با اتمام تابستان باید منتظر گزارش عملکرد فصلی شرکت ها بود که بیشتر شرکت ها با توجه به سال مالی گزارش فصل دوم خود را منتشر خواهند کرد. اما در فصل تابستان و گرمای آن وضعیت شرکت ها و قیمت های جهانی به داغی فصل تابستان نبود و در قیمت های جهانی با دلایل مختلف از جمله افزایش نرخ بهره فدرال رزرو، ادامه تنش روسیه و غرب، دامپینگ روس ها، عدم تقاضای چین و ... شاهد افت قیمت های جهانی بودیم که این موضوع بر بازار سرمایه نه چندان مناسب این روزها خبر خوبی نبوده است.

با اتمام تابستان باید منتظر گزارش عملکرد فصلی شرکت ها بود که بیشتر شرکت ها با توجه به سال مالی گزارش فصل دوم خود را منتشر خواهند کرد. اما در فصل تابستان و گرمای آن وضعیت شرکت ها و قیمت های جهانی به داغی فصل تابستان نبود و در قیمت های جهانی با دلایل مختلف از جمله افزایش نرخ بهره فدرال رزرو، ادامه تنش روسیه و غرب، دامپینگ روس ها، عدم تقاضای چین و … شاهد افت قیمت های جهانی بودیم که این موضوع بر بازار سرمایه نه چندان مناسب این روزها خبر خوبی نبوده است.

زیرا بیش از 70 درصد ارزش بازار سرمایه کشور را شرکت های کامودیتی محور تشکیل می دهند و نرخ رشد بسیار خزنده دلار نیمایی نیز نتوانسته عموما باعث جلوگیری از افت قیمت ها گردد. لذا در چنین فضایی و با توجه به گزارشات ماهانه از عموم صنایع بالاخص پتروشیمی، سنگ آهن و فولادی نمی توان انتظار گزارشات خیره کننده یا تغییر جهت دهنده به وضعیت نابسامان بازار را داشت. هر چند در این بین شاید بتوان به تک سهم هایی اشاره داشت که می توانند گزارشات بهتری داشته باشند اما نمی توان آن را به کل بازار تعمیم داد.

در صنعت سنگ آهن با توجه به افت نسبی تولید فولادی ها و افت تقاضا سنگ آهن شرکت های گروه نیز وضعیت چشم گیری نداشتند و می توان گفت انتظار گزارش مناسبی از شرکت های گروه نمی رود.

در صنعت فلزات اساسی عموما با افت تولید مواجه بودیم تنها نکته مثبت افت ضرایب مواد اولیه خصوصا گندله بودیم که می توان گفت شرکت های پرپتانسیل در ارائه گزارش ارفع و کاوه می توانند گزارش به نسبت خوبی و با توجه به افت ضریب اسفنجی فسازان نیز میتواند گزارش مناسبی داشته باشند.

در شرکت های پتروشیمی از الفینی ها نمی توان انتظار گزارش جالب توجه داشت و در متانولی ها نیز وضعیت به همین صورت است. اما با توجه به قیمت مناسب اوره و مطابق انتظار بازار می توان از اوره ای ها از جمله شیراز و شپدیس انتظار گزارش مناسب داشت و اما در گوشه مهم دیگر بازار، از پتروشیمی ها یعنی آروماتیک ها مانند “بوعلی” و “نوری” نیز می توان انتظار گزارش مناسب داشت.

در سایر گروه ها و تک سهم ها نیز می توان به دوده ای ها همانند “شکربن”، “شدوص” و “شصدف” اشاره کرد که با توجه به اسپرد مناسب دوده و اکسترکت انتظار گزارش مناسبی می رود. از روانکارها هم با توجه به افت لوبکات  از جمله “شبهرن” و “شسپا” نیز نمادهایی هستند که می توان انتظار گزارش مناسب را از آنها داشت. “فروس” تولید کننده فروسیلیسیم نیز میتواند عملکرد مناسبی داشته باشد. “کرازی” در گروه شیشه نیز می تواند گزارش مناسبی ارائه دهد. “کفرا” در گروه نسوز، “خکاوه” و “خزامیا” در خودرویی ها، “ختور”، “خکار” و “خفنر” در قطعات خودرو، “کلوند” و “کحافظ” در کاشی ها، “تایرا” در ماشین آلات، “سفانو”، “سبجنو”، “سمازن” و “سخوز” در سیمانی ها نیز مستعد گزارش مناسب خواهند بود.

  • نویسنده : ابراهیم ساجد- کارشناس بازار سرمایه