بازار مسکن در سال پر فراز و نشیبی که چند روز دیگر به پایان می‌رسد، با مشکلات زیادی مواجه بود و نسبت به سال گذشته شاهد کاهش 35 درصدی معاملات بودیم.

به گزارش روند بورس امروز، بازار مسکن در سال ۱۳۹۸ با چالش‌های بسیاری همراه بود. در یک دوره رکود را تجربه کرد و در یک زمان رکود همراه با افزایش قیمت و در مقطعی هم رونق همراه با افزایش قیمت را شاهد بودیم. تورم میهمان ناخوانده این روزهای خانه‌ها، در هر مقطعی وجود داشت؛ چرا که هزینه تولید مسکن افزایش پیدا کرد. در این روزهای پایانی برای بررسی قیمت مسکن در ادامه نرخ چند منطقه تهران را موردبررسی قرار داده‌ایم.

آگهی‌های منتشرشده در محدوده الهیه نشان می‌دهد که میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در این محدوده حدود ۴۰ میلیون و ۳۰۰ تومان است و در این منطقه افزایش قیمت ۱ درصدی داشته‌ایم.

در محدوده مولوی افزایش قیمت ۵ درصدی ثبت‌شده است و در این منطقه میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی حدود ۱۰ میلیون تومان شده است. در سه‌ماهه گذشته در این منطقه ۳۳۱۸ معامله انجام‌شده است.

در محدوده سعادت‌آباد میانگین قیمت واحدهای مسکونی حدوداً ۳۲ میلیون و ۸۰۰ تومان است. در سه‌ماهه گذشته در این منطقه ۹ درصد افزایش قیمت داشته‌ایم.

بررسی تحولات بازار مسکن شهر تهران در ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۸ نشان می‌دهد تعداد معاملات در این مدت به حدود ۷۳.۴ هزار واحد مسکونی رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۳۵.۶ درصد کاهش نشان می‌دهد.