شرکت پالایش نفت تبریز در دوره 12 ماهه سال 1399 موفق به فروش 6.4 میلیون تن محصول پالایشی شد که نسبت به دوره مشابه سال 1398 حدود 8 درصد رشد داشته است.

به گزارش بورس امروز، شرکت پالایش نفت تبریز در دوره ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۹ موفق به فروش ۶.۴ میلیون تن محصول پالایشی شد که نسبت به دوره مشابه سال ۱۳۹۸ حدود ۸ درصد رشد داشته است. در ادامه روند فروش فرآورده‌های اصلی و ویژه این شرکت را نسبت به دوره مشابه سال ۱۳۹۸ بررسی می‌کنیم.

شرکت پالایش نفت تبریز در سبد تولید و فروش خود عمده سهم را به فرآورده‌های اصلی اختصاص داده است. باتوجه به اینکه در سال گذشته شاهد ادامه روند کرونایی و مسائل ابتدای سال که در بازار جهانی برای نرخ‌های کامودیتی‌ها رخ داده بود، شرکت استراتژی خود را بر تولید و عرضه فرآورده‌های اصلی تبیین کرد.

البته حجم عرضه فرآورده‌های ویژه با رشد ۶ درصدی همراه بوده است که در کنار رشد ۸ درصدی حجم عرضه فرآورده‌های اصلی قرار دارد. با وجود عدم انتشار نرخ فرآورده‌ها انتظار می‌رود درصورت تغییرات جزئی نرخ فروش، شاهد رشد درآمد و سود شرکت پالایش نفت تبریز باشیم.

انطاف‌پذیری تغییر سهم فرآورده‌های ویژه و اصلی در سبد تولید و فروش این شرکت موجب شده است تا قدرت اجرای استراتژی‌های مدیریتی محیا باشد. لذا به دلیل اطمینان بخش بودن و پایین بودن ریسک کاهش تقاضای فرآورده‌های اصلی و دولتی بودن این تقاضا، عمده سهم سبد فروش را در دو سال گذشته به فراورده اصلی اختصاص داده است.

البته نباید تقاضای فرآورده‌های ویژه این شرکت را بدون تغییر فرض کرد؛ چرا که همان طور در قسمت قبل ذکر کردیم، در کنار افزایش حجم تقاضای فرآورده‌های اصلی، میزان تقاضای محصولات ویژه نیز رشد مطلوبی داشته است. باتوجه به اینکه کشور در شرایط تحریم به سر می‌برد در صورت تسهیل این مسائل، بازار فرآورده‌های ویژه نیز برای شرکت‌هایی همچون پالایش نفت تبریز توسعه خواهد یافت.

باتوجه به اینکه گزارشات سالانه این شرکت‌ها منتشر نشده انتظار داریم شاهد کسب سود مطلوبی در این سال مالی باشیم. لازم به ذکر است شرکت در آخرین گزارشات خود از انتظار تکمیل پروژه مکمل‌های تصفیه گازوئیل خبر داده بود که انتظار می‌رود در گزارشات سالانه این شرکت شاهد نتایج مطلوبی از این طرح و اثرات احتمالی آن بر فعالیت «شبریز» باشیم.

  • منبع خبر : نشریه بورس امروز