وزیر امور خارجه آلمان در سخنانی ضمن استقبال از تمایل آمریکا برای بازگشت به توافق هسته‌ای، خواستار بازگشت ایران به پایبندی کامل به توافق هسته‌ای شد.

به گزارش بورس امروز، به نقل از پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه آلمان، هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان امروز در بخشی از سخنرانی‌اش در کنفرانس ژنو درباره توافق هسته‌ای گفت: جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا و آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه این کشور آمادگی‌شان را برای بازگشت به برجام (توافق هسته‌ای) در صورت بازگشت ایران به پایبندی کامل به این توافق، بیان کرده‌اند. اکنون به نفع ایران است که رویه‌اش را پیش‌ازاین که توافق به طرزی جبران‌ناپذیر آسیب ببیند، تغییر دهد.

ماس افزود: به‌عنوان عضوی از برجام، فقط خواستار پایبندی کامل تهران، شفافیت کامل و همکاری کامل با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هستیم.

اظهارات وزیر امور خارجه آلمان در حالی مطرح می‌شود که ایران در یک سال و نیم گذشته، در پی خروج یک‌جانبه آمریکا از توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۸ که با بازگردانی تحریم‌های پیشین و اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران همراه بود و بدعهدی کشورهای اروپایی در عمل به تعهداتشان مبنی‌بر پیداکردن راهکاری عمل‌گرایانه برای عادی‌سازی روابط اقتصادی با ایران و کاهش تأثیر تحریم‌های آمریکا، تنها تعهدات داوطلبانه‌اش در توافق را کاهش داده است و هیچ تخطی از برجام نداشته است.