صنعت کارگزاری برای کاهش هزینه ها و ارتقای کارآیی عملیاتی بازار سرمایه باید به سوی نرم افزارها حرکت کند.  با مکانیزه شدن عملیات کارگزاری ها، هزینه های آنها نیز کاهش می یابد. از این رو با پدیده کدهای

به گزارش بورس امروز؛ صنعت کارگزاری برای کاهش هزینه ها و ارتقای کارآیی عملیاتی بازار سرمایه باید به سوی نرم افزارها حرکت کند. پروسه ی آنلاین سازی باعث کاهش  هزینه ی معاملات و تبع آن افزایش سود کارگزاری ها و همچنین سایر ارکان بازار سرمایه می شود.

برای ایجاد منابع جدید درآمدی صنعت کارگزاری نکته حائز اهمیت ایجاد لاین های درآمدی ثابتی است،‌ حصول چنین امری از دو طریق امکان پذیر است؛ اول وجود نهادهای مالی جدید در کنار کارگزاری هاست که هدف تشکیل گروه های مالی و شرکت های خدمات بازار سرمایه است. همچنین با اضافه شدن ابزارهای جدید بر بستر اوراق بهادار و کالا ممکن است تقویت دوطرفه شدن بازار در آپشن ها،  کمک شایانی به این قضیه داشته باشد.

البته باید کارایی بازار را نیز در نظر گرفت. اینکه عمق بازار فعلی پاسخگوی ایجاد چنینی ابزار و نمادی برای تمامی نمادهای بازار حتی اوراقی مبتنی بر کالاها خواهد بود یا خیر؟ سوالی پیش روی ماست. در این میان باید به الزام مکانیزم هایی برای برخورداری پرسنل شرکت های کارگزاری و کارکنان ارکان بازار سرمایه از امتیاز معاملات در بورس کالای ایران توجه صورت گیرد.

این امکان باید برای کارکنان و ارکان بازار سرمایه ایجاد شود تا  قادر به استفاده از این فرصت ها باشند. با تنگ تر کردن حلقه ی محدودیت ها اعم از عدم برخورداری ارکان بازار سرمایه و کارکنان آن ها از حق خرید و فروش سهام بیش از 25 میلیون تومانی، سبب استفاده از کدهای غیر می شود که موجب عدم شفافیت مالی می شود.

  • نویسنده : محمد رضا قنبری – مدیر عامل کارگزاری باهنر
  • منبع خبر : نشریه بورس امروز
بیشتر بخوانید:  انتشار اوراق تبعی بیمه سهام هستند