کاهش قیمت نفت و سایر کامودیتی ها که با افزایش احتمال عدم موفقیت آمریکا در کاهش شدید صادرات نفت ایران و افزایش تولید نفت عربستان و روسیه و سایر عوامل در حال وقوع می باشد می تواند تاثیر مستقیم بر قیمت فراورده های نفتی و پتروشیمی و تاثیر غیر مستقیم بر قیمت های جهانی فلزات اساسی داشته باشد.

نیما جوادیان کارشناس بازار سرمایه با خبرنگار بورس امروز به گفتگو پرداخت.

جوادیان عنوان کرد:در بازار های مالی همواره تقابل دو دیدگاه مثبت و منفی موجب شکل گیری روند های صعودی،ئنزولی یا نوسانی می گردد. بدیهی است،سودآوری حال و آینده شرکتها و انتظارات از آینده ،قیمت سهام را در بازار مشخص مینماید و افزایش ریسکهایی که سوداوری حال و آینده شرکتها را تهدید مینماید تاثیر منفی بر قیمت سهام خواهد گذاشت.

وی افزود: اگر بخواهیم بدبینانه به شرایط فعلی بازار بنگریم ،کاهش قیمت نفت و سایر کامودیتی ها که با افزایش احتمال عدم موفقیت آمریکا در کاهش شدید صادرات نفت ایران و افزایش تولید نفت عربستان و روسیه و سایر عوامل در حال وقوع می باشد می تواند تاثیر مستقیم بر قیمت فراورده های نفتی و پتروشیمی و تاثیر غیر مستقیم بر قیمت های جهانی فلزات اساسی داشته باشد.از طرفی کاهش نرخ ارز با کاهش سفته بازی در دلار و افت تقاضای ارز به واسطه ی کاهش قدرت خرید در اقتصاد و رکود پیش رو، در کنار افزایش هزینه صادرات و افزایش تخفیف فروش محصولات صادراتی به واسطه ی شروع تحریمها می تواند تاثیر منفی بر سودآوری آینده ی شرکتها داشته باشد.

کارشناس بازارسرمایه اشاره کرد: همانطور که قبلا بیان شد قیمتهای فعلی اغلب سهام بنیادی بازار در حال حاضر حبابی نمی باشد و نمیتوان انتظار افت بالای قیمت در سهام بنیادی را داشت اما عوامل مذکور موجب کاهش تقاضا و به تبع آن حکم فرمایی رکود کوتاه مدت در بازار سهام خواهد گشت.

وی در ادامه افزود: در مقابل میتوان به کاهش تاثیر منفی تحریمها به واسطه ی اقدامات دولت در روابط تجاری ، هدایت نقدینگی به بازار سرمایه با سیاستهای حمایتی دولت و جذابیت بازار سهام به نسبت سایر بازار های سرمایه ای در شرایط کنونی خوشبین بود . ازطرفی واریز سود سهام شرکتهای بزرگ که اغلب در ماه های آبان و آذر صورت می پذیرد میتواند نقدینگی حقوقی ها را برای حمایت از سهام زیرمجموعه هایشان افزایش دهد .

بیشتر بخوانید:  الزام سازمان بورس به عرضه بلوکی شرکت‌ها برای جلوگیری از تلاطم در بازار سهام

جوادیان در انتها اشاره کرد: به نظر تا آذر ماه و آمدن گزارشات تولیدو فروش شرکتها در ابان ماه، بازار روند نوسانی خود را حفظ نماید.درچنین شرایطی ،سهام شرکتهای سودسازی که مجامع تقسیم سودشان پایان سال می باشد می توانند مورد توجه بیشتری از طرف سرمایه گذاران میان مدتی قرار گیرند.