آخرین وضعیت شرکت چدن سازان از زبان معاون مالی و اقتصادی چدن تشریح شد.

از آنجا که صنعت فولاد یکی از صنایع بنیادین و مهم کشور است که در جای جای آن شرکتها به تولید محصولات فولادی میپردازند، برای تأمین زیرساختهای خود و تولید محصولات با کیفیت نیازمند به صنایع دیگری نیز میباشد. شرکت تولیدی چدن سازان با تهیه غلتک مورد نیاز این شرکتها نقش مهمی ایفا میکند. در ۶ ماهه نخست امسال این شرکت موفق گردید تا با تولید و فروش محصولات خود درآمد ۱.۴ هزار میلیارد ریالی که با رشد ۲۱ درصدی نسبت به دوره مشابه سال قبل همراه است، سود خالص ۳,۷۰۰ میلیارد ریالی را محقق نماید که بخش عمدهای از این رشد ناشی از افزایش ۲۸۱ درصدی درآمدهای سرمایهگذاری «چدن» در ۶ ماهه مذکور است. این عملکرد ما را بر آن داشت تا گفت وگویی با معاون مالی و اقتصادی گروه چدن سازان داشته و از برنامههای این شرکت آگاه شویم.

محمدرضا صادقی در گفت و گو با خبرنگار بورس امروز در خصوص افزایش سرمایه «چدن» توضیح داد: همانطور که قبلا اطلاع رسانی شده، هیأت مدیره شرکت با افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌های ثابت و سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت شرکت موافقت نموده و در حال حاضر مراحل پایانی کار کارشناسان کانون کارشناسان رسمی دادگستری در دست اقدام هست. امیدواریم تا حداکثر پایان آذر ماه بتوانیم نتیجه گزارش کارشناسان را در سایت کدال منتشر کنیم.

وی با اشاره به صفارشی بودن تولید «چدن» افزود: با توجه به سفارشی بودن تولید غلتک، نرخ‌های قراردادهای جدید شرکت به روز بوده و مطابق قیمت‌های جهانی و نرخ‌های ارزی نزدیک به نرخ روز می‌باشد. از آنجا که بخشی از فروش‌های امسال از محل قرادادهای سال قبل می‌باشد، طبیعتاً نرخ میانگین فروش ۷ ماهه اول متاثر از نرخ قراردادهای قبلی است و هر چه به آخر سال نزدیک می‌شویم نرخ میانگین فروش، هم تحت تاثیر رشد نرخ فروش‌های داخلی و نرخ‌های صادراتی قرار می‌گیرد که بدلیل شیوع ویروس کرونا با تاخیر مواجه شده است.

معاون مالی و اقتصادی گروه چدن سازان برنامه شرکت را برای تعدیل نرخ‌های قراردادهای فروش توضیح داد: مذاکرات جدی به منظور جلب موافقت خریداران برای تعدیل نرخ قراردادهای قبلی در جریان است که بزودی اثرات آن را در گزارش‌های پیش رو خواهید دید. در سال‌های گذشته هم سوابق این تعدیل نرخ‌ها در سامانه کدال قابل ردیابی می‌باشد.

صادقی از وضیت پروژه‌های گروه گفت: گروه تولیدی چدن سازان (شامل شرکت‌های چدن سازان، غلتک سازان و سنگین صنعت کوهپایه) در راستای اهداف توسعه‌ای خود مطابق با افق صنعت فولاد برای سال ۱۴۰۴ پروژه های متعددی را تعریف کرده و در حال حاضر نیز پروژه‌هایی را در دست انجام دارد

تکنولوژی منحصر به فرد غلتک‌های کروم

وی با اشاره به تولید غلتک‌های کروم بالا برای نورد ورق عریض بیان کرد: در خصوص این غلتک‌ها با توجه به اینکه تولیدکننده‌های محدودی در دنیا وجود دارند و علاوه بر تجهیزات فوق سنگین و خاص، تکنولوژی تولید آن‌ها هم منحصر به فرد است و آلیاژهایی که برای این غلتک‌ها استفاده می‌شود به دلیل پیچیدگی‌هایی که دارند، ممکن است باعث تغییر کارایی آن‌ها تا میزان  ۳۰-۴۰ درصد می شود.

معاون مالی و اقتصادی گروه چدن سازان اظهار داشت: تا امسال نوع معمول این غلتک‌ها که در صنعت به عنوان ICDP شناخته می‌شوند را تولید کرده ایم، اما با توجه به نیاز کشورهای تولیدکننده بزرگ فولاد در دنیا در زمینه نوردهای ورق عریض که غلتک‌های گرید بالاتری مثل چدن‌های کروم بالا یا فولادهای تندبر را مورد استفاده قرار می‌دهند، تلاش کردیم به تکنولوژی آن‌ها و مهیا کردن امکان صادرات دست یابیم.

صادقی از روند اجرای پروژه غلتک‌های کروم گفت: تا این لحظه ریخته‌گری آن را خوشبختانه با موفقیت به انجام رسانده‌ایم و هم اکنون در فاز عملیات حرارتی هستیم. پس از ماشین کاری ما می‌توانیم برای بازاریابی غلتک‌های پلیت میل‌های کروم بالا در خارج از کشور که مصرف‌کننده های بزرگی دارد و همچنین دارای ارزش افزوده بسیار بالایی است و از تکنولوژی منحصر به فردی بهره می‌برد، اقدام کنیم.

وی با بیان اینکه کوره‌های ذوب ریخته‌گری بر روی قیمت تمام شده و بالانس ظرفیت تأثیر دارد، گفت: با توجه به تأثیر، شرکت سال گذشته اقدام به خرید کوره با توان ۸ مگاوات کرده است. این کوره‌ها امکان تولید غلتک‌های ذوب سازی با دو بوته ۸ و۲۵ تن و با سرعت‌های ذوب دهی بالا را فراهم می‌کند.

وی افزود: به دلیل توان و سرعت ذوب سازی بالا کوره‌های ذوب ریخته‌گری می‌تواند قدم بزرگی در راستای کاهش هزینه‌های پرسنلی در ذوب سازی به شمار رفته و امکان ذوب سازی در زمان‌هایی که پیک برق وجود ندارد را به مجموعه می دهد. به همین واسطه ظرفیت تولید تا ۵/۱ برابر افزایش پیدا خواهد کرد.

معاون مالی و اقتصادی گروه چدن سازان اظهار داشت: هم اکنون بخشی از قطعات کوره در اسکله بندرعباس و قسمت دیگر تا اواخر آذر ماه به کارخانه وارد می‌شود. در همین راستا در فاز اول کابل کشی و جابجایی ترانس‌ها و ساخت اتاق تابلوها انجام شده و پس از آن فاز دوم بعد از ورورد استراکچر کوره‌ها به کارخانه حداکثر ظرف ۱۵ تا ۲۰ روز آینده استارت خواهد شد.

وی در خصوص پروژه غبارگیر عنوان کرد: شرکت چدن سازان در راستای تحقق مسئولیت اجتماعی خود از فاز اول غبارگیر قبل از پایان سال گذشته بهره برداری کرد و قسمت دوم شامل نصب بادگیرها در مهر ماه ۹۹ به اتمام خواهد رسید و هم اکنون در حال اتمام کار و انجام مراحل پایانی می باشد.

خرید دستگاه سنگ و فرز توسط شرکت سنگ صنعت کوهپایه

معاون مالی و اقتصادی گروه چدن سازان  با بیان چهارمین پروژه «چدن» اظهار داشت: شرکت سنگین صنعت کوهپایه به عنوان شرکت فرعی چدن سازان در زمینه ماشین کاری و تکمیل غلتک‌های تولیدی شرکت چدن فعالیت می‌کند. همزمان با سرمایه‌گذاری‌هایی که در بخش ریخته‌گری و بازاریابی محصولات انجام شده، شرکت سنگین صنعت کوهپایه نیز اقدام به خرید تعدادی دستگاه سنگ و دستگاه فرز کرده که پس از پی گیری رفع  مشکلات حمل و نقل ناشی از وضعیت فعلی(بدلیل ویروس کرونا) امکان دمونتاژ دستگاه های مذکور فراهم شده و پس از آن در مسیر چشم انداز ۱۴۰۴ شاهد تولید ۱۷۵۰۰ تن غلتک در سال خواهیم بود.

صادقی با بیا اینکه مراحل نصب و راه اندازی یک دستگاه کوره ۱۵ تن MIT  با یک بوته اضافی تا آخر آذر ماه انجام و از ابتدای دی ماه در مدار تولید قرار خواهد گرفت، گفت: می تواند تاثیر مثبتی بر میزان تولیدو فروش سال جاری شرکت داشته باشد. علاوه بر آن ، دو دستگاه کوره ۱۵ تن MIT  دیگر هم خریداری و انشاله با توجه به شرایط خاص تحریمی و شیوع کرونا امیدواریم تا پایان سال نصب و از ابتدای سال آینده در مدار تولید قرار گیرد که در مجموع،  باعث افزایش قابل توجه در ظرفیت تولید محصولات شرکت خواهد شد.

وی افزود: از اثرات مهم نصب و راه اندازی این کوره ها افزایش قابلیت استفاده از آهن اسفنجی بجای آهن قراضه و تاثیر مستقیم بر کاهش بهای تمام شده تولید و افزایش حاشیه سود شرکت می باشد.

برنامه «چدن» برای نمایندگی در هند و اندونزی

معاون مالی و اقتصادی گروه چدن سازان در اشاره به برنامه شرکت از مواجه به موانع فروش صادراتی بیان کرد: به جهت افزایش ظرفیت و تکمیل سبد محصولات در حوزه صادرات، با توجه به مشکلاتی که پیرامون صادرات به اروپا و آمریکای شمالی وجود دارد اقدام به اخذ نمایندگی فروش در کشورهای هند و اندونزی کرده‌ایم که این کشورها نیز جزء بزرگترین تولید کنندگان فولاد در آسیا هستند.

صادقی در خصوص موقعیت کشور هند در تولید فولاد به عنوان بازار علتک گفت: کشور هند حدود ۷۰ تا ۸۰ میلیون تن فولاد تولید می کند و می تواند یکی از مصرف کننده های بزرگ غلتک باشد. در این راستا می‌توان به عقد قرارداد با نمایندگی در این حوزه اشاره کرد که هم اکنون فعالیت خود را آغاز نموده و به صورت ویدیو کنفرانس محصولات را معرفی کردیم و خوشبختانه در همین فرصت کوتاه قرارداد دو غلتک فولاد تندبر با یک شرکت بزرگ هندی به عنوان نمونه منعقد شده که پس از تحویل و مشخص شدن نتایج می تواند چشم‌انداز روشنی برای صادرات به کشور هند پیش روی شرکت قرار دهد.

وی افزود: با شرکت تاتا استیل مذاکراتی انجام شده که این پیشنهاد در حال بررسی است ، ضمن اینکه مذاکراتی در خصوص تامین غلتک های یک شرکت تولید کننده ورق عریض نیز انجام شده و در کوتاه ترین زمان پیشنهاد ارسال خواهد شد که قطعا تاثیر بسیار خوبی در حوزه صادرات به همراه خواهدداشت .

معاون مالی و اقتصادی گروه چدن سازان از فروش و نمایندگی در اندوزی گفت: در خصوص صادرات به کشور اندونزی غلتک‌های نمونه درخواستی تولید و ارسال شده که هم اکنون بوسیله کشتی در حال انتقال به مقصد می‌باشد و تا حدود ۱۰ روز آینده به مشتری تحویل می‌گردد که در صورت حصول رضایت مشتری می تواند آینده بسیار روشنی جهت صادرات به کشور اندونزی نیز برای شرکت تولیدی چدن سازان ایجاد خواهد شد.

مزایای «چدن» به عنوان شرکت دانش‌بنیان

صادقی در پاسخ به این سوال که مزیت‌های شرکت چدن سازان به عنوان یک شرکت دانش‌بنیان پاسخ داد: شرکت چدن سازان جزو شرکت‌های دانش بنیان بوده و از حداکثر مزایای متعلقه بهره برده است. اخذ وام سنگین از صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست محترم جمهوری با نرخ ترجیحی، استفاده از تخفیف کارمزدهای بانکی و گمرکی و بیمه ای و معافیت های مالیاتی از این امتیازات به شمار می آید.

وی در پایان در خصوص بازارگردانی «چدن» اظهار داشت: همانطور که می‌دانید هم شرکت غلتک سازان و هم شرکت چدن سازان دارای بازارگردان می‌باشند و در این رابطه قراردادهای بازارگردانی نیز تنظیم شده و در جریان است اما با صدور دستورالعمل‌های جدید بازارگردانی و تغییر تعداد سهام لازم برای بازارگردانی توسط سازمان بورس، مذاکراتی جهت تقویت بازارگردانی شرکت‌های زیرمجموعه در حال انجام می باشد که انشاله نتایج آن بزودی مشخص خواهد شد.