یک کارشناس بازار خودرو سه عامل موثر بر افزایش قیمت خودرو دانست و گفت: سه عامل مسئله روانی قیمت دلار، ترس مردم از سقوط ارزش پول و سرمایه‌گذاری در خودرو  و مبحث عرضه و تقاضا بر قیمت خودرو بسیار تاثیرگذارند.

بابک صدرایی، در گفتگو با خبرنگار بورس امروز گفت: در کنار دلار عوامل روانی دیگری نیز تاثیر گذار هستند. برای مثال به قیمت ماشین‌های وارداتی که واردات آنها ممنوع شده است، توجه کنید. قیمت آن را به زمانی که دلار چهار هزار تومان بود، تقسیم کنید و قیمت امروز آن را در بازار ببینید؛ متوجه می‌شوید که بعضی از این ماشین‌ها با دلار ۴۰ هزار تومان به بالا حساب شده است.

وی با بیان اینکه دلار تاثیر اصلی را دارد، افزود: این بدین معنا است که دلار در یک سمت قرار دارد و عوامل روانی نیز در سمت دیگر. البته عوامل روانی به اندازه دلار تاثیر گذار نیست.

این کارشناس بازار خودرو اضافه کرد: ادامه‌دهنده تاثیر در قیمت دلار عوامل روانی است. این عوامل در موقعی بروز پیدا می‌کند که خریدار با صعود قیمت دلار  و بی‌ارزش شدن ریال، مواجه می‌شود.

صدرایی تاکید کرد: بحث اصلی بر بی‌ارزش شدن ریال است. زمانی که ریال بی‌ارزش شد، باعث گرانی دلار می‌شود. در این شرایط فرد دارای سرمایه تلاش می‌کند کالا خریداری کند. در این میان قابل دسترس‌ترین کالا خودرو است.

پیش‌بینی آینده بازار خودرو

این کارشناس بازار خودرو درباره وضعیت بازار خودرو در آینده گفت: بازار خودرو احتمالا تا یک ماه آینده شرایط رکود را تجربه خواهد کرد. این رکود به عواملی مانند انتخابات آمریکا، توافق حاصله از مذاکرات و مشخص شدن مسیر تحریم‌ها،بستگی دارد.

صدرایی ادامه داد: اگر احتمال پیروزی فردی با انگیزه توافق در انتخابات آمریکا بالا باشد، به نوعی رکود ایجاد خواهد شد. مسئله مذکور باعث می‌شود قیمت دلار کاهش یابد و خیلی از سهامداران عرضه‌کننده باشند ولی خریداری وجود نداشته باشد.

وی افزود: بازار در درازمدت قابل پیش‌بینی نیست اما در یک مدت چند ماهه ممکن است اتفاقی نیفتد و شرایط پیشین تکرار شود اما در صورت انتخاب فردی که تحریم‌ها را شدیدتر کند، دلار افزایش می‌یابد و تبع آن خودرو نیز افزایش قیمت خواهد داشت.

ثبات دلار و وضعیت کشور، بازار خودرو را آرام می‌کند

این کارشناس سرمایه تاکید کرد: سه عامل مسلم بر افزایش قیمت خودرو موثر هستند.

صدرایی توضیح داد: مسئله روانی قیمت دلار، ترس مردم از سقوط ارزش پول و سرمایه‌گذاری در خودرو و بحث عرضه و تقاضا عوامل مهم و موثر بر قیمت خودرو هستند.

وی درباره عرضه و تقاضا خودرو، توضیح داد: تا وقتی عرضه خودرو در بازار انجام شود، حتی در بخش خودروهای ایرانی، می‌تواند از افزایش قیمت جلوگیری کند، البته برای ایجاد ثبات در بازار ،عرضه باید متناسب با نیاز بازار باشد. بازار دائماً در حال رشد است.

وی در پایان در خصوص ثبات بازار گفت: زمانی که قیمت دلار و وضعیت سیاسی  و اقتصادی کشور به ثبات برسد، بازار نیز نوسانات کمتری را تجربه خواهد کرد و به ثبات می‌رسد.