معاون اقتصادی ریاست‌جمهور از حمایت‌های دولتی برای کسب‌وکارها در تعطیلات کرونایی خبر داد و گفت: بعضی از این تصمیمات قبلا در اسفند ماه و فروردین امسال که کرونا آغاز شد، برای دوره سه ماهه اعمال شده بود.

به گزارش بورس امروز، محمد نهاوندیان با اعلام این خبر گفت: با توجه به اینکه که محدودیت‌های شدید کرونایی وجود دارد لذا باید یک فکری برای آثار و تبعات اقتصادی آن می‌کردیم.

وی با اشاره به اینکه این طرح دارای ۱۴ محور است، افزود: دو مورد از این ۱۴ تصمیم مربوط به خانوارها، ۹ مورد برای عموم کسب‌وکارها و سه مورد هم برای کسب‌وکارهای شدیداً آسیب‌پذیر است.

توقف عملیات اجرایی وصول مالیات تا بهمن ماه

رئیس کارگروه اقتصادی ستاد ملی مبارزه با کرونا، در مورد اقدامات ستاد برای کسب‌وکارها افزود: عملیات اجرایی وصول مالیات مستقیم تا بهمن‌ماه متوقف خواهد شد، برای صدور و تمدید پروانه کسب‌وکارهای اقتصادی اشخاص حقیقی نیاز به اخذ گواهی پرداخت مالیاتی نخواهد داشت.

نهاوندیان تصریح کرد: در مورد اظهارنامه مالیات ارزش افزوده که هر سه ماه باید واحد‌های اقتصادی پر کنند، تسلیم آن برای دوره سوم و چهارم سال ۹۹ یک ماه تمدید می‌شود که در این مدتی که کسب‌وکارها تعطیل هستند این فشار زمانی از روی آن‌ها برداشته شود.

وی افزود: جرائم پرداخت نشده بدهی مالیات و عوارض قانون تجمیع عوارض تا پایان سال ۹۹ تمدید می‌شود که فرصت بیشتری خواهند داشت. مهلت قانونی برای اعتراض به اوراق مالیاتی که ابلاغ می‌شود به مدت یک ماه و نیم این اعتراض تمدید خواهد می‌شود.

تمدید زمان تسلیم اظهارنامه مالیاتی تا پایان بهمن ماه

رئیس کمیته اقتصادی ستاد ملی مبارزه با کرونا گفت: در مورد مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی عملکرد اشخاص حقوقی که در فاصله آذر و دی زمان آن‌ها باشد تا پایان بهمن‌ماه تمدید می‌شود و برای ارائه صورت‌های مالی حسابرسی شده تا آخر بهمن‌ماه این مهلت تمدید می‌شود.

نهاوندیان در مورد صدور مجوز‌ها گفت: همه مجوز‌هایی که هر دستگاهی لازم بود صادر کند اگر زمان آن تا اول بهمن‌ماه به پایان می‌رسد به طور اتوماتیک تا بهمن‌ماه تمدید می‌شود و نیازی به مراجعه به نهاد‌ها و دستگاه‌ها در این دو ماه نخواهند داشت.

وی در مورد پرداخت عوارض پیشه شهرداری‌ها گفت: محلت این عوارض تا اول بهمن‌ماه تمدید شد.

آثار تنبیهاتی بانکی چک برگشتی اعمال نمی‌شود

معاون اقتصادی رئیس‌جمهور در مورد تصمیمات ستاد ملی مبارزه با کرونا برای کسب‌وکارهای شدیداً آسیب دیده در دوران تعطیلات بیان کرد: در کارگروه اقتصادی ستاد ملی مبارزه با کرونا ۱۴ رسته به عنوان رسته‌های آسیب دیده شدید شناسایی شد مانند واحد‌های گردشگری که مقدار زیادی از کسب‌وکارهای آن‌ها از دست رفته است.

نهاوندیان اضافه کرد: اقساط تسهیلات دریافتی آن‌ها که مورد پرداخت آن‌ها در آذر ماه است یک ماه تنفس خواهند داشت و به پایان دوره می‌رود تا مشمول هیچ جریمه تأخیر نشوند و اگر هم پرداخت دفعی داشتند آن هم یک ماه تمدید می‌شود.

وی در پایان تصریح کرد: اگر خدای نکرده در فاصله آذر ماه که تعطیلات کسب و کار بوده مشکلات مالی طوری شد که از این واحد‌ها کسی با چک برگشتی مواجه شود با مراجعه به بانک آثار مترتبه چک برگشتی که تنبیهاتی در سیستم بانکی است آن آثار انجام نمی‌شود، اما لازم است به بانک مراجعه کنند و شرایط خود را اعلام کنند و همچنین در این واحد‌ها قبض گازی که مهلت زمانی پرداخت آن‌ها از اول آذر است تا پایان دی این مهلت به مدت دو ماه امهال خواهد شد و بعد می‌تواند پرداخت کند.

  • منبع خبر : صدا و سیما