یک کارشناس صنعت روغن معتقد است که اکنون در بازار، روغن به میزان نیاز خانوارها وجود دارد و نیازی نیست که مردم برای خود انبار خانگی ایجاد کنند و در این گفت: در حال حاضر ماهانه 180 هزار تن روغن تولید می شود.

 

محمود شه رضایی عضو هیئت مدیره شرکت صنعتی بهشهر در گفت و گو با خبرنگار بورس امروز، درباره وضعیت کمبود روغن در کشور گفت: در حال حاضر شرکت بازرگانی دولتی ماهانه ۱۸۰ هزار تن روغن خام میان شرکت های تولیدی توزیع می کند. از سوی دیگر مصرف ماهانه روغن در کشور اعم از مصرف خانگی و صنعتی حدود ۱۴۰ هزار تن است.

وی افزود: در بسیاری از ماه های سال حتی میزان مصرف تا ۱۲۰ هزار تن است و بعید می دانم در ماه مبارک رمضان با مشکل کمبود روغن در بازار روبرو شویم.

این کارشناس صنعت روغن درباره میزان تولید روغن در کشور گفت: در حال حاضر ۱۸۰ هزار تن روغن به صورت ماهانه در کشور تولید می شود و با توجه به سرانه مصرف ماهانه آن، می توان گفت ما به تفاوت میزان تولید و مصرف به صورت انبارهای خانگی و صنعتی ذخیره شده است.

شه رضایی درباره نحوه بسته بندی روغن جامد گفت: بیشتر روغن های جامد برای مصرف صنعت به خصوص قنادی ها است. متاسفانه مدتی در بازار حلب دچار کمبود شد و شرکت های تولیدی در بسته بندی های پاکتی روغن را به صنایع و قنادی ها عرضه می کردند. با توجه به اینکه همچنان حلب در بازار کم است، این شکل بسته بندی در صنایع ادامه دارد.

عضو هیئت مدیره شرکت صنعتی بهشهر درباره کمبود روغن در بازار طی ماه های اخیر گفت: زمانی که دولت در سال ۹۷ تصمیم گرفت تا کالاهای اساسی را با ارز ۴۲۰۰ تومانی حساب کند، بسیاری از شرکت ها بر اساس همین نرخ، روغن خام وارد کرده و بر اساس قیمتی که دولت تائید می کرد، روغن فرآوری شده را به بازار عرضه می کردند؛ با این حال چندی پیش مجلس تصمیم گرفت تا ارز ۴۲۰۰ تومانی را حذف کند.

این کارشناس صنعت روغن ادامه داد: به دنبال همین مسئله مردم برای خرید روغن هجوم آوردند زیرا با توجه به ارز ۲۵ هزار تومانی، قیمت روغن چندین برابر می شد. با توجه به اینکه روغن تا یک سال تاریخ انقضا دارد، مردم برای تامین روغن هجوم آوردند. همین امر منجر شد روغن در بازار دچار کمبود شود.

شه رضایی در پایان بیان کرد: متاسفانه این ذهنیت هنوز در جامعه وجود دارد. با این حال میزان تولید روغن در بازار ۵۰ درصد بیشتر از میزان مصرف است.