکراین، کویت، عراق و افغانستان اشاره کرد. حضوری که باعث شده تا نه تنها در شرایط تحریمی صادرات این مجموعه کمتر نشود بلکه با رایزنی ها و بازاریابی اصولی که از سوی تیم مدیریتی شرکت اعمال شده صادرات از این شرکت روند افزایشی هم به خود بگیرد.

حفظ سطح تولید با وجود کاهش تولید صنعت خودرو

مهدی صدری مدیرعامل گروه فنرسازی زر در خصوص کاهش تولید نیز می‌گوید: طی یکی دو سال اخیر صنعت خودرو به شدت دچار افت تولید شده است. افت تولیدی که از خودروسازان شروع شده و به قطعه سازان نیز سرایت کرده است. در این بین برخی از شرکت ها توانسته‌اند با فعال کردن بازار خدمات پس از فروش و البته توسعه صادرات کمبود تقاضا در صنعت خودرو را جبران کنند. شرکت فنرسازی زر نیز توانسته از این وضعیت سربلند خارج شود.

 

بررسی تولید بسیاری از قطعه سازان البته نشان از نصف شدن تولید از سال گذشته تاکنون دارد.  بررسی عملکرد شش ماهه شرکت فنرسازی زر نشان می دهد که با وجود تمام مشکلاتی که در صنعت خودرو و قطعه کشورمان وجود دارد اما این شرکت توانسته سطح تولید را حفظ کند. این شرکت طی شش ماه توانسته ۱.۴۴۷ تن انواع محصولات سبک را تولید کند. با این حال فروش این بخش از محصولات فنرسازی زر افزایش هم یافته و توانسته ۱.۵۳۸ تن از این محصولات را به فروش رساند. همچنین فنرسازی زر طی شش ماه ۲۷۳ تن انواع محصولات نیمه سنگین تولید کرده و توانسته ۲۳۳ تن نیز فروش داشته باشد. در بخش محصولات سنگین نیز این شرکت طی این مدت ۷۷۲ تن تولید داشته و ۴۳۱ تن به فروش رسانده است. مجموع درآمدهای این شرکت در حالی به بیش از ۲۹۳ میلیارد ریال رسیده است که صنعت خودرو و قطعه کشورمان با کاهش تولید رو به رو بوده است.

تولید انواع فنرهای تخت و پارابولیک در ۶ ماهه اول سال۱۳۹۸ در شرکت فنرسازی زر     (سهامی عام) ۴۹۴/۲ تن بوده است و در مقایسه با دوره مشابه سال قبل ۵۱۸/۲ تن می‌باشد که نسبت به ۶ ماهه سال ۱۳۹۷، کمتر از یک درصد کاهش تولید داشته است. همچنین تناژ فروش در ۶ ماهه اول سال ۱۳۹۸، ۲۱۱/۲ تن بوده است که در مقایسه با ۶ ماهه اول سال ۱۳۹۷، ۲۸۶/۲تن می‌باشد که از نظر تناژي ۳درصد کاهش و از نظر ریالی ۶۷ % رشد داشته است.

کفه سنگین ترازنامه مالی شرکت به سمت راست

بررسی ترازنامه مالی شرکت فنرسازی زر در دوره مالی ۶ ماهه منتهی به پایان شهریورماه سال جاری نیز نشان می دهد که دارایی های جاری شرکت افزایش داشته و به ۶۵۳ میلیارد ریال رسیده است. ضمن اینکه دارایی های غیر جاری شرکت نیز ۵۳۷ میلیارد ریال بوده است. در مجموع دارایی های شرکت فنرسازی زر رشد ۸ درصدی را طی ۶ ماه نخست سال جاری نسبت به سال قبل نشان می دهد. پیش بینی می شود که طی ۶ ماه آینده نیز میزان دارایی های شرکت روند افزایشی داشته باشد. همچنین میزان بدهی‌های شرکت نیز تا حدودی افزایش داشته و از ۲۸۷ میلیارد ریال به ۳۵۷ میلیارد ریال رسیده است. البته در مقابل دارایی‌های این شرکت که بیش از ۱۹۱/۱ میلیارد ریال است نشان می دهد که شرکت در وضعیت مناسبی قرار دارد. جمع حقوق صاحبان سهام شرکت نیز به ۶۵۰ میلیارد ریال رسیده است. در مجموع ترازنامه شرکت نشان می‌دهد که فنرسازی زر در وضعیت مطلوبی به سر می‌برد و بر خلاف بسیاری از شرکت‌های قطعه‌ساز، کفه ترازو در ترازنامه این شرکت به سمت راست آن سنگینی می کند و دارایی‌های شرکت بر بدهی‌های آن می چربد.

اهداف کلان گروه فنرسازی زر برای سال جاری و آینده

مدیرعامل فنرسازی زر در خصوص اهداف این شرکت می‌گوید: توسعه بازارهاي جدید، داخلی و بین المللی،‌ کنترل و کاهش هزینه هاي تولید جهت کاهش بهاي تمام شده محصولات، توسعه استاندارد ها،  تامین انتظارات قانونی ذینفعان اصلی شرکت (سهامداران، مشتریان،کارکنان ) توسعه روابط اقتصادي با خودروسازان و محور سازان داخلی از طریق افزایش سهم خودرو سازان تجاري داخلی،  اصلاح ساختار سازمانی شرکت از طریق اصلاح نیروي انسانی و بهره وري، توسعه فعالیت در شرکت هاي زیر مجموعه ( زر سیستان و زرگلپایگان) از طریق افزایش سهم بازار با توجه به برنامه هاي افزایش تولید شرکت هاي خودروساز و افزایش خطوط صنایع ریلی و توسعه بازار و افزایش فروش متناسب با افزایش سرمایه از جمله اهداف با اهمیت این شرکت در سال جاری است.

وی می‌گوید: در سال ۱۳۹۸ شرکت اصلی در نظر دارد با حفظ وضع موجود تولید، تناژ فروش ۶۳۸۴  تن را پوشش دهد. همچنین شرکت فنرسازي زرگلپایگان(سهامی خاص) تناژ فروش ۱،۷۵۶ تن را در برنامۀ خود دارد. شرکت در راستاي افزایش سودآوري نسبت به اصلاح نرخهاي فروش خود در حوزه بازار و قطعات یدکی و حوزه کارخانجات متناسب با افزایش نرخ مواد اولیه اقدام کرده است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل به دلیل عدم پیش بینی در قراردادهاي منعقده با کارخانجات، افزایش متناسب نرخ هاي فروش را نتوانسته بود، اعمال کند که در سال جاري با اصلاح قراردادهاي فروش با کارخانجات، تعدیل نرخ فروش متناسب با افزایش نرخ مواد اولیه پیش بینی شده است.