در روز معاملاتی امروز یک شنبه 23 مردادماه 1401 بازار در حالی به کار خود پایان داد که شاخص کل بورس تهران با کاهش 3,447 واحدی بر روی عدد 1,463,652 قرار گرفت؛ همچنین شاخص کل هم‌وزن با کاهش 437 واحدی خود به عدد 395,448 رسید.

به گزارش بورس امروز، در روز معاملاتی امروز یک شنبه 23 مردادماه 1401 بازار در حالی به کار خود پایان داد که شاخص کل بورس تهران با کاهش 3,447 واحدی بر روی عدد 1,463,652 قرار گرفت؛ همچنین شاخص کل هم‌وزن با کاهش 437 واحدی خود به عدد 395,448 رسید. لازم به ذکر است ارزش ریالی معاملات بازار بورس 43 هزار میلیارد ریال و ارزش معاملات فرابورس 124 هزار میلیارد ریال بود که در معاملات صورت گرفته در این روز سهام شرکت‌های ملی صنایع مس ایران، پتروشیمی نوری، فولاد مبارکه اصفهان و صنایع پتروشیمی خلیج فارس با بیشترین تاثیر منفی و سهام شرکت‌های پتروشیمی شازند، سایپا و شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی با بیشترین تاثیر مثبت بر روی شاخص کل به کار خود پایان دادند. در معاملات فرابورس نیز سهام شرکت بیمه پاسارگاد، سرمایه‌گذاری صبا تامین و پلیمر آریا ساسول بیشترین تاثیر مثبت و پتروشیمی زاگرس، پالایش نفت شیراز، بهمن دیزل و تولید برق عسلویه مپنا بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص فرابورس داشتند.
از اخبار مهم بازار می‌توان به آگهی فروش 49% از سهام شرکت پتروشیمی شازند به قیمت پایه‌ی 82,070 ریال برای هر سهم توسط شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی اشاره نمود. طی دو روز گذشته زمزمه‌های مبنی بر حصول توافقات برجامی شنیده شده که با توجه به نااطمینانی از زمان دقیق این توافق و نتیجتاً تاثیر مستقیم بر نرخ دلار و عملکرد شرکت‌های دلاری منجر به نوسانات شدید قیمتی شرکت‌های متاثر از این موضوع گردیده است. به طور مثال با توجه به چشم انداز مثبت سودآوری حاصل از توافق در صنایعی از جمله خودرو، بانک و حمل و نقل شاهد اقبال بازار و افزایش تقاضا برای خرید سهام شرکت‌های این گروه ها بوده ایم. از طرف دیگر چشم انداز کاهشی نرخ دلار در کوتاه مدت منجر به عدم استقبال بازار از سهام شرکت‌های پتروشیمی و پالایشگاهی و فلزات اساسی گردیده است.

  • نویسنده : امید ذوالفقاری کارشناس سرمایه گذاری شرکت نوآوران مدیریت سبا