مدیرعامل سبد گردان تصمیم نگار ارزش آفرینان معتقد است که اختلاف‌نظر میان وزارت اقتصاد و وزارت نفت در خصوص پذیره‌نویسی دارا دوم، منجر به اصلاح صنایع پالایشگاهی می‌شود و در این خصوص گفت: اصلاح این گروه امری ناگزیر بود و باید اتفاق می‌افتاد.

به گزارش بورس امروز، محمد صفری گفت: در چند ماه گذشته، رشد افزایش قیمت پالایشگاه‌ها بسیار قابل توجه بوده است؛ بنابراین طبیعی است که اصلاح آن نیز عمیق‌تر باشد.

وی افزود: خروج از گردونه معاملات به فروکش کردن تب هیجان فروش کمک خواهد کرد و این برای پالایشگاه‌ها نتایج خوبی به همراه دارد.

صرفا نباید از لیدرها حمایت شود

مدیرعامل سبد گردان تصمیم نگار ارزش آفرینان در پاسخ به این سوال که کدام صنعت در بازار به عنوان لیدر عمل خواهد کرد، گفت: تاکنون لیدرهای بازار، صنایع پالایشی‌ها، بانک‌ها و خودرو بوده‌اند که هر سه گروه طی چند ماه اخیر رشد قابل توجهی داشته‌اند.

صفری درباره میزان توجه صندوق توسعه بازار بر روی بخش‌های مختلف صنایع در راستای خروج از وضعیت منفی و کنترل بازار، توضیح داد: در زمینه بحث حمایت صندوق تثبیت از لیدرهای بازار، این پرسش به وجود می‌آید که آیا مگر صندوق تثبیت صرفا وظیفه حمایت از لیدر ها را دارد؟

وی ادامه داد: لزوما شرایط نباید به‌گونه‌ای باشد که صرفا از لیدر ها حمایت شود.

تعلیق نمادها هیجان فروش را کاهش می‌دهد

مدیرعامل سبد گردان تصمیم نگار ارزش آفرینان درباره تعلیق نمادهای پالایشی گفت: تغییر در نحوه محاسبه‌ نرخ محصولات و خوراک پالایشگاه‌ها منجر شد که نمادهای پالایشی تا ۱۱ شهریورماه تعلیق شوند.

صفری در ارتباط با وضعیت بقیه بازار گفت: در شاخص دو میلیون با وضعیت سختی مواجه هستیم که طی چند نوبت از آن عبور کردیم ولی دوباره عقب‌گرد داشتیم.

وی ادامه داد: با توجه به نمودارها، هم اکنون در محدوده حمایتی یک میلیون و هشتصد هزار قرار دارد و به نظر می‌رسد با حمایت‌های فعلی‌ای که صورت گرفته است، بیشتر از این میزان عقب‌گرد ایجاد نشود. به‌هرحال در صورت اصلاح بیشتر، حمایت بعدی بر روی یک میلیون و ششصد و پنجاه هزار خواهد بود که بسته به اخبار، اطلاعات و نرخ دلار ظرف چند روز آینده می‌توان در مورد اعتبار آن صحبت کرد.

همچنین مدیرعامل سبد گردان تصمیم نگار ارزش آفرینان در زمین ابلاغیه پالایشی‌ها توضیح داد: انتظار می‌رود با وقوع چنین اتفاقی نه تنها هیجان فروش در سهم‌های پالایشی کندتر شود بلکه حتی انتظار اقبال از این نمادها مخصوصا نمادهای پالایشی غیر موجود در صندوق‌های قابل معامله دارا دوم (ETF) همچون پالایش نفت لاوان و شیراز دور از ذهن نیست. علاوه بر این در نمادهای پالایشی تعلیق ایجاد شده است و برای مدت زمان ۱۰ تا ۱۵ روزه از معامله خارج شدند.

صفری گفت: خروج از گردونه معاملات به فروکش کردن تب هیجان فروش کمک خواهد کرد و در مجموع این ابلاغیه تاثیر مثبتی روی پالایشگاه خواهد داشت، اما اینکه به لحاظ ریالی به چه میزان است، باید صبر کرد تا ابعاد آن بیشتر مشخص شود.

وی در ادامه گفت: همین مسئله که هیجان بازار کنترل شده است، نکته مثبت و ارزشمندی است.

افزایش گزارش خوانی میان سهامداران جدید معاملات را مطلوب‌تر می‌کند

مدیرعامل سبد گردان تصمیم نگار ارزش آفرینان در ارتباط با کلیت بازار با اشاره به مقاومت بر شاخص دو میلیونی، گفت: تاکنون عموم سهم‌ها رشد چشمگیری داشته‌اند اما باید منتظر بود تا واقعیت‌های بنیادی شرکت‌ها خود را به قیمت‌ها برسانند. هرچه دو مورد قیمت و واقعیت‌های بنیادی به هم بیشتر نزدیک شوند ادامه مسیر برای بازار هموارتر خواهد بود.

صفری بیان کرد: نباید صرفا معطوف شد به سه گروهی که در اهداف واگذاری دولتی هستند.

وی افزود: با حرکت به سمت جلو، تفکیک این مسئله که سهم‌های دولتی رشد بیشتری بیابند، کمرنگ‌تر خواهد شد و تا الان نیز این اتفاق افتاده است.

صفری در پایان گفت: هر چه بحث‌های بنیادی و گزارش خوانی بین سهامداران جدید که وارد بازار شده‌اند، بیشتر اتفاق بیفتد؛ کارایی بازار بیشتر و نحوه معاملات، مطلوب‌تر خواهد بود.