در ماه گذشته از جمله معدود صنایع مورد استقبال فعالین بازار را می توان صنعت سیمان نام برد، این گروه نیز بازده بین 10 تا 50 درصدی به ثبت رساندند و از معدود صنایع مورد توجه پس از اصلاح چند ماهه بازار محصوری می شوند .

بهادر شمس مدیرعامل شرکت کارگزاری آرمان تدبیر نقش جهان در گفتگو با خبرنگار بورس امروز عنوان کرد: هم اکنون روزهای پایانی از بهمن ماه را سپری می کنیم در حالی که مدتی ست بازار سرمایه برای فعالین آن جذابیت اواخر تابستان را ندارد،از سوی دیگر سایه ابهام در صادرات و بسیاری از مولفه های تاثیر گذار از جمله تشدید تحریم ها نیز سبب شده است تا اانتظار رونق بورس در کوتاه مدت با تردید همراه شود.

وی افزود: در ۴ ماه گذشته پس از اصلاح و خروج  نقدینگی از صنایع بزرگی چون فلزات اساسی، شیمیایی و فرآورده های نفتی و برخی دیگر از صنایع مادر که کاهش قیمت های جهانی نیز در این راستا مزید بر علت بود، اما این روزها برخلاف گذشته با افزایش قیمت های جهانی از جمله سنگ آهن، نفت، فولاد و غیره سبب شده است تا واکنشی در سهامی مرتبط با قیمت های جهانی را شاهد نباشیم. همواره در زمان اصلاح، تمرکز فعالین بر سهام کوچکتر بیشتر بوده است لذا این بار نیز شاهد چنین موردی هستیم، به گونه ای که برخی از سهام بازدهی های بسیار مناسبی را در ۳ ماه گذشته به ثبت رسانده اند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

در بازار بورس ۱۳۶ نماد بازده مثبت در این مدت ثبت کردند (۴۱ نماد بازده بیش از ۲۰ درصد داشتند که ۱۰ نماد از این تعداد بازده بالای ۵۰ درصد رقم زده اند)

در بازار فرابورس ۸۰ نماد بازده مثبت در این مدت ثبت کردند (۲۴ نماد بازده بیش از ۲۰ درصد داشتند که ۱۱ نماد از این تعداد بازده بالای ۵۰ درصد رقم زده اند)

در بازار پایه نیز ۵۵ نماد بازده مثبت در این مدت ثبت کردند (۲۹ نماد بازده بیش از ۲۰ درصد داشتند که ۹ نماد از این تعداد بازده بالای ۵۰ درصد رقم زده اند)

شمس خاطرنشان کرد: در ماه گذشته از جمله معدود صنایع مورد استقبال فعالین بازار را می توان صنعت سیمان نام برد، این گروه نیز بازده بین ۱۰ تا ۵۰ درصدی به ثبت رساندند و از معدود صنایع مورد توجه پس از اصلاح چند ماهه بازار محصوری می شوند .

وی در ادامه افزود: با نزدیک شدن به ماه پایانی سال و نیاز شرکت ها به نقدینگی این احتمال می رود که بدون کمک های بیرونی نتوان به رشد صنعت یا صنایع عمده در ماه آینده خوش بین بود. گواه این مطلب نیز عدم وجود جریان نقدینگی جدی ای است که در نرم افزار متاویو آن را ملاحظه نمی کنیم.هر چند در این نرم افزار خروج پول کمرنگ شده است ولی پول هوشمند و اثر گذاری نیز رویت نمی شود.


مدیرعامل شرکت کارگزاری آرمان تدبیر نقش جهان اظهار داشت: در پایان هر هفته تلاش می کنیم پالایشی از عموم صنایع و جریانات نقدینگی آن داشته باشیم به این ترتیب که سرمایه گذاران کدام صنایع را برای سرمایه گذاری بیشتر مطلوب دانسته و یا از کدام صنایع در حال خروج هستند، نتایج این گزارش ما را به برخی از صنایع هدایت می کند هرچند شدت ورود نقدینگی نیز آنچنان پررنگ محسوب نمی شود. به عنوان مثال در هفته گذشته در فلزات اساسی شاهد افزایش و بهبود تقاضا بودیم هر چند این صنعت تا مهرماه بالغ بر ۹۰۰ میلیارد تومان نقدینگی ورودی داشت ولی در ماه های اخیر این میزان به ۱۰۰ میلیارد تومان تنزل یافت.

شمس در ادامه افزود: به هر حال در شرایط کنونی ورود مجدد ۵۰ میلیارد تومان تنها در یک هفته امیدوار کننده محسوب شده و پیشنهاد می شود این گروه مجدد در بررسی تحلیل گران قرار گیرد. در دو جدول زیر می توان ورود و خروج نقدینگی به صنایع در هفته گذشته را ملاحظه کرد، در عمده صنایع از جمله بانک ها شاهد خروج نقدینگی هستیم و شاید باید رد این نقدینگی را در ورود به دیگر سایر صنایع دنبال کرد. هرچند از نظر مقداری آنچنان پر قدرت نمی باشد ولی این تغییرات همه آن مقدار نقدینگی است که هم اکنون در بازار در جریان است و می تواند راهنمایی برای انتخاب سرمایه گذاری باشد.


مدیرعامل شرکت کارگزاری آرمان تدبیر نقش جهان اشاره کرد: همان طول که در نمودار فوق ملاحظه می شود همچنان نقدینگی موجود در صنعت بانکداری بیشترین نقدینگی بین صنایع را شامل می شود ولی ضرب آهنگ این نقدینگی به سمت خروج گام بر می دارد و این هفته ۵ درصد از این نقدینگی کاسته شده است. گروه خودرو از معدود صنایع ایست که با وجود  حضور نقدینگی، شاهد عدم رشد نمادهای مربوطه هستیم شاید در آینده نه چندان دور اتفاق دیگر رقم خورده و این گروه با نقدینگی موجود در داخل نمادهای آن بازدهی در خوری را رقم زند .

وی در انتها گفت:همان طور که اشاره شد گروه فلزات اساسی ورود نقدینگی را نشان می دهد که برای اطمینان از صعود گروه باید ضرب آهنگ این ورود نقدینگی در هفته های بعدی نیز شدت گیرد تا منجر به اقبال عمومی بازار شود هرگونه تغییر جدی در هفته های آینده به خوبی توسط نرم افزار متاویو دنبال و ارائه خواهد شد .