هفته گذشته شمش فخوز در بورس کالا ۲۵۷۰ تومان قیمت خورد و احتمال رشد قیمت دوباره نیز وجود دارد. مبنای اصلی قیمت گذاری سنگ آهنی ها قیمت شمش فولاد خوزستان است.

هفته گذشته شمش فخوز در بورس کالا ۲۵۷۰ تومان قیمت خورد و احتمال رشد قیمت دوباره نیز وجود دارد. مبنای اصلی قیمت گذاری سنگ آهنی ها قیمت شمش فولاد خوزستان است.

محمدرضا صادقی،کارشناس بازار سرمایه،در رابطه با روند تغییر صنایع در سنگ آهنی ها،با خبرنگار بورس امروز به گفتگو پرداخت.

وی در مورد “کگل” اضافه کرد:
این سهم هنوز مجمع برگزار نکرده است و هنوز حق تقدم ها تا ۴/۱۱ مهلت دارند لذا به حق تقدم ها سود تعلق نخواهد گرفت. ( امسال باز هم افزایش سرمایه خواهد داشت ).سود امسال با سرمایه ۳۰ میلیاردی ، ۶۹ تومان اعلام شده و احتمالا ۵۵ تا ۶۰ تومان تقسیمی خواهد داشت. (سود با سرمایه جدید ۵۷ تومان) .سرمایه گذاری های خوب این شرکت در زنجیره فولاد و دارا بودن طرح های توسعه بسیار خوب از مزیت های این شرکت است. سود سال ۹۷ با سرمایه جدید و با قیمت های شمش فعلی فخوز حداقل ۸۰ تومان و تا ۱۰۰ تومان با مفروضات مختلف برآورد می شود. با در نظر گرفتن سود ۶۹ توماتی ۹۶ و تقسیم ۶۰ تومانی، سود ۹۰ تومانی سال ۹۷ ، پی بر ای ۶ (بخاطر بالاتر بودن پی بر ای معدنی ها) قیمت ذاتی سهم حدود ۶۰۰ تومان برآورد می گردد. قیمت فعلی سهم ۴۳۲ تومان . بازده احتمالی سهم ۳۸ درصد.

صادقی در رابطه با “کچاد” اشاره کرد:
این سهم به تازگی مجمع برگزار و از سود ۳۷ تومانی ۳۳ تومان را تقسیم و بزودی باز می شود.این سهم سرمایه گذاری های خوبی در زنجیره فولاد دارد از جمله ارفع و فولاد غدیر که اوضاع بسیار خوبی دارند.سود سال ۹۷ حداقل ۵۰ و تا ۶۰ تومان هم قابل تحقق است. با فرض سود ۵۵ تومانی برای سال ۹۷ و پی بر ای ۶ قیمت ذاتی سهم حدود ۳۳۰ تومان هست. قیمت تیوریک سهم در روز بازگشایی ۲۱۵ تومان است . اگر روی همین قیمت باز شود( که البته با این بازار بعید است) بازده حدود ۵۰ درصدی برای سهم متصور است .

بیشتر بخوانید:  آغاز اعمال بازارگردانی «وسپهر» از امروز

وی درباره ی “کنور” افزود:
این شرکت هم به تازگی مجمع برگزار کرده و از سود ۳۲ تومانی ۱۸ تومان را تقسیم کرد. سود سال ۹۷ این شرکت با توجه به اجرای طرحهای توسعه ، حدود ۵۰ تا ۵۵ تومان ارزیابی می شود . با فرض سود ۵۵ تومانی و پی بر ای ۶ ، قیمت ذاتی سهم حدود ۳۳۰ تومان ارزیابی می شود که با توجه به قیمت روز سهم ۲۹۶ تومانی می تواند تا ۱۲ درصد بازده داشته باشد .

کارشناس بازار سرمایه در مورد “واحیا” گفت:
این شرکت را هم باید سنگ آهنی تلقی کرد اما بخاطر در دسترس نبودن اطلاعات شرکت نمی توان ارزیابی دقیقی از این شرکت داشت اما با توجه به روند قیمتی سهم و اطلاعات جسته و گریخته از سهم به نطر میرسد هدف قیمتی سهم ۱۲۰۰ تومان است که با توجه به قیمت فعلی سهم ۹۴۰ تومان، یک گین ۲۷ درصدی را میتوان از این سهم انتظار داشت .

و اما شرکتهایی که سهامداران عمده این شرکتهای سنگ آهنی هستند(“وامید”،ومعادن”،”فولاد”،”وسپه”) را هم باید زیر نظر داشت چون با رشد قیمتی این سهم ها و افزایش سودآوری آنها، قطعا باید منتظر رشد سودآوری ، NAV این سهم ها و رشد قیمت آنها بود .

 

بیشتر بخوانید: اخبار نماد فولاد