بازدهی شرکت های گل گهر و چادرملو دو شرکت فعال در صنعت کانه های فلزی از ابتدای سال ۹۷، به ترتیب ۱۵۵% و ۱۷۰درصد بوده و شاخص کانه های فلزی هم در همین دوره ۱۸۰درصد رشد داشته است. شرکت تازه وارد گهرزمین به بازار بورس نیز طی ۵ روز کاری ۲۵درصد رشد داشته است. با قیمت های فعلی،  P/E انتظاری شرکت های فعال این صنعت حدود ۵ می باشد.

عزت الله صیادنیا طیبی،کارشناس بازار سرمایه و دانشجوی دکترای اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی در گفتگو با خبرنگار بورس امروز عنوان کرد:ذخایر قابل استخراج سنگ آهن در دنیا ۱۷۰میلیاردتن بوده که متوسط عیار آن ۴۸درصد است. ایران با ذخیره ۲٫۸ میلیارد تن در رتبه دهم از حیث ذخایر این ماده معدنی قرار دارد. ۳۱درصد از ذخایر فوق در منطقه سیرجان  و ۲۲ درصد در منطقه سنگان واقع شده و۹۰درصد از ذخایر معدنی فوق در ۸ معدن با ظرفیت بیش از ۵۰ میلیون تن قرار دارد. عمده معادن کشور با ظرفیت زیر یک میلیون تن فعالیت می کنند.

وی افزود: در سال ۲۰۱۷ کل تولید سنگ آهن ۲٫۴ میلیارد تن بوده که ایران با ۳۵ میلیون تن تولید در رتبه دهم قرار داشته و بیشترین تولید ایران مربوط به شرکت گل گهر سیرجان با ۱۳٫۵ میلیون تن و با سهم ۳۶درصدی بوده است. شرکت های چادرملو با ۸٫۵، سنگ آهن مرکزی با ۵، گهر زمین با ۴٫۱ و میدکو با ۳٫۶  میلیون تن در رتبه های بعدی قرار دارند. نحوه قیمت گذاری محصولات شرکت های سنگ معدنی بر اساس نسبتی از شمش فولاد خوزستان بوده که شمش فولاد خوزستان نیز نسبتی از قیمت میلگرد است.

کارشاس بازارسرمایه خاطرنشان کرد: متوسط قیمت فروش داخلی کنسانتره و گندله شرکت گل گهر در سال ۹۶، به ترتیب۲۳۰  و ۳۷۰ هزار تومان بوده که در گزارش مهرماه ۱۳۹۷ به  قیمت ۳۵۰  و ۶۲۰ هزار تومان رسیده است. یعنی به طور متوسط حدود ۶۰ درصد افزایش قیمت محصولات شرکت های معدنی را تا مهرماه ۱۳۹۷ شاهد بوده ایم. این افزایش قیمت محصولات، سود برآوردی و مورد انتظار فعالین بازار سرمایه را در سال ۹۷ برای شرکت های معدنی را حداقل ۱۰۰درصد افزایش می دهد.

بیشتر بخوانید:  افزایش شاخص دلار چه تاثیری بر بازار سرمایه ایران دارد؟

وی در ادامه اضافه کرد: بازدهی شرکت های گل گهر و چادرملو دو شرکت فعال در صنعت کانه های فلزی از ابتدای سال ۹۷، به ترتیب ۱۵۵% و ۱۷۰درصد بوده و شاخص کانه های فلزی هم در همین دوره ۱۸۰درصد رشد داشته است. شرکت تازه وارد گهرزمین به بازار بورس نیز طی ۵ روز کاری ۲۵درصد رشد داشته است. با قیمت های فعلی،  P/E انتظاری شرکت های فعال این صنعت حدود ۵ می باشد.

صیادنیا طیبی در انتها اشاره کرد: شرکت های این صنعت برنامه های مداوم افزایش سرمایه برای راه اندازی خطوط توسعه و تکمیل زنجیره ارزش را پیگیری نموده و برنامه های توسعه ای قابل توجهی را دنبال می کنند. چشم انداز این صنعت با فرض ثبات قیمت های جهانی و راه اندازی به موقع برنامه های توسعه ای بسیار مثبت بوده و یکی از پربازده ترین صنایع طی دهه اخیر در بورس تهران بوده و پیش بینی می شود همین روند ادامه یابد.