مدیرعامل فولاد یزد گفت: ستاد تنظیم بازار طی یک سال و نیم گذشته طبق فرمولی عجیب اعلام کرد که قیمت فولاد در بازار داخلی باید 83 تا 85 درصد قیمت صادراتی باشد که البته این هیچوقت اجرا نشد.

بهادر احرامیان با اشاره به اینکه قیمت‌گذاری فولاد در دنیا تابع موارد مختلفی است به خبرنگار روند بورس امروز گفت: در این قیمت‌گذاری یک نسبت بین قیمت صادراتی و قیمت فوب کشور مدنظر باید وجود داشته باشد، البته در خیلی از کشورهای صادرکننده فولاد ممکن است قیمت های داخلی به دلایلی بالاتر یا پایین تر از قیمت صادراتی آنها باشد.

وی یادآور شد: در ایران در یک سال و نیم گذشته ستاد تنظیم بازار طبق یک فرمول نسبتاً عجیب اعلام کرد که قیمت فولاد در بازار داخلی باید ۸۳ تا ۸۵ درصد قیمت صادراتی باشد که البته هیچوقت اجرا نشد، در واقع آن قیمت هیچوقت درست اعلام نشد و نرخ های مختلف و غیر واقعی به عنوان ملاک برای ارز قرار گرفت.

مدیرعامل فولاد یزد پس از اشاره به نکات بالا اینگونه ادامه داد: باید دقت کنیم که قیمتی که به عنوان قیمت بازار داخلی ملاک قرار می دهیم می تواند متفاوت باشد ولی حداقل نباید کمتر از قیمت صادراتی باشد.

احرامیان همچنین ریشه همه نارضایتی‌های سنگ آهنی‌ها را پایین نگه داشتن بیش از حد قیمت فولاد در بازار داخلی عنوان و تصریح کرد: در این میان همه فعالان در زنجیره صنعت فولاد در این مورد اشتراک نظر دارند و معتقد هستند که اگر قیمت فولاد بی دلیل سرکوب نشده بود سنگ آهنی‌ها نیز به این مشکل بر نمی‌خوردند. در واقع مشکل ضریب پایین نبوده بلکه پایه قیمت های اصلی بوده که بیش از حد پایین نگه داشته شده و باعث میشد که قیمت را پایین بیاورند.

وی درباره چگونگی انجام معقول‌سازی قیمت در بازار داخلی اظهار کرد: بهترین حالت این است که قیمت‌ها آزاد شود، در حالت حداقلی باید هدف‌گذاری ستاد بازار برای قیمت‌ها منطقی تر باشد و مداخله دولت بر قیمت‌ها هم کمتر و منطقی تر باشد.

مدیرعامل فولاد یزد در پاسخ به این پرسش که تعیین نرخ فولاد بر اساس نسبتی از قیمت فوب خلیج فارس آیا لزوم تعیین ضرایب برای سنگ آهن را از بین می‌برد؟، گفت: این اقدام باعث می‌شود که قیمت فولاد افزایش یابد. در زمان ایجاد این ضرایب، ایران یک وارد کننده فولاد بود و قیمت‌ها در بازار داخلی هنوز آنقدر پایین نیامده بود بنابراین در هنگام محاسبه ضرایب به قیمت‌های بسیار مناسبی برای سنگ آهن می‌رسیدیم. اگر دوباره این اتفاق رخ دهد متوجه می‌شویم که همه این ضرایب هم اقتصادی و هم عادلانه هستند.

این فعالان صنعت فولادی، در پایان تاکید کرد: اگر بازار فولاد با این حجم از تولید کننده، کارخانه و تجربه که در مدیران و دست اندر کارانش وجود دارد به حال خودش گذاشته شود، خیلی سریع تر منافع مصرف کننده و تولید کننده را تامین خواهد کرد.