مدیرعامل بورس انرژی پیرو اعلام گشایش نمادها با دوره تحویل روزانه و هفتگی در بازار مشتقه ویژه مصرف‌کنندگان نهایی و سایر خریداران مجاز در تابلوی برق درباره جزییات این معاملات توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش بورس امروز، علی نقوی با بیان اینکه در بازار برق بیش از ۵ مگاوات تاکنون تنها امکان معاملات با دوره تحویل ماهانه مقدور بود اما به جهت توسعه مشارکت مصرف کنندگان این حوزه، امکان معامله نمادهای معاملاتی روزانه و هفتگی از ۱۸ اردیبهشت فراهم شد، گفت: این اقدام که با هدف فراهم آوردن شرایط مشارکت حداکثری این دسته از فعالان و به درخواست آنها پیگیری و صورت پذیرفته، امکان جدیدی را برای مصرف کنندگان و خرده فروشی ها ایجاد می کند.

وی افزود: با این اقدام، تنوع دوره های عرضه بیشتر شد اگرچه در گذشته تنها دوره های تحویل ماهانه وجود داشت اما اکنون شرایط برای دوره های تحویل روزانه و هفتگی هم فراهم شده و قطعا امکان معاملات بیشتری برای فعالان حوزه برق ایجاد خواهد شد و فروشندگان نیز راحت تر می توانند به مشتریان در شرایط مختلف پاسخگو باشند.

نقوی یکی از رویدادهای مهم بورس انرژی در سال گذشته را انتشار اوراق سلف موازی استاندارد نفت صادراتی عنوان کرد و ادامه داد: اواخر سال ۹۹ بالغ بر ۱.۵ هزار میلیارد تومان از این اوراق منتشر شد و در حال حاضر معاملات ثانویه آن در بازار انجام می شود. بورس انرژی ظرفیت قابل توجهی در تامین مالی صنعت نفت و برق دارد. توسعه معاملات بازار فیزیکی با جدیت دنبال می شود و خوشبختانه حجم و ارزش معاملات فروردین گواه آن است که رشد قابل توجهی در هر دو بخش اتفاق افتاده و عرضه کنندگان بیشتری تمایل به عرضه فرآورده ها از طریق این بورس دارند.

  • منبع خبر : بورس پرس