عضو هیئت‌مدیره انجمن نوردکاران و سندیکای لوله و پروفیل گفت: با انجام مچینگ عرضه در بورس کاهش می‌یاید و عرضه در شرکت‌ها افزایش می‌یابد و در عین حال عرضه کالا در بورس برای فروشنده منافعی مانند معافیت مالیاتی به همراه دارد، از این رو با استفاده از مچینگ از قانون معاف از مالیات نیز بهره‌مند‌می شوند.

سید علی‌محمد ابویی با بیان اینکه کل فرآیند مچینگ تنها برای کارخانه فولاد مبارکه اصفهان است، به خبرنگار بورس امروز گفت: برای بررسی مسئله مچینگ باید دید این روش معاملاتی برای کارخانه فولاد مبارکه چه مزایایی دارد و مزایای جداگانه آن برای بازار چیست.

وی افزود: مچینگ به‌مانند شمشیری دو لبه عمل می‌کند، با انجام مچینگ عرضه در بورس کم می‌شود و در داخل شرکت فولاد مبارکه عرضه افزایش می‌یابد.

عضو هیئت‌مدیره انجمن نوردکاران و سندیکای لوله و پروفیل عنوان کرد: اگر شرکت فولاد مبارکه بخواهد از مچینگ برای تأمین واحدها استفاده کند عملی مثبت تلقی می‌شود، اما اگر برای کم کردن عرضه و افزایش تقاضا عمل کند سبب افزایش تعمدی قیمت‌ها می‌شود.

قانون مچینگ در بورس

ابویی درباره مچینگ و قوانین عرضه در بورس گفت: کالا در بورس عرضه شود و مازاد عرضه تا عرضه بعدی نگهداری می‌شود تا در داخل بورس خریداری شود، کالایی که در بورس عرضه می‌شود برای فروشنده منافعی مانند معافیت مالیاتی دارد، اما با روش کنونی عرضه‌ انجام نمی‌شود از این رو با استفاده از مچینگ از قانون معاف از مالیات نیز بهره‌مند‌ می‌شوند و در عین حال کمبود عرضه سبب افزایش قیمت‌ها می‌شود.

امضای طلایی

عضو هیئت‌مدیره انجمن نوردکاران و سندیکای لوله و پروفیل اعلام کرد که شرکت فولاد مبارکه ۸۵ درصد عرضه کالای داخل کشور ازجمله ورق فولادی را در دست دارد، ۸۵ درصد تولید به‌طور انحصاری متعلق به فولاد مبارکه است، قانون بورس عنوان می‌کند که کالای انحصاری اجازه عرضه در بورس را ندارد.

ابویی ضمن بیان اینکه اکنن ما در شرایط تحریم به سر می‌بریم، گفت: با توجه به اینکه هیچ ورق فولادی وارد نمی‌شود، در این شرایط هیچ آماری از فروشندگان به تشکل‌های مربوطه توسط تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان برای بررسی نظارت، ارائه نشده است.

وی افزود: آمار باید به‌منظور نظارت بر شفاف‌سازی فروشنده و خریدار باشد، این سبک از فروش به‌گونه‌ای به امضایی طلایی تبدیل‌ شده است که بین وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) و فولاد مبارکه در گردش است.

عضو هیئت‌مدیره انجمن نوردکاران و سندیکای لوله و پروفیل تصریح کرد: افزون بر این، با توجه به تحریم رقابتی میان عرضه‌کنندگان وجود ندارد و گاهی رقابت میان واردکننده و تولیدکننده شکل نمی‌گیرد.

ابویی ادامه داد: هم‌اکنون مچینگ می‌تواند افزون بر بر هم زدن رقابت میان شرکت‌های فولادی، کالاها را به دست شرکت‌هایی که کالا نگرفتند برساند، در مواردی نیز که نهاده‌ای نظارتی فشار زیادی وارد می‌کنند از مچینگ برای جبران نارضایتی استفاده می‌کنند.

وی گفت: مچینگ اختیاری است فراقانونی که به فروشنده داده‌ شده است، یکی از مشکلات در سازمان بورس مستقل نبودن بورس در کشور ماست.