مدیر سرمایه‌گذاری شرکت سرمایه‌گذاری نوآوران امین معتقد است ارائه گزارش‌های 9 ماهه و منتفی شدن قیمت‌گذاری دستوری وزارت صمت می‌تواند به بازار سرمایه کمک کند تا روند رو به رشدی تا انتخابات سال آینده داشته باشد و زمستان امسال و بهار سال آینده بازار سرمایه شاهد اوج رشد خود خواهد بود.

سینا سلیمانی در گفت‌وگو با خبرنگار بورس امروز، گفت: اگر گزارش‌های ۹ ماهه به موقع ارائه شود، امید می‌رود که بازار در هفته آینده، روند خوبی داشته باشد.

وی افزود: به عقیده بنده کف بازاری که اتفاق افتاده است، کف بازار نهایی است و کم‌کم بازار به سمت رشد می‌رود و این رشد تا انتخابات ادامه خواهد داشت.

دو عامل موثر در رشد بازار سرمایه

مدیر سرمایه‌گذاری شرکت سرمایه‌گذاری نوآوران امین گفت: دو عامل در بازار سرمایه تاثیر به سزایی داشتند؛ اولا رشد خیلی سریع بود که نتایج آن در گزارش‌های ۹ ماهه می‌تواند به بازار امید بدهد که تا چه میزان این نرخ‌ها جهش داشتند و دوم نگرانی ناشی از ثبات نرخ‌هاست که بازار کم‌کم دارد به آن اعتماد می‌کند؛ به‌طوری‌که حتی نمادهای بنیادین نیز در پایین‌ترین نرخ‌های خود خریدار دارند.

سلیمانی ادامه داد: بااین‌حال بازار برای رشد و صعود نیاز دارد گزارش‌های ۹ ماهه ارائه شوند و از سوی مسئله قیمت‌گذاری وزارت صمت منتفی شود.

وی افزود: خوشبختانه در هفته جاری اکثر قیمت‌های جهانی مانند اتانول و فولاد بعد از تعطیلات کریسمس تصویب شد و نرخ آنها یا بالاتر یا در همان میزان قبل از تعطیلات معامله شد.

سود فولادی‌ها بیشتر از همه است

مدیر سرمایه‌گذاری شرکت سرمایه‌گذاری نوآوران امین گفت: با ارائه گزارش‌های ۹ ماهه سودآوری نرخ شرکت‌ها مشخص می‌شود. به عنوان مثال شرکت‌های فولادی در ۳ ماهه پاییز به میزان سود همه ماه‌های سال، سود کردند اما این میزان را نمی‌توان به راحتی برآورد کرد و باید منتظر بود تا گزارش‌های ۹ ماهه این میزان سوددهی را برآورد کنند.

سلیمانی ابراز امیدواری کرد: به نظر بنده اگر در بازار سرمایه بخواهد روند صعودی شود، در زمستان و بهار شاهد اوج رشد و افزایش نرخ‌ها خواهیم بود.

وی تصریح کرد: رالی بعدی بازار سرمایه بر دوش شرکت‌های بزرگ است؛ به‌عبارت‌دیگر شرکت‌های بزرگ در بازار سرمایه حرکت می‌کنند و شرکت‌های کوچک به دنبال آنها می‌روند و اصل رشد بازار متعلق به شرکت‌های بزرگ است.

سهامداران در انتظار حرکت بازار به سمت مثبت

مدیر سرمایه‌گذاری شرکت سرمایه‌گذاری نوآوران امین با اشاره به تاثیرات ارز بر بازار سرمایه گفت: اکثر فعالان بازار می‌دانند که نرخ ارز بر بازار سرمایه تاثیر می‌گذارد ولی بااین‌حال اکثریت در انتظار حرکت هستند تا به سوی خرید بروند و من معتقدم زمانی که گزارش‌های ۹ ماهه ارائه شود؛ همه فعالان بازار اعم از حقیقی و حقوقی یک سری خرید و فروش دارند و بازار به سمت صعود حرکت می‌کند.

وی درباره عرضه دارا سوم گفت: اگر دولت عاقل باشد دارا سوم را قبل سال جاری عرضه می‌کند تا به انتهای رشد بازار نخورد؛ اما تعلل دولت در عرضه دارا سوم سبب خواهد شد که این صندوق دولتی نیز به سرنوشت صندوق پالایشی اول دچار شود. بنابراین امیدواریم که دولت قبل سال جاری آن را عرضه کند تا این صندوق به سود برسد.