کارخانه فرآورده های غذایی و قند چهارمحال این مژده را به سهامداران خود داد که با تکمیل طرح های توسعه می توانیم به مصرف 3 هزار تن چغندر در شبانه روز هم برسیم.

به گزارش بورس امروز؛ قربانعلی قربانی مدیر عامل شرکت فرآورده های غذایی و قند چهارمحال در پاسخ به میزان اختلاف بین نرخ شکر خام وارداتی با نرخ مصوب، گفت: اگر منظور شما مقایسه قیمت تمام شده شکر سفید حاصل از تصفیه شکر خام وارداتی با قیمت مصوب فروش شکر سفید توسط کارخانجات قند در مقطع زمان فعلی باشد باید عرض کنم که قیمت آن تنها بین 2 تا 3 درصد بیشتر از نرخ مصوب فروش می باشد.

آیا اعتراضات شرکت فرآورده های غذایی و قند چهارمحال به مالیات های سال 1398 و 1399 اثر پذیر بوده است؟

قربانی در خصوص اعتراض به مالیات های سال 98 و 99 اذعان کرد، اعتراض به مالیات های سال 98 و 99، کاملا موثر بوده است و انتظار ما بر این است که با رقم های نازلی با اداره دارایی تسویه حساب شرکت فرآورده های غذایی و قند چهارمحال صورت بگیرد.

وی در پاسخ به اینکه اصولا چند درصد از خرید شکر خام به صورت نقدی و چند درصد به صورت اعتباری است، افزود: نمی توان عدد ثابتی را برای خرید شکر خام به صورت نقدی و یا صادراتی تعیین نمود چرا که این مسئله ای توافقی بوده که به میزان اعتماد دو طرف معامله به یکدیگر بستگی دارد.

مدیر عامل شرکت فرآورده های غذایی و قند چهارمحال در خصوص پارامترهای کیفی شکر سفید تولید شده توسط این کارخانه عنوان کرد، کیفیت شکر سفید کارخانه فرآورده های غذایی و قند چهارمحال معادل با کیفیت شکر درجه 2 اتحادیه اروپا است.

  • تولید قچار در سال جاری

قربانی در پاسخ به این سوال که، پیش بینی شما از تولید شکر تا پایان سال جاری چقدر است؟ افزود: پیش بینی می شود که از مجموع تولید شکر سفید مربوط به مصرف چغندرهای کشت پاییزه و کشت بهاره سال جاری حدود 45 هزار تن تولید شکر داشته باشیم.

بیشتر بخوانید:  قیمت یورو ، طلا و سکه امروز چهارشنبه 21 دی 1401

وی ادامه داد: ما انتظار داریم که در سال آینده حداقل میزان تولید در سال جاری را داشته باشیم.

مدیر عامل این شرکت در خصوص طرح های توسعه اینگونه گفت: طراحی کارخانجات قند به گونه ای است که باید کلیه ماشین آلات مورد نیاز برای تکمیل طرح های توسعه خریداری، نصب و راه اندازی گردند تا اینگونه بتوان ظرفیت مورد نظر را حاصل نمود. اما با توجه به وجود تحریم های موجود و شرایط اقتصادی موجود در مملکت ما، مشکلات عدیده ای برای تهیه ماشین آلاتی که اکثرا قابل تهیه در داخل کشور نیستند وجود دارد و به همین علت هم پیش بینی زمان بهره برداری و زمان اتمام این طرح ها بسیار مشکل خواهد بود.

  • به صرفه بودن واردات شکر خام از نظر اقتصادی

وی در رابطه با مقرون به صرفه بودن یا نبودن شکر خام وارداتی افزود: مقرون به صرفه بودن تصفیه شکر خام وارداتی به نرخ تصفیه و همچنین هزینه های عملیاتی کارخانه بستگی دارد به همین سبب نمی توان در این رابطه به قطعیت اظهارنظر نمود.

قربانی هزینه های مالی کارخانه را در دوره 9 ماهه منتهی به آذر 1401 اینگونه شرح داد؛ هزینه های مالی شرکت در دوره 9 ماهه منتهی به پایان آذر سال جاری حدود 280 میلیارد ریال بوده است که تمامی آن مربوط به تسهیلات دریافتی از بانک ها برای پرداخت هزینه های واردات شکر خام بوده است.

وی در خصوص افزایش سرمایه 235 درصدی شرکت از محل سود انباشته گفت: تمامی کارهای لازم در این خصوص انجام شده و ما توانسته ایم موافقت سازمان بورس را نیز در این خصوص اخذ نماییم و در آینده بسیار نزدیک این افزایش سرمایه انجام خواهد شد.

بیشتر بخوانید:  کارگزاری های بازار سرمایه تا چه میزان در ارایه خدماتشان موفق بوده اند؟

مدیر عامل کارخانه فرآورده های غذایی و قند چهارمحال در پایان صحبت های خود عنوان کرد: ظرفیت اسمی کارخانه ما برابر با مصرف یک هزار و 500 تن چغندر در شبانه روز است. وی این مژده را به سهامداران خود داد که با تکمیل طرح های توسعه می توانیم به مصرف 3 هزار تن چغندر در شبانه روز هم برسیم.