معاون بازرگانی مجتمع صنعتی فولاد اسفراین از تولید شمش فوق سنگین 110 تن فولادی در این مجتمع برای اولین‌بار خبر داد.

به گزارش بورس امروز، حسن اسماعیلی با اعلام این خبر گفت: در واحد ذوب و ریخته‌گری مجتمع صنعتی اسفراین تولید شمش فوق سنگین ۱۱۰ تُن به روش ریخته‌گری دو پاتیله برای اولین بار در کشور با به کارگیری دانش روز فولادسازی و با تکیه ‌بر توان علمی و تجربی کارشناسان و پرسنل توانمند و مجرب داخلی با موفقیت انجام شد.

وی افزود: با توجه به وزن بالای محصول نهایی، شمش اولیه برای تولید این محصول، شمش ۱۱۰ تُن انتخاب شده و از لحاظ وزنی این شمش، بزرگترین شمش آلیاژی تولید شده در تاریخ فولادسازی کشور است.

نحوه ساخت و تولید شمش فوق سنگین ۱۱۰ تنی

معاون بازرگانی مجتمع صنعتی فولاد اسفراین تاکید کرد: با توجه به اینکه ظرفیت کوره و پاتیل‌های مجتمع ۵۰ تنی است در این روش از دو پاتیل استفاده شد و تمامی مراحل ساخت و طراحی قالب چدنی توسط کارشناسان و مهندسین توانمند این مجتمع انجام‌ شده است.

اسماعیلی ادامه داد: تولید این شمش، نقطه عطفی در صنعت فولادسازی و شمش‌ریزی قطعات سنگین در کشور خواهد بود و نیاز صنایع بزرگ کشور به قطعات یکپارچه فوق سنگین برطرف شده و با تولید این محصول از واردات این محصول استراتژیک در شرایط تحریم جلوگیری می‌شود از خروج مقدار قابل توجهی ارز جلوگیری خواهد شد.

وی تصریح کرد: مجتمع صنعتی فولاد اسفراین این توانایی را دارد که با انجام عملیات ماشین‌کاری، فینیشینگ، تراشکاری و عملیات متالورژی آن را تبدیل به قطعه نهایی کند.

ایران جز کشورهای معدود تولید شمش فوق سنگین

به گفته معاون بازرگانی مجتمع صنعتی فولاد اسفراین در حال حاضر این قطعه فوق سنگین در دنیا فقط در چندین کشور تولید می‌شود.

اسماعیلی در ادامه بیان کرد: در حال حاضر مجتمع صنعتی اسفراین می‌تواند نیاز بسیاری از صنایع کشور را به قطعات فولادی سنگین و فوق سنگین آلیاژی را با توجه به تحریم‌های اعمال شده و عدم توانایی واحدهای تولیدی برای واردات این قطعات تولید و تامین کند.

وی یادآوری کرد: تاکنون درخواستی از سوی واحدهای تولیدی برای تولید قطعات آلیاژی سنگین و فوق سنگین نبوده که توانسته آن را تولید کند.

معاون بازرگانی مجتمع صنعتی فولاد اسفراین تاکید کرد: از زمان تحریم‌های اعمال شده مجتمع صنعتی فولاد اسفراین تبدیل به یک شرکت پشتیبانی‌کننده صنایع داخلی شده است.

گفتنی است مجتمع صنعتی فولاد اسفراین از شرکت‌های زیر پوشش سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و بزرگترین تولیدکننده قطعات و مقاطع فولاد آلیاژی در خاورمیانه است که امکان ساخت بیش از ۱۴۰ گرید فولاد آلیاژی را دارد.

این مجتمع صنعتی به عنوان بزرگترین تولیدکننده قطعات و مقاطع فورج و ریخته‌گری سنگین و فوق سنگین فولاد آلیاژی، توانایی رفع نیازهای راهبردی صنایع کشور در بخش‌های نفت و گاز، نیروگاهی، کشتی‌سازی و ماشین‌سازی، ریلی و صنایع معدن و فولاد را دارد.

  • منبع خبر : ایسنا