اصرار دولت بر فروش دارایی بانک‌ها و صندوق‌های بازنشستگی بدون بررسی زمینه‌ها و فراهم کردن نقدینگی منجر به عرضه‌های ناگهانی و ضعف بازار شده است.

همایون دارابی کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرنگار بورس امروز با بیان اینکه در حال حاضر بازار سرمایه در شرایط خاصی به سر می‌برد،به مواجه بودن این بازار از یک رشد سریع ۴ ماهه اشاره کرد که این موضوع قیمت‌ها را به صورت عمومی حدود ۹۰درصد افزایش داده است.

وی بخش عمده‌ای از این رشد را به افزایش نرخ ارز و افزایش ارزش جایگزینی و سود آوری شرکت‌ها به ویژه شرکت‌های صادرات محور نسبت داد و افزود: از سوی دیگر بازار با عوامل مخربی مواجه است که این عوامل به صورت کلی به دو دسته عوامل داخلی و خارجی بازار تقسیم می‌شود.این کارشناس بازار سرمایه مهمترین عامل بیرونی را افزایش هزینه‌های شرکت‌ها و سهامداران از سوی دولت عنوان کرد.

وی با اظهار تاسف تصمیم دولت برای تغییر نرخ خوراک پتروشیمی‌ها را مورد اشاره قرار داد که بعد از مصوبه هیات دولت برای پرداخت سبد کالایی از محل فروش گرانتر گاز به فولاد سازان صورت گرفته است.

دارابی با تاکید بر اینکه بیشترکارشناسان در شرایط کنونی خواهان حضور موثرتر بازار سرمایه در ساختار تصمیم سازی در دولت و جلوگیری از افزایش هزینه شرکت‌ها هستند، از آن به عنوان موضوعی نام برد که همواره مورد غفلت قرار گرفته است.

وی همچنین ازاصرار دولت بر فروش دارایی بانک‌ها و صندوق‌های بازنشستگی به عنوان موضوعی نام برد که بدون بررسی زمینه‌ها و فراهم کردن نقدینگی، مشکلاتی را برای بازار فراهم آورده است. به گونه ای که بازار توان تحمل عرضه‌های سنگین را نداشت.

وی از این موضوع به عنوان مشکل داخلی بازار نام برد و ادامه داد: در واقع در درون بازار بازیگران عمده هماهنگی کافی ندارند و همین مساله باعث شده عرضه‌های ناگهانی به ضعف بازار منجر شود.

بیشتر بخوانید:  بورس کالا بستری امن برای عرضه محصولات کشاورزی

دارابی در این شرایط امیدواری بازار را به سیاست‌های وزیر جدید اقتصاد و همچنین تحولات آتی در حوزه بازار ارز نسبت داد که با توجه به شروع دور نهایی تحریم‌ها، بازار منتظر آن است که دریابد وزیر جدید اقتصاد برای کنترل شرایط کلی اقتصاد از جمله وضعیت بنگاه‌ها و شرکت‌های تولیدی کشور چه برنامه‌ای را در دستور کار خود قرار خواهد داد.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان خاطرنشان ساخت: بدون هیچ تردیدی در شرایط آتی اقتصاد پایدار و رشد بازار سرمایه نیازمند همدلی وهماهنگی تمامی بازیگران در سطح بازار و برنامه ریزان و مدیران در سطح کلان است.