هلدینگ چندرشته ای" وبانک" نوید افزایش سود به سهامدارانش داد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی در حالی برگزار شد که این شرکت با تحقق ۱۰۰ درصدی اهداف از پیش تعیین شده، سود خالص ۱۳۴۸ میلیارد تومانی را برای سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۹۶ به ثبت رسانده است.ناظر اول جهانگیر نماینده شرکت خدمات سرمایه مدار، ناظر دوم رضایی به نمایندگی از شرکت صندوق بازنشستگی وظیفه واز کار افتادگی کارکنان بانک‌ها، کوروش امانی معاونت مالی شرکت و غریب پور مدیرعامل شرکت ، یاری نماینده شرکت حسابرسی ،ارغوانی نماینده سازمان بورس و عباس نعیمی معاونت امور شرکت‌ها ترکیب اعضای هیات رییسه مجمع این هلدینگ چندرشته ای را تشکیل می دادند.

معرفی اجمالی «وبانک»

شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی در سال ۱۳۷۰ بصورت شرکت سهامی عام آغاز به کار کرد. موضوع اصلی فعالیت این شرکت سرمایه‌گذاری در سهام، سهم الشرکه، واحدهای سرمایه سرمایه‌گذاری در سهام، سهم الشرکه واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌ها یا سایر اوراق بهادار دارای حق رای، سرمایه‌گذاری در شرکت‌هایی با فعالیت‌های تهیه زمین و اجرای طرح‌های ساختمانی، اکتشاف و استخراج و بهره‌برداری از معادن سنگ آهن و ایجاد کارخانجات تولید کنسانتره و گندله و سنگ آهن دانه بندی ‌شده است. سرمایه فعلی شرکت بالغ بر ۱۶۲۵ میلیارد تومان است که بالغ بر ۷۰ درصد آن متعلق به بانک ملی و ۷٫۴ درصد متعلق به صندوق بازنشستگی وظیفه و از کار افتادگی کارکنان بانک‌ها و ۱٫۸ درصد در اختیار شرکت خدمات مدیریت سرمایه مدار و ۱٫۳ درصد متعلق به شرکت سرمایه‌گذاری تدبیر است.

“وبانک” در یک سال گذشته

خداداد غریب پور مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی اظهارداشت: در سال ۱۳۹۶، طی ۲۳۶ روز تعداد ۴۸۳٫۲ میلیون سهم از سهام شرکت به ارزش۱۱۰٫۵ میلیارد ریال (معادل۱۰۱ درصد ارزش ریالی معاملات در سال ۱۳۹۵) و در ۱۹۶٫۶۷ دفعه مورد معامله قرارگرفته است. همچنین در بین ۱۰۰ شرکت برتر از لحاظ فروش، شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی رتبه ۲۶ را کسب کرد.

بانک ملی و اجرای قانون رفع موانع

نکته دیگری که غریب پور مورد اشاره قرار داد، واگذاری شرکت‌های کم بازدهی همچون کارتن ایران و دشت مرغاب در راستای تحقق بندهای ۱۶ و ۱۷ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر بود. وی در بیان توضیحاتی در خصوص فروش مزایده‌ای شرکت معدنی سنگان اظهار داشت:حجم خالص سرمایه گذاری در این پروژه بالغ بر دو هزار میلیارد تومان بود که با همت شبانه روزی کارمندان مجموعه، موفق به بهره‌برداری این پروژه در زمانی ۴ ماه زودتر از موعد از پیش تعیین شده شدیم. البته گفتنی است گروه توسعه ملی نیز در ۶ ماه مبلغی افزون بر ۴۵۰ میلیارد تومان نقدینگی به پروژه مذکور تزریق کرد. در پایان بهره برداری از این پروژه چون گروه توسعه ملی نقش پیشران در اقتصاد و صنعت کشور دارد، این کارخانه پُربازده را در قالب فروش مزایده‌ای به شرکت فولاد خوزستان به جهت تکمیل زنجیره ارزش واگذار کرد.

بیشتر بخوانید:  رکود بازار بیلت در جنوب شرق آسیا

افزایش سرمایه در شرکت‌های زیرمجموعه

با تلاش های صورت گرفته، «سیدکو» به سرمایه ۴۸۰ میلیارد تومانی رسید و پتروشیمی شازند ۸۰۶ میلیارد تومانی و ایران ترانسفو ۳۷۵ میلیارد تومانی شد و همچنین سرمایه توسعه صنعتی بهشهر به ۸۰۰ میلیارد تومان رسید.

شرکت‌های تازه وارد بورسی زیرمجموعه «وبانک»

مدیر عامل همچنین به عرضه اولیه و درج نماد سه شرکت زیرمجموعه گروه توسعه ملی در سال گذشته اشاره کرد و گفت: در سال ۹۶ با تلاش های صورت گرفته نماد هلدینگ شفادارو و شرکت صنعتی شوینده بهشهر در تابلوی بورس درج و سهام این شرکت برای اولین بار در بورس عرضه شد. پس از آن نماد شرکت کشت و صنعت پارس نیز درج شد که به زودی عرضه اولیه آن صورت می پذیرد. در این خصوص غریب پور به موارد حائز اهمیتی اشاره کرد و گفت: در شرکت دامپروری پارس، پروژه ۴۲۰۰ هکتار تبدیل اراضی دیم به آبی، تولید دانه هیبرید کلزا، ایجاد حوضچه پرورش ماهی و افزایش هزار واحد راس گاو از اهم فعالیت های صورت گرفته بوده است.

آیینه‌ای از پروژهای بزرگ در دست اقدام «وبانک»

مدیرعامل هلدینگ چندرشته ای “وبانک” در تشریح پروژهای مهم سال گذشته که هم اکنون نیز در دست اقدام است، عنوان کرد:۱- بهسازی خط تولید شرکت مخمل و ابریشم کاشان۲- همکاری با شرکت طرح و توسعه آینده پویا به جهت شرکت در فن آوری‌های نوین۳- خط انتقال کیلینکر سیمان صادراتی کنگان۴- بهره برداری از خط تولید سیمان سفید کرمان۵- ورود به کسب و کارهای دانش بنیان از طریق شرکت کارآفرینان سبز خلیج فارس
۶- در خصوص شاخص جدید IFRS نیز شرکت گروه توسعه ملی اولین مجموعه ای بود که این مدل را در حسابداری و گزارشگری مالی سال ۹۶ خود پیاده کرد.۷- در صنعت ساختمان، پروژه ۱۳۰ هزار متری الدوز تبریز را با موفقیت به پایان رسانده و واگذار کردیم و سود قابل قبولی از این واگذاری به شرکت ساختمانی زیرمجموعه «وبانک» در آستانه ورود به بورس تخصیص یافته است.

بیشتر بخوانید:  عرضه جدید «وانت کارا» امروز در بورس

نوید افزایش سودآوری «وبانک» با به ثمر نشستن پروژه پتروشیمی قشم

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی با اشاره به چالش تحریم‌ها گفت: با تلاش‌های صورت گرفته در مجموعه «وبانک»، پروژه صنایع پتروشیمی قشم را تصویب و برنامه ریزی‌هایی جهت آغاز عملیات اجرایی آن داشته باشیم که مهم‌ترین آن آغاز مشارکت عملیاتی با پتروشیمی شازند و لورگی آلمان برای اخذ پیمانکار بود.

غریب پور این را نیز افزود که در پروژه قشم، ما به دنبال تولید پلی پروپیلن هستیم که در صورت اجرایی شدن به تولید ۵۰۰ هزار تن از این محصول با حجم ۱٫۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خواهیم رسید که البته ۸۰ درصد از این مبلغ را فاینس خارجی تامین خواهد کرد. همچنین گفتنی است با توجه به جذابیت محصول پلی پروپیلن در بازارهای خارجی و نیز موقعیت استراتژیک پتروشیمی قشم و معافیت ۲۰ ساله مالیاتی این شرکت و در آخر تخفیف خوراک منطقه قشم، نوید سودآوری فراتر از انتظار را برای سهامداران شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی خواهد داشت. در مجموع می توان گفت اغلب امور، پیش از اجرای پروژه به نحوه احسنت انجام پذیرفته است.

در پایان این بخش وی به اقدامات مثبت صورت گرفته در پتروشیمی شازند اشاره کرد و گفت: با تلاش‌های صورت گرفته در این مجموعه توانستیم به تولید پلی اتیلن سنگین در دو گرید برای بازارهای عراق برسیم.

درآمدهای عملیاتی و غیر عملیاتی در “وبانک”

مدیرعامل “وبانک” با اشاره به این موضوع که در سال گذشته با وجود واگذاری سهام سودآور و پرتفوی پتروشیمی خارک، درآمد شرکت به رقم ۹۶۵ میلیارد تومان رسید، گفت: در سال گذشته سود خالص شرکت نیز با رشد مناسبی به عدد ۹۴۰ میلیارد تومان افزایش یافت. در سرمایه گذاری نیز سودی که شرکت در قالب سود تقسیمی از زیرمجموعه های خود دریافت کرده است بالغ بر۸۱۵ میلیارد تومان بود. همچنین شرکت در سال گذشته اقدام به فروش ۳۵۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری های خود کرد که ۱۳۳ میلیارد تومان سود ناشی از این فروش عاید شرکت شد.
وی در ادامه به تحقق سود فراتر از پیش‌بینی‌های «وبانک» اشاره کرد و گفت: با تلاش و پشتکار عوامل مجموعه در همه مولفه‌ از قبیل سود حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها، درآمد عملیاتی، سود عملیاتی و سود خالص شاهد ثبت ارقام بالاتر از پیش بینی‌ها بودیم. از این رو با افزایش ۱۰ درصدی سود واقعی نسبت به پیش بینی ابتدای سال ۹۶ به رقم ۵۷۸ ریال رسید.

بیشتر بخوانید:  «اتکاسا» امروز بازگشایی می‌شود

سهامداران منتظر دریافت سود ۷۷ تومانی در سال آینده باشند

غریب پور خبر خوشی را به سهامداران شرکت در خصوص افزایش ۲۵ درصدی سود در سال جاری داد و گفت: از آنجا که شرکت سود ۶۰۰ میلیارد تومانی حاصل از فروش پروژه سنگان را در صورت های مالی سال قبل گزارش نکرده است، لذا این نوید را می توان به سهامداران داد که با احتساب سود فوق، درآمد هر سهم در پایان سال جاری افزایش قابل ملاحظه ای یافته و به رقم ۷۷ تومان برسد.

کاهش چشمگیر بندهای حسابرسی در مقایسه با سال گذشته

در مقایسه با گزارش حسابرسی در سال‌های گذشته، با تلاش‌های صورت گرفته در بخش معاونت مالی شرکت گروه سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی، بندهای حسابرسی و به ویژه بندهای اظهارنظرهای مشروط حسابرس از کاهش قابل ملاحظه ای برخوردار شده بود. در خصوص بند ۸ گزارش، مناقشه بر سر مابه التفاوت نرخ ارز مواد اولیه خریداری شده ( از ارز مرجع به مبادله‌ای) طی دوره اول مهر ۹۱ تا ۳۰ آذر ۹۱که برای خوراک پتروشیمی شازند در گزارش‌های سال قبل وجود داشت، خاتمه یافت.

تقسیم حداکثری سود

در مجمع عادی سالیانه شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی به رغم پیشنهاد اولیه هیات مدیره برای تقسیم سود ۳۵۰ ریالی، در نهایت ۸۵ درصدی سود به میزان ۵۰۰ ریال به ازای هر سهم تقسیم شد.