معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه انتخابات هیات مدیره شرکت‌های سهام عدالت در ۲۰ اسفندماه روزی تاریخ‌ساز برای مشمولان سهام عدالت خواهد بود، گفت: مجموع دارایی سهام این شرکت‌ها به بیش از ۳۸۶ هزار میلیارد تومان می رسد.

به گزارش بورس امروز، «علی عسگری» به میزان دارایی شرکت‌های استانی سهام عدالت اشاره کرد و افزود: این شرکت‌ها با دارایی بسیار زیادی همراه هستند و بر اساس محاسبات انجام شده مجموع این دارایی به بیش از ۳۸۶ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

وی خاطرنشان کرد: تاکنون این شرکت‌ها هیچ سودی را از این سرمایه و دارایی کسب نکرده‌اند به جز رشدی که سهام این شرکت‌ها در بورس به دست آورده است.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت اقتصاد و دارایی به وضعیت نامطلوب مدیریت و نحوه سوددهی به سهام‌داران اشاره کرد و اظهار داشت: به طور معمول شرکت‌های استانی، سهام‌دار شرکت‌های بزرگی مانند پتروشیمی، پالایشی، فولادی، بانکی معدنی و دارویی هستند، همه این شرکت‌ها به‌عنوان شرکت‌های معتبری محسوب می‌شوند که همیشه با سوددهی معقولی همراه بوده‌اند، همچنین در میان این شرکت‌ها، شرکت‌های غیر بورسی و زیان‌ده هم وجود دارد.

عسگری ادامه داد: در مجموع این شرکت‌ها همیشه با سود همراه بودند و سود سهام‌داران از مجموعه فعالیت شرکت‌ها از طریق سازمان خصوصی‌سازی پرداخت شده است.

 

واگذاری سهام عدالت به مردم

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت اقتصاد و دارایی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب در اردیبهشت‌ماه دستور آزادسازی سهام عدالت را ابلاغ کردند تا از این طریق شاهد ایجاد ساماندهی جدید در این سهام باشیم، گفت: این تصمیم انجام شد تا مردم در اداره شرکت‌ها مشارکت داشته باشند.

عسگری با اشاره به اینکه از همان ابتدا قرار بر این شد تا این موضوع از طریق وزارت اقتصاد، سازمان بورس و شورای‌عالی بورس مورد پیگیری قرار گیرد، خاطرنشان کرد: به دنبال این تصمیم، شرکت‌ها به‌صورت استانی تفکیک و شکل جدیدی را به خود گرفتند، از آن زمان تعاونی‌های شهرستانی جمع‌آوری شدند.

وی با تأکید بر اینکه در هر استان، شرکتی تشکیل و مراحل پذیرش آنها در بورس آغاز شد تا به‌عنوان یک شرکت بورسی فعالیت کنند، گفت: به‌منظور آغاز این فعالیت قرار بر تعیین اعضای هیئت‌مدیره جدید شد و بر اساس تصمیمات اتخاذ شده انتخاب اعضای هیئت‌مدیره به مردم و سهام‌داران واگذار شد.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت اقتصاد و دارایی ادامه داد: با ورود شرکت‌ها به بورس، سهام‌داران اختیار دارند تا سهام خود را از طریق این شرکت‌ها در بورس عرضه و برای معامله سهام خود تصمیم‌گیری کنند.

عسگری افزود: همچنین به سهام‌داران این اختیار داده می‌شود تا به‌صورت مستقیم در زمینه افزایش سرمایه و تصمیم‌گیری برای سرنوشت آن شرکت، مشارکت داشته باشند.

 

خرید ملک با سود شرکت‌های سهام عدالت

معاون وزیر اقتصاد با تأکید بر اینکه برخی از شرکت‌های سهام عدالت از طریق سود به‌دست‌آمده درصدد برخی از فعالیت‌های غیرمولد از جمله خرید ملک بودند، گفت: متأسفانه این سرمایه‌ها در فعالیت‌های تولیدی به کار گرفته نشد، حتی شاهد بودیم که با بخش دیگری از سرمایه‌ها هیچ فعالتی حتی خرید ملک انجام نشد و فقط سود سهام‌داران پرداخت شد.

عسگری خاطرنشان کرد: باتوجه‌به ارزنده بودن این سهم‌ها، انتظار می‌رفت تا بخشی از سرمایه‌های به‌دست‌آمده در تولید و فعالیت اقتصادی به کار گرفته می‌شد تا از این طریق، این سرمایه‌ها تا امروز تا چندبرابر افزایش پیدا کنند.

وی با اشاره به اینکه شرکت‌ها می‌توانستند به پشتوانه این سهام اقدام به راه‌اندازی خطوط تولید با سوددهی بالا کنند، گفت: متأسفانه شرکت داری به معنای واقعی انجام نشد، وگرنه امروز با افزایش چند برابری سهام عدالت همراه بودیم.

معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه در ۱۰ سال گذشته بسیاری از این شرکت‌ها حتی یک مجمع هم برگزار نکردند و صورت مالی حسابرسی شده را ارائه نداده‌اند، گفت: اکنون سازمان خصوصی‌سازی بر اساس آخرین گزارش حسابرسی، این دارایی را یک‌بار حساب کرده و ارزش سهام شرکت‌ها را به سازمان بورس اعلام کرده است.

عسگری با بیان اینکه عدم انجام این اقدامات از سوی افراد هیئت‌مدیره سابق، از لحاظ شرکت داری تخلف محسوب می‌شود، اظهار داشت: ازاین‌پس و با بورسی شدن همه این شرکت‌ها باید هرسال مجمع برگزار شود و هر گزارش مالی را سه ماه یک‌بار به بورس ارائه دهند.

وی تأکید کرد: همچنین وضعیت شرکت در تابلوی بورس همواره در معرض دید همه افراد قرار می‌گیرد و عملکرد هیئت‌مدیره قابل ارزشیابی خواهد بود.

برگزاری انتخابات هیئت‌مدیره شرکت‌های استانی سهام عدالت

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت اقتصاد و دارایی در ادامه به برگزاری انتخابات هیئت‌مدیره شرکت‌های استانی سهام عدالت تأکید کرد و افزود: تا چند وقت گذشته نحوه فعالیت شرکت‌های سهامی عدالت بر اساس شرایطی دیگر انجام می‌شد و فعالیت آنها در قالب تعاونی‌های سهام عدالت صورت می‌گرفت.

عسگری با بیان این‌که تا ۱۰ سال گذشته سهام‌داران از نقش چندانی برای اداره شرکت‌های استانی سهام عدالت برخوردار نبودند، اظهار داشت: سهام‌داران در آن زمان هیچ اطلاعی از شرایط شرکت‌ها نداشتند و حتی نسبت به دارایی‌های خود و اینکه در کدام شرکت‌ها سهام‌دار دار هستند هیچ‌گونه آگاهی نداشتند.

وی افزود: تا ۱۰ سال گذشته افرادی که عهده‌دار این شرکت‌ها بودند با این تصور که مالک این شرکت‌ها هستند اقدام به مدیریت با سلیقه شخصی می‌کردند.

معاون وزیر اقتصاد و دارایی حضور مردم در انتخابات هیئت‌مدیره شرکت‌های سهام عدالت را بسیار مهم دانست و گفت: در برخی از استان‌ها ارزش این شرکت‌ها دو هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان است، در حالی این عدد در برخی دیگر از استان‌ها هم بیش از ۳۶ هزار میلیارد تومان می‌رسد؛ بنابراین مردم باید خودشان برای دارایی و سرمایه‌های خود تصمیم‌گیری کنند.

 

تأیید سازمان بورس، لازمه حضور داوطلبان در انتخابات

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت اقتصاد و دارایی با اعلام اینکه بر اساس تصمیمات اتخاذ شده انتخابات در ۲۰ اسفندماه و مصادف با مبعث حضرت رسول اکرم (ص) برگزار خواهد شد، گفت: برگزاری این انتخابات به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین انتخابات اقتصادی کشور به‌حساب می‌آید.

عسگری با بیان اینکه حضور افراد به‌عنوان داوطلب در این انتخابات نیازمند تأیید سازمان بورس است، افزود: باید شایستگی حرفه‌ای و تخصصی این افراد توسط سازمان بورس تأیید و مراحل احراز شرایط طی شود.

وی با بیان اینکه افراد داوطلب باید دارنده حداقل یک سهم از سهام عدالت داشته باشند، گفت: علاوه بر شرایط عمومی، کاندیداها باید حائز شرایط تخصصی و تجربه کار در حوزه مدیریت شرکت باشند.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت اقتصاد و دارایی با اشاره به فراخوان برای حضور افراد حرفه‌ای در این انتخابات گفت: با هماهنگی فرمانداری‌ها، ادارات اقتصاد و دارایی در استان‌ها، استانداری‌ها، اتاق‌های بازرگانی استان‌ها، شرایطی فراهم شده تا رایزنی‌هایی برای اطلاع‌رسانی انجام شود و داوطلبان از زمان کافی برای ثبت‌نام در انتخابات برخوردار باشند.

عسگری با اینکه در سایتی که سهام‌داران غیرمستقیم می‌توانند رأی خود را ثبت کنند مشخصات نامزدها بارگذاری خواهد شد، گفت: معرفی افراد از طریق سایت سازمان بورس و پس از تأیید صلاحیت انجام می‌شود.

وی افزود: نامزدها در این مدت می‌توانند اطلاعات لازم در زمینه سوابق کاری و تخصص‌های خود را از فضای مجازی به مردم اطلاع‌رسانی‌هایی کنند.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت اقتصاد با بیان اینکه دوره مدیریت هیئت‌مدیره این شرکت‌ها مانند دیگر شرکت‌های بورسی یک‌ساله خواهد بود، گفت: ازاین‌پس دولت از اداره این شرکت‌ها کنار کشیده می‌شود و به طور کامل اداره شرکت‌های سهام عدالت بورسی می‌شود.

 

تداوم ثبت‌نام داوطلبان تا ۱۰ اسفندماه

عسگری به ثبت‌نام یک هزار و ۱۰۶ نفر در استان‌های مختلف کشور جهت حضور در این انتخابات اشاره کرد و گفت: از این تعداد ۸۶۰ نفر مقدمات اولیه برای ثبت‌نام را انجام دادند که مدارک برخی از آنها ناقص بوده است اما تاکنون ۱۸۰ نفر توسط سازمان بورس تأیید صلاحیت شده‌اند، شرایط باقی افراد به‌زودی بررسی می‌شوند.

معاون وزیر اقتصاد به تداوم ثبت‌نام‌ها تا ۱۰ اسفندماه اشاره کرد و گفت: لیست نهایی سه روز قبل از شروع انتخابات بسته می‌شود و سهام‌داران می‌توانند در این مدت ارزیابی دقیقی را از سابقه افراد و تخصص آنها داشته باشند.

عسگری باتوجه‌به جمعیت حدود ۸۴ میلیون‌نفری کشور، این انتخابات با حضور ۳۰ میلیون نفر برگزار می‌شود، گفت: از ۴۹ میلیون نفر سهام سهام‌دار عدالت، ۱۹ میلیون نفر روش مستقیم را انتخاب کردند که این افراد نیازی به شرکت در انتخابات را ندارند اما ۳۰ میلیون نفر که روش غیرمستقیم را انتخاب کردند می‌توانند در انتخابات شرکت کنند.

 

سود سهام‌داران عدالت تغییر می‌کند

عسگری با بیان اینکه اکنون سود یکسان به همه سهام‌داران عدالت پرداخت می‌شود اما ازاین‌پس دیگر این سود یکسان نخواهد بود و بر اساس عملکرد شرکت‌ها سود سهام‌داران مشخص می‌شود، گفت: اکنون ارزش سهام شرکت‌های استانی متفاوت است که این موضوع وابسته به عملکرد این شرکت‌ها است.

معاون وزیر اقتصاد اظهار داشت: افرادی که در رأس این شرکت‌ها حضور دارند و آشنا به مسائل سهام دارای هستند می‌توانند بازدهی بهتری برای شرکت رقم بزنند.

وی با بیان اینکه هیچ‌یک از کاندیداها نمی‌توانند تضمین پرداختی سود با یک رقم مشخصی را بدهند، افزود: فعالیت شرکت داری وابسته به عوامل بسیار متعددی از جمله هیئت حاکمه آن شرکت، شرایط بازار، شرایط روابط بین‌الملل، مسائل سیاست‌های اقتصادی داخل کشور است اما این انتخابات می‌تواند باعث روی کار آمدن هیئت حاکمه آشنا به مسائل سهام‌داری و افرادی که تخصص بیشتری را برای حفظ منافع سهام‌داران دارند، شود.

عسگری با بیان اینکه در ۱۰ سال گذشته بسیاری از این شرکت‌ها حتی یک مجمع هم برگزار نکردند و اقدام به ارائه صورت مالی حسابرسی شده نکردند، گفت: اکنون سازمان خصوصی‌سازی بر اساس آخرین گزارش حسابرسی این دارایی را یک‌بار حساب کرده و ارزش سهام شرکت‌ها را به سازمان بورس اعلام کرده است.

معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه عدم انجام این اقدامات از سوی افراد هیئت‌مدیره سابق، از لحاظ شرکت داری تخلف محسوب می‌شود، اظهار داشت: ازاین‌پس و با بورسی شدن همه این شرکت‌ها باید هرسال مجمع برگزار شود و هر سه ماه یک‌بار گزارش مالی را به بورس ارائه دهند.

وی تأکید کرد: همچنین وضعیت شرکت در تابلوی بورس همواره در معرض دید همه افراد قرار می‌گیرد و عملکرد هیئت‌مدیره قابل ارزشیابی خواهد بود.

عسگری با بیان اینکه دوره مدیریت هیئت‌مدیره این شرکت‌ها مانند دیگر شرکت‌های بورسی یک‌ساله خواهد بود، گفت: ازاین‌پس دولت از اداره این شرکت‌ها کنار کشیده می‌شود و به طور کامل اداره شرکت‌های سهام عدالت، بورسی می‌شود.

 

اجبار ثبت‌نام در سامانه سجام

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت اقتصاد با بیان اینکه برای حضور در انتخابات الکترونیکی همه سهام‌داران غیرمستقیم سهام عدالت باید سجامی شده باشند، تأکید کرد: از ۳۰ میلیون سهام‌داری که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند بیش از ۵۳ درصد یعنی حدود ۱۶ میلیون نفر تاکنون سجامی شده‌اند.

وی ادامه داد: برای اینکه از طریق پیامک به این افراد درباره این انتخابات اطلاع‌رسانی شود، به بانک‌ها مراجعه کردیم تا از طریق شماره‌حساب این افراد به شماره‌تلفن آنها دسترسی پیدا کنیم اما بسیاری از آنها یا شماره همراه در بانک‌ها نداشتند یا آن را تغییر داده بودند.

عسگری افزود: به همین دلیل از طریق مخابرات پیگیری کردیم تا به‌ازای هر کد ملی سهام‌داران عدالت، به شماره‌تلفن آن‌ها دسترسی پیدا کنیم اما برای هر کد ملی تا ۶ شماره همراه ثبت شده بود که اطلاعی نداشتیم که کدام‌یک از این سیم‌کارت‌ها در دست سهام‌داران است ازاین‌رو مجبور شدیم برای دسترسی منصفانه‌تر و انتخابات درست‌تر روش اینترنتی و ثبت‌نام در سامانه سجام را دنبال کنیم.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت اقتصاد تأکید کرد: از سوی دیگر امکان برگزاری مجامع به‌صورت حضوری میسر نیست و نمی‌توان در این شرایط کرونا برای ۳۰ میلیون سهام‌دار مجمع حضوری در استان‌ها برگزار کرد.

وی با بیان اینکه باتوجه‌به شرایط حاکم انتخابات الکترونیکی تنها روش برگزاری انتخابات منصفانه و عادلانه است، گفت: اکنون ۷۰ تا ۸۰ درصد سهام‌داران دسترسی به اینترنت دارند، اگر در اولین جلسه برگزاری مجمع جمعیت به حدنصاب نرسید دومین جلسه را با هر جمعیتی برگزار می‌شود و رسمی خواهد بود.

 

روند بازار سهام نزولی نمی‌ماند

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت اقتصاد با بیان اینکه زمانی که تصمیمات لازم برای برگزاری انتخابات و تغییر هیئت‌مدیره اتخاذ شد روند بازار سهام صعودی و وضعیت همه این شرکت‌ها مثبت بود، گفت: روند اجرای این تصمیم بیش از ۶ ماه به طول انجامید، باید به این موضوع موردتوجه قرار گیرد که وضعیت بورس با این شرایط ادامه پیدا نمی‌کند و با توجه تصمیمات جدید وضعیت بهتری را پیدا می‌کند.

عسگری افزود: در این مدت که بازار وضعیت منفی را در پیش گرفته بود، برخی از شرکت‌های سهام عدالت وضعیت خوبی را نداشتند اما برخی دیگر از سوددهی خوبی برخوردار بودند.

 

امکان تغییر روش مدیریت سهام عدالت وجود ندارد

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت اقتصاد در پاسخ به سؤالی مبنی‌بر اینکه آیا امکان جابه‌جایی سهام‌داران بین انتخاب دو روش مستقیم و غیرمستقیم برای مدیریت سهام خودشان وجود دارد یا خیر، افزود: اوایل امسال امکان انتخاب بین دو روش مستقیم و غیرمستقیم به مردم داده شد اما دیگر این امکان وجود ندارد و نمی‌توانند انتخاب خود را تغییر دهند.