سخنگوی صنعت برق از تخفیف برای مراکز مجاز استخراج رمز ارز خبر داد و گفت: برق مصرفی مراکز استخراج رمز ارزها که بر اساس تائید مراجع ذی‌صلاح به استخرهای استخراج داخل کشور متصل می‌شوند، علاوه بر تخفیف‌های ولتاژ اتصال مذکور، مشمول ۱۵ درصد تخفیف دیگر نیز خواهند شد.

به گزارش بورس امروز، «مصطفی رجبی مشهدی» افزود: ‌بهای برق دریافتی از سطوح ولتاژ ۴۰۰ و ۲۳۰ کیلوولت با تخفیف ۲۰ درصدی و از سطوح ولتاژی ۱۳۲، ۶۶ و ۶۳ کیلو ولت با تخفیف ۱۲ درصدی برای این مراکز محاسبه خواهد شد.

وی ادامه داد: بر اساس ابلاغیه جدید، بهای هر کیلووات ساعت برق مصرفی مراکز استخراج رمز ارزها برابر با ۱۶ هزار و ۵۷۴ ریال تعیین شده است که این میزان در زمان‌های نوع سه (عادی) با ضریب نیم و در زمان‌های نوع ۲ (محدودیت دار ) با ضریب ۲ محاسبه خواهد شد.

تعرفه قیمت برق هر ۳ ماه یک بار به روز می شود

سخنگوی صنعت برق گفت: تعرفه تعیین شده بر اساس متوسط بهای صادراتی برق و نرخ تسعیر سامانه نیما، هر سه ماه یک‌بار توسط شرکت توانیر اصلاح و به‌روزرسانی شده و گزارش آن برای وزارت نیرو ارسال می‌شود.

رجبی مشهدی گفت: در دستورالعمل جدید که با اصلاحاتی ابلاغ شده، اوقات سال به سه دسته نوع یک (اوج بحرانی)، نوع دو (محدودیت بار) و نوع سه (عادی) تقسیم‌بندی شده است که هرکدام نیز تعرفه خاص خود را دارد.

وی در خصوص اوقات نوع یک یا اوج بحرانی، افزود: این دوره به زمان‌هایی اطلاق می‌شود که به دلیل نبود کفایت ظرفیت تولید در مقایسه با اوج بار درخواستی، احتمال بروز خاموشی وجود دارد.

رجبی مشهدی اضافه کرد: حداقل میزان اوقات بحرانی برابر با ۳۰۰ ساعت است و مطابق با تبصره «۲» ماده «۴» مصوبه شماره ۵۸۱۴۴ مورخ ۱۳/۰۵/۱۳۹۸ هیئت‌وزیران، فروش برق از طریق شبکه در این ایام به مشترکان استخراج رمز ارزها ممنوع است.

محدودیت های شرایط ۲ برای مزارع رمزارزها چگونه است؟

این مسئول درباره شرایط نوع ۲ یا محدودیت بار نیز گفت: این اوقات خارج از اوقات نوع یک (اوج بحرانی) بوده و حداکثر ۲ هزار و ۷۰۰ ساعت است که توسط شرکت توانیر و بر اساس محدودیت‌های تامین سوخت نیروگاه‌ها، عرضه برق و سایر قوانین و مقررات در کشور تعیین و اعلام می‌شود.

رجبی مشهدی درباره زمان‌های نوع سه یا عادی، یادآوری کرد: این زمان‌ها، شامل همه اوقات سال به‌جز اوقات نوع یک (اوج بحرانی) و ۲ (محدودیت دار) است.

وی افزود: همه واحدهای استخراج رمز ارزها که دوره ساخت آنها به پایان رسیده و اقدام به راه‌اندازی واحد خود کرده و فعالیت را آغاز کرده‌اند، موظف به تبدیل جواز تاسیس به پروانه بهره‌برداری با درخواست از وزارت صنعت هستند، در غیر این صورت قدرت مجاز آنها برابر با توان مصرفی دوره ساخت (کارگاهی) در نظر گرفته شده و هزینه تجاوز از قدرت برق دوره احداث از مشترک اخذ خواهد شد.

وزیر نیرو آخرین ویرایش مقررات تامین برق مراکز استخراج رمز ارز را در روزهای اخیر ابلاغ کرد. بر اساس این ابلاغیه، تامین برق مرکز استخراج رمز ارزها به چهار روش امکان‌پذیر است  که انتخاب آن به عهده متقاضی است.

چهار روش تامین برق  برای مراکز استخراج رمز  ارز

بر اساس این ابلاغیه، تامین برق از طریق سرمایه‌گذاری در طرح‌های بهینه‌سازی مصرف برق، تامین برق از طریق نیروگاه‌های تجدید پذیر (اعم از موجود و جدید)، اتصال به شبکه و خرید انرژی از شرکت برق یا نصب و بهره‌برداری از مولدهای حرارتی، چهار روش تعریف‌شده‌ای است که متقاضیان می‌توانند برای تامین برق مراکز خود یکی از آنها را انتخاب کنند.

  • منبع خبر : ایرنا