با توجه به اینکه برخی از محصولات فولادی عرضه شده در بورس کالا در حالت مچینگ قرار می گیرند، باید قیمت ورق های  شرکت هایی مانند گالوانیزه دشتستان و چهار محال بختیاری بر اساس شرایط و دوره های مختلف و بر اساس قیمت دلار و قیمت های جهانی تغییر یابد.

امیری مدیر معاملات بورس کالای کارگزاری آگاه در گفت و گو با خبر نگار بورس امروز، به عدم وجود تقاضا برای معاملات ورق گالوانیزه دشتستان در معاملات روز گذشته بورس کالا اشاره کرد که  این امر منجر به حذف این معاملات شد.

به گفته وی؛ در واقع عدم همخوانی قیمت های جهانی و میزان تقاضای موجود در بازار  منجر می شود تا بسیاری از ور ق های فولاد مبارکه، تازار و چهار محال بختیاری در حالت مچینگ  قرار گیرند.

وی که وضعیت بازار فولاد را نامناسب ارزیابی می کرد، بر لزوم تغییر قیمت ورق های  شرکت های دشتستان و چهار محال بختیاری تاکید کرد که باید در شرایط و دوره های مختلف و بر اساس قیمت دلار و قیمت های جهانی تغییر یابد.

مدیرمعاملات بورس کالا کارگزاری آگاه در اشاره به عرضه خودرو در بورس کالا، عنوان کرد: در بازار آزاد عرضه ی خودرو از سوی خودرو سازان به چند نوع صورت می گرفت. در نوع اول با ثبت نام در سایت های خودرو سازان و  پس از پرداخت از طریق درگاه، خودرو به متقاضیان تحویل داده می شد. در چنین شرایطی چگونگی دسترسی افراد به مرحله ثبت نام و دریافت خود مشخص نبود. مرحله دوم یعنی قرعه کشی، بر اساس اصرار وزارت صمت صورت می گرفت. اما در نهایت با پیگیری مجلس جهت عرضه خودرو در بورس کالا، در نهایت وزارت صمت موافقت کرد که عرضه خودرو در بورس کالا را با دو  محصول دیگنیتی و فیدلیتی انجام شود.

مدیر  معاملات بورس کالای کارگزاری آگاه به برنامه عرضه خودرو 207 و تارا در بورس کالا اشاره کرد که به موجب این برنامه  1000 دستگاه خودرو 207 در 30 آبان ماه عرضه خواهد شد.

وی ادامه داد: با توجه به بالا بودن تعداد تقاضا برای کدگیری در بورس کالا، به نظر می رسد که متقاضیان خرید خودرو از  شرایط بورس کالا اگاهی یافته اند.

وی مزیت های عرضه خودرو  در بورس کالا  را اینگونه برشمرد: برای خودرو ساز این امکان وجود دارد که با قیمت نهایی بازار آزاد محصول خود را بفروش رساند. خریداران و مصرف کنندگان واقعی نیز با قیمتی نزدیک به قیمت آزاد و در فضایی کاملا شفاف محصول مورد نظر خود را خریداری می نمایند.

امیری پیش بینی کرد که  سایر خودرو سازان نیز مبادرت به عرضه محصولات خود در بورس کالا نمایند و با حذف واسطه گران و دلالان، منفعت مناسبی عاید سهام داران و خودور سازان گردد.

وی به برنامه عرضه ماشین های وارداتی در بورس کالا اشاره کرد و یادآورشد: فرآیند کدگیری در بورس کالا به سهولت و بدون حضور در شعب کارگزاری و به  شکل غیر حضوری انجام می پذیرد لذا این موضوع فرصتی برای ثبت نام متقاضیان خودرو در بورس کالا است.

  • نویسنده : مدیر بورس کالا و انرژی کارگزاری اگاه

بیشتر بخوانید: اخبار فولاد مبارکه