قانون فعلی مربوط به زمانی است که طلا را نمی‌توانستیم به صورت اینترنتی یا به صورت صندوق‌های طلا یا دارایی های مبتنی بر طلا معامله کنیم.

به گزارش بورس امروز، سینا سلیمانی مدیر سرمایه گذاری شرکت مشاور تامین سرمایه نوین در خصوص پذیرش سهام صندوق های طلا به عنوان وجه تضمین گفت: در همه جای دنیا طلا یا دارایی‌های مبتنی بر طلا به عنوان امن ترین داروی تلقی می‌شود و به عنوان وثیقه یا وجه تضمین پذیرفته می‌شود.

این فعال بازار سرمایه اظهار داشت: اینکه چرا این دارایی به عنوان وجه تضمین پذیرفته نمی شود مربوط به ماهیت قانون است که یک سری از دارایی های کالایی را پرریسک شناسایی می‌کند، زیرا نمی‌توان دارایی کالایی مثل طلا را به عنوان وجه تضمین برای معامله اوراق بهادار یا سهام قرار داد. به عبارت دیگر ماهوی قانون مشکل دارد و این ربطی به سازمان بورس ندارد.

وی با بیان اینکه متن قانون باید در شورای عالی بورس اصلاح شود، تاکید کرد: ولی از نظر اجرایی هیچ مشکلی در این دارایی وجود ندارد چرا که مشابه آن در سایر کشورهای دنیا از جمله آمریکا وجود دارد، بنابراین به نظر می‌رسد قوانین این بخش باید به روز رسانی شود.

همچنین قانون فعلی، مبتنی بر شرایط حکم امروز به بازارهای سرمایه نیست. سلیمانی بیان داشت: در صورت راه اندازی بازار آتی طلا و سهام، خیلی از افراد در هر دو بازار فعالیت می‌کنند لذا تفکیک کردن این دو بازار از یکدیگر تقریباً غیرممکن است زیرا هر دو در یک قالب هستند و هر دو یک نوع دارایی از نظر ماهیتی را معامله می‌کنند. به همین دلیل ریسک هر دو با هم برابر است. طبیعتا باید دارایی طلا به عنوان وجه تضمین پذیرفت بر همین اساس باید قانون با شرایط روز تطبیق پیدا کند.

بیشتر بخوانید:  دارندگان سهام عدالت امسال چقدر سود دریافت می‌کنند؟

این مدیر سرمایه گذاری با اشاره به اینکه به نظر نمی‌رسد که سازمان در آینده سیاست خود تغییر رویه دهد و این دارایی‌ را به عنوان وجه تضمین بپذیرد، و افزود: در اتفاقات بازار طلا علاوه بر تعطیلی معاملات آتی، معاملات صندوق‌های طلا در بازه ای زمان محدود شد که دلیل آن وجود سفته‌بازی و ریسک‌های در کمین این بازار بود. یعنی به طور کلی ممکن است در یک بازه ای از زمان معاملات پیوسته ای نداشته باشد که این امر موجب تحمیل ریسک به بازار سهام صندوق های طلا شود.

وی گفت: بنابراین در صورتی که این دارایی به عنوان وجه تضمین پذیرفته شود باید این ریسک قانونی از بازار سهام صندوق طلا برداشته شود و تحت هر شرایطی (نوسانات قیمتی طلا) معاملات این بازار به صورت پیوسته انجام شود تا قابلیت نقدشوندگی آن حفظ شود.

سلیمانی تصریح کرد: مادامی که سازمان بورس به این نتیجه نرسد که این صندوق ها امن بوده و معاملات پیوسته ای خواهند داشت و از شرایط با ثبات تری برخوردار هستند و می شود به عنوان یک وجه تضمین مطمئن از آنها بهره برد، تا آن زمان حاضر به پذیرش تغییر این قانون خواهد بود. بر این اساس برای مرتفع کردن ریسک های احتمالی این بازار می‌توان از بازارگردان و ابزارهای جدید استفاده کرد. به عبارتی مسئله باید حل شود نه اینکه صورت مسئله پاک شود.

 

منبع:

روابط عمومی شرکت مشاور تامین سرمایه نوین