معاون امور صنایع وزارت صمت گفت: تا پایان امسال حداقل سه طرح دیگر فروش فوق‌العاده خودرو را خواهیم داشت و اطلاع‌رسانی‌های لازم در این باره انجام می‌شود.

به گزارش روند بورس امروز، مهدی صادقی نیارکی در حاشیه نشست ستاد تنظیم بازار در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: در نشست دو هفته گذشته ستاد اقتصادی دولت طرحی ازسوی وزارت امور اقتصاد و دارایی مبنی بر جلوگیری از سوداگری در بازار خودرو ارائه شد و در این طرح پیشنهاد شد که اگر کسی وارد بازار خرید و فروش خودرو شود، مشمول مالیات عایدی بر سرمایه شود که این طرح در دستور کار دولت است و قرار است دیدگاه‌های کارشناسی دیگر دستگاه‌ها نیز جمع‌بندی شود تا پس از بررسی‌های لازم در قالب مصوبه‌های سران ابلاغ شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره ثبت‌نام خودرو، نیز افزود: اگر متقاضی دریافت خودرو در قرعه کشی برنده بشود، اما نتواند وجه خودرو را تکمیل کند، برای شرکت در دیگر طرح‌های ثبت‌نام خودرو محدودیتی نخواهند داشت و به خودروسازان در این باره نیز دستور داده شد که این محدودیت را بردارند و اگر کسی حائز شرایط یا منتخب نیست در طرح‌های دیگر پیش فروش یا مشارکت در تولید یا فروش‌های فوق‌العاده می‌تواند دوباره شرکت کند.

معاون امور صنایع وزارت صمت با بیان اینکه برنامه تحویل خودرو در فروش فوق‌العاده تا حداکثر سه ماه است، ادامه داد: تا پایان سال حداقل سه مرحله دیگر طرح فروش فوق‌العاده را خواهیم داشت و به مناسبت‌های مختلف این نوع فروش اطلاع‌رسانی می‌شود و کف عرضه نیز ۲۵ هزار دستگاه خواهد بود.

صادقی نیارکی گفت: سایت ثبت‌نام در این مرحله تا روز چهارشنبه باز است و متقاضیان می‌توانند با داشتن شرایط لازم نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند.

بر اساس مصوبه کمیته خودرو شرط چک برای ثبت‌نام حذف شده است و یک میلیون تومان باقیمانده از وجه خودرو توسط مشتری در پایان کار پرداخت می‌شود.

طرح پیش فروش یکساله خودرو هفته آینده اطلاع‌رسانی می‌شود

وی در این باره افزود: برنامه بعدی ما پیش فروش یکساله با ۷۵ هزار دستگاه خودروست که هفته بعدی اطلاع‌رسانی‌های لازم را در این باره انجام خواهیم داد.

معاون امور صنایع وزارت صمت تصریح کرد: نداشتن پلاک جاری به عنوان یک شرط و محدودیت برای تحقق عدالت در توزیع در ۲ طرح فروش فوق‌العاده و پیش فروش یکساله هست، اما در طرح مشارکت در تولید یکساله و مشارکت در تولید دو ساله این محدودیت وجود ندارد.

صادقی نیارکی یادآوری کرد: چنانچه شخص ثبت‌نام کننده و متقاضی دریافت خودرو در موقع ثبت‌نام اطلاعات غلط بدهد و این موضوع اثبات بشود تا سه سال حق ثبت نام در بقیه طرح‌ها را ندارد و زیرساخت‌های لازم برای اعتبارسنجی و راستی‌آزمایی نیز برای این موضوع فراهم است.

وی همچنین بیان کرد: افرادی که اکنون پلاک فعال دارند در طرح های مشارکت در تولید یکساله و دوساله که محدودیتی در این باره ندارد، می‌توانند ثبت نام و شرکت کنند اما در این دو طرح نیز محدودیت عدم خرید خودرو از دو خودروساز در ۳۶ ماه گذشته نیز وجود دارد که باید این شرط را هم مدنظر قرار بدهند.