مدیرعامل شرکت کارگزاری بانک سپه ضمن تاکید بر تاثیر تقویت بازار گردانی بر حذف دامنه نوسان، اظهار کرد: بازارگردانی برای شرکت‌ها باید سود آور شود تا این عملیات دربازار سرمایه به‌طور مستمر انجام شود.

عظیم ثابت درباره شرایط کنونی بازار سرمایه به خبرنگار بورس امروز گفت: به نظر می‌رسد بازار متاثر از انتخابات ریاست جمهوری آمریکاست، تصور بازار سرمایه بر این است که با پیروزی جو بایدن، نامزد حزب دموکرات در ایالات متحده قیمت دلار کاهش می‌یابد.

وی افزود: در حالی باید گفت هیچ شرکتی با دلاری که در بازار آزاد معامله می‌شود، محصول نمی‌فروشد، قیمت دلار در شرکت‌ها ۱۵ تا ۱۸ هزار تومان است.

مدیرعامل شرکت کارگزاری بانک سپه پیش‌بینی کرد که بازار سرمایه در حال پیش خور کردن نتیجه انتخابات آمریکاست و هم‌اکنون دامنه نوسان یکی از مشکلاتی به شمار می‌آید که به منفی بودن بازار سرمایه دامن زده است.

ثابت با تاکید بر اینکه تقویت بازار گردانی می‌تواند دامنه نوسان را حذف کند، گفت: بازارگردانی برای شرکت‌ها باید سود آور شود تا این عملیات دربازار سرمایه به‌طور مستمر انجام شود.

وی پیشنهاد کرد که پنج درصد از سود شرکت‌ها به عملیات بازارگردانی اختصاص یابد و این درصد به تدریج به اندازه سهام شناور آزاد و حجم مبنا افزایش یابد.

مدیرعامل شرکت کارگزاری بانک سپه درباره تاخیر در تزریق منابع صندوق توسعه ملی به بازار سرمایه گفت: در یکی از نشست‌هایم با یکی از معاونان بانک مرکزی به این موضوع اشاره کردم که ایشان هم تاکید داشت که این موضوع به‌طور جدی در حال پیگیری است.

ثابت با بیان اینکه شاید سنگ‌اندازی‌های موجود، مانع از تزریق این منابع به بازار سرمایه شده است، تصریح کرد: منتقدان انجام این کار باید توجه داشته باشند که مبنای محاسبه این منابع برای واریز به بازار سرمایه ریالی است نه ارزی و از این بابت، هزینه‌ای به صندوق تحمیل نمی‌شود.

وی ادامه داد: با توجه به گزارش‌های ۶ ماهه خوبی که شرکت‌های بازار سرمایه منتشر کردند به مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس پیشنهاد دادم که در سایت tsetmc گزارش‌های ۶ ماهه حسابرسی شده قرار گیرد و این‌گونه سودآوری شرکت‌ها واقعی‌تر می‌شود که قرار شد این پیشنهاد بررسی شود.