نیما جوادیان کارشناس بازارسرمایه در گفتگو با خبرنگار بورس امروز عنوان کرد: اغلب صنایع مادر منجمله پتروشیمی ها ، فولادی ها و سنگ آهنی ها در بهمن ماه فروش های مناسب و در برخی موارد فراتر از انتظار ثبت نمودند. وی افزود: روی سازها به جز فزرین که فروش مقداری مناسبی در بهمن ماه داشت […]

نیما جوادیان کارشناس بازارسرمایه در گفتگو با خبرنگار بورس امروز عنوان کرد: اغلب صنایع مادر منجمله پتروشیمی ها ، فولادی ها و سنگ آهنی ها در بهمن ماه فروش های مناسب و در برخی موارد فراتر از انتظار ثبت نمودند.

وی افزود: روی سازها به جز فزرین که فروش مقداری مناسبی در بهمن ماه داشت ، مابقی از لحاظ فروش مقداری ضعیف ظاهر شدند هر چند رشد قیمتهای فروش تا حدودی کاهش مقداری فروش این شرکتها را جبران نمود .

جوادیان خاطرنشان کرد:تداوم فروشهای ماهانه مناسب شرکتهای بزرگ موجب خوشبینی بازار به عدم تاثیر پذیری بالای بخش خصوصی از تحریم ها و عدم کاهش چشمگیر فروش شرکتها بر خلاف تصور بازار میگردد که این مهم، رشد قیمت سهام شرکتها را رقم خواهد زد.

وی در ادامه اضافه کرد: اینگونه که به نظر میرسد رییس جدید بانک مرکزی اشراف خوبی بر شرایط پولی کشور داشته و با خریدو فروشهای برنامه ریزی شده ارز سعی در مهار بخشی از نقدینگی سرگردان دارد. پُر واضح است که برگشت به سیاستهای پولی قبلی منجمله افزایش سود بانکی که مهمترین عامل رشد نقدینگی طی سالهای گذشته بوده است به منظور به تعویق انداختن بحران پولی و بانکی کشور ، اشتباهی فاحش خواهد بود که از رییس جدید بانک مرکزی انتظار نمیرود.

کارشناس بازارسرمایه تاکید کرد: انتظار میرود در سال آینده تمکین بانکها به رعایت سقف ۱۵ درصد قانونی سود بانکی بیشتر گردد و مصوباتی مانند اعلام مشخصات حسابهای با موجودی ۵۰۰ میلیون تومان و بالاتر به سازمان امور مالیاتی و … نیز موید همین مطلب است.کاهش بازده اوراق خزانه با سر رسید یک سال و بالاتر به زیر ۲۰ درصد نشان از آن دارد که در حال حاضر نیز تمکین بانکها نسبت به رعایت سقف قانونی سود سپرده بیشتر گشته است.

بیشتر بخوانید:  عدم انتصاب رییس بانک مرکزی، ریسک تهدید کننده بازار

وی افزود: با کاهش سود بانکی تا محدوده ی ۱۵ درصد نه تنها سرعت رشد نقدینگی کاهش میابد بلکه هزینه تامین مالی بنگاه های اقتصادی و هزینه دریافت مطالبات پیمانکاران از دولت با انتشار اوراق خزانه کاهش خواهد یافت.کاهش بهره بدون ریسک موجب خواهد گشت نسبت قیمت به درامد (P/E) در بازار سرمایه افزایش یابد .در حال حاضر سهام اغلب صنایع سود ساز در بورس با نسبت قیمت به درامد حدود ۴ مرتبه قیمت گذاری شده اند که این نسبت با کاهش سود بانکی تا بالای ۵ مرتبه افزایش خواهد یافت.

جوادیان در انتها گفت: حال که در دام بلا گرفتار شده ایم بهترین زمان و شاید آخرین فرصت برای اصلاح نظام پولی و بانکی کشور است. هر چند هر تغییر رویه ای تبعاتی به همراه خواهد داشت . به قول حافظ؛ترسیدن ما خود همه از بیم بلا بود/اینک ز چه ترسیم که در حین بلاییم .