مدیر واحد صندوق‌های سرمایه‌گذاری گفت: تغییر دامنه نوسان نامتقارن نباید مصاف با تحولات سیاسی از جمله برجام باشد زیرا می تواند تاثیرات سو آن را تشدید کند.

 

سجاد میرزایی سوینی در گفت و گو با خبرنگار بورس امروز، درباره تاثیر دامنه نوسان نامتقارن گفت: سازمان بورس در شرایطی که بازار سرمایه به شدت در حال ریزش بود و شاخص کل به کمتر از یک میلیون و 200 هزار واحد رسیده بود، تصمیم گرفت دامنه نوسان نامتقارن را اجرا کند تا مانع از ریزش بیشتر بازار شود.

وی افزود: در آن زمان عمده سهامداران بازار سرمایه بدون توجه به ارزندگی سهام، فروشنده بودند؛ بنابراین این اقدام سازمان بورس را می توان اقدام موثر و به جایی دانست.

دامنه نوسان نامتقارن ترمز ریزش قیمت ها را گرفت

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه دامنه نوسان نامتقارن توانست ترمز ریزش قیمت سهم ها را بگیرد، تصریح کرد: زمانی که دامنه نوسان نامتقارن توانست مقداری جلوی ریزش بازار را بگیرد، بازار کمی به سمت جلو حرکت کرد اما با این حال صف های فروش برخی شرکت ها  تقویت شد؛ در نتیجه این سهامداران نتوانستند از صف فروش خارج شوند و نقدشوندگی آنها با مشکلاتی همراه شد.

میرزایی سوینی درباره دامنه نوسان مثبت و منفی 6 درصد گفت: به عقیده بنده در صورتی که دامنه نوسان به مثبت و منفی 6 درصد تغییر یابد، چندان تاثیر مثبتی بر روند بازار نخواهد داشت و فرقی با دامنه نوسان مثبت و منفی 5 نخواهد داشت؛ چه بسا بازگشت به دامنه نوسان مثبت و منفی 5 درصدی بهتر از دامنه نوسان مثبت و منفی 6 درصدی باشد زیرا تغییرات اساسی را در وضعیت معاملات، نقدشوندگی و روان سازی قیمت ها ایجاد نخواهد کرد.

وی با تاکید بر اینکه اگر قرار به تغییر است، بازگشت به دامنه نوسان مثبت و منفی 5 درصدی بهتر است، توضیح داد: سازمان بورس دامنه نوسان را به صورت موقت اجرا کرد تا بازار سرمایه بتواند زمان بخرد زیرا تحولات سیاسی و اقتصادی از جمله احیای برجام در حال انجام است و بازار به آن عکس العمل نشان می دهد. همچنین باید دید این امر چه تاثیرات اقتصادی به همراه خواهد داشت.

تغییر همزمان دامنه نوسان و احیای برجام تاثیرات آن را تشدید می کند

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: زمان حذف و تغییر دامنه نوسان نامتقارن و احیای برجام نباید متقارن باشد زیرا تاثیرات آن را تشدید می کند.

میرزایی سوینی درباره حذف دامنه نوسان در بازار سرمایه گفت: تا زمانی که بازار فرهنگ سهامداری نداشته باشد، حذف دامنه نوسان کار درستی نیست و تاثیر مثبتی بر بازار نخواهد داشت؛ زیرا بسیاری از سهامداران کنونی بدون مطالعه اقدام به خرید و فروش می کنند. بسیاری از معاملات بازار سرمایه در مدت اخیر، بدون تحلیل و ارزش گذاری بوده است؛ بنابراین اگر دامنه نوسان در بازار نباشد، میزان تصمیم گیری‌های غلط در بازار افزایش می یابد و اتفاق جالبی رخ نخواهد داد.

وی با بیان اینکه وجود دامنه نوسان در شرایط کنونی بازار لازم است، تصریح کرد: برخی می گویند وجود دامنه نوسان منجر به رکود بازار شده است اما به عقیده بنده نمی تواند دامنه نوسان را به رکود نقدینگی بازار نسبت داد زیرا دامنه نوسان نقدشوندگی سهام را به چالش می کشد و رکود بازار به آن برنمی گردد. در نتیجه دامنه نوسان در رکود بازار نقشی ندارد و باید مباحث اقتصادی تاثیرگذار دیگر را در این زمینه بررسی کرد.