به باد رفتن زحمات تولیدکنندگان و صادرکنندگان با برخی بخشنامه‌های ‌خلق الساعه

بهمن احمدی، مدیرعامل فولاد بهمن عنوان کرد: به دلیل بخشنامه‌های خلق الساعه‌ از سوی دولت در شرایط کنونی ، صادرات با مشکلات عدیده ای مواجه است.

برخی فعالان اقتصادی و تولید کنندگان با انتقاد از بخش نامه‌های صادره از سوی دولت، بر این باورند این بخش نامه‌ها موجب شده بسیاری از تولید کنندگان فولاد عملا با بسته شدن درب صادرات به رویشان مواجه شوند.
آنها معتقدند ؛ مسئولان در بخش صادرات بین محصولاتی که با مواد داخلی تولید می شوند و یا از محل ورود موقت به محصول تبدیل می گردند تفاوتی قائل نبوده و دستورالعمل یکسانی را برای همه محصولات صادراتی ابلاغ می‌نمایند و این امر سبب شده مشکلات متعددی برای برخی از تولید کنندگان که مواد اولیه خود را از محل ورود موقت تامین می نمایند به وجود آید.

بهمن احمدی مدیر عامل گروه صنعتی فولاد بهمن در گفت‌و گو با خبرنگار بورس امروز در پاسخ به این سوال که صادرات فولاد خود به کشورهای عراق و افغانستان را با چه ارزی انجام می‌دهید، گفت: به دلیل بخشنامه‌های خلق الساعه‌ای که بدون در نظر گرفتن قراردادها، تعهدات ، بازاریابی‌ها و حتی بازار سازی‌ها صادر می‌شود در حال حاضر نمی توانیم هیچ صادراتی انجام دهیم.

وی افزود: به بیان دیگر تصمیم سازان نه تنها تمامی زحمات تولیدکنندگان و صادرکنندگانی که بازار کشورهای هدف را مورد بررسی قرار داده بودند را نادیده گرفته‌، بلکه اعتماد خریداران خارجی به تداوم عرضه محصولات از سوی صادرکنندگان داخلی را نیز از بین برده‌اند.

این فعال اقتصادی در واحد تولیدی تصریح کرد: در کشورهایی که بانک‌ها به دلیل محدودیت تحریمی یا فنی توان یا امکان مبادله ارز یا گشایش ال.سی را ندارند چگونه می‌توان نسبت به انتقال ارز به ارگان های مربوطه تعهد داد؟
همچنین اظهارداشت: این واحد تولیدی با مجوز مقامات ارشد وزارتخانه مربوطه مواد اولیه‌ای را که در داخل کشور تولید نمی‌گردید را برای تولید محصول نهایی جهت استفاده صنایع کوچک تکمیل کننده خریداری نمود ،اما با داشتن اسناد و مدارکی که گواه بر حقانیت این شرکت است و حتی دستور مقام عالی وزارت صمت که مرجع تشخیص محسوب می‌شود با عنوان عدم شمول ما به التفاوت نرخ ارز به مدیرمحترم بانک مرکزی، متأسفانه هیچ همکاری برای ترخیص این مواد اولیه انجام نمی‌شود و مواد اولیه این شرکت در بندر امام از درجه یک به درجه سه تبدیل و به زودی فاسد خواهد شد.

بیشتر بخوانید:  فولاد، فملی و فخوز صدرنشین شدند

وی خاطر نشان کرد: این در حالی است که کارخانه به دلیل نداشتن مواد اولیه با ۲۰۰ نیروی انسانی موقتاً تعطیل است، واقعا قابل فهم نیست چرا این قوانین خلق الساعه عطف فی ما سبق می شوند؟ نابودی این سرمایه ملی در غالب مواد اولیه به نفع چه کسانی خواهد بود؟پاسخ بیکاری نیرو های ماهر و نیمه ماهری که طی سالیان وقت و هزینه برای ایجاد تحول اقتصادی و تامین امنیت و بسیاری از موضوعات اجتماعی پرورش یافتند را چه کسانی می دهند؟