ارز شرکت های پالایشی سال آینده نیز ارز نیمایی خواهد بود

یک فعال صنعت پالایشی در گفت و گوبا خبرنگار بورس امروز در خصوص نرخ ارز در پالایشگاه ها برای سال آینده عنوان کرد: در حال حاضر نرخ ارز در شرکت های پالایشی از ۴۲۰۰ تومانی به ارز نیما از مهرماه امسال و در پی مصوبه دولت افزایش یافته است.

این منبع آگاه با توجه به پیشنهادات مطروحه از سوي نمايندگان مجلس، پیش بینی کرد که دولت با اختصاص ارز ترجیهی به پالايشگاه ها موافقت کند.

به گفته این فعال صنعت پالایشی، دولت محصولات استراتژيك پالايشگاهي نيز بر مبنای همین ارز نیمایی تحویل خواهد گرفت. قیمت حامل‌های انرژی را متوليان امر در مجلس تعيين و سپس دولت نهايي و وزارت نفت اجرایی می کند، البته این موضوع باید با توجه به شرايط حساس كشور تصویب و به نتيجه برسد.

این منبع آگاه به وضعیت سودآوری پالايشگاها و پتروشيمي ها برای سال آینده اشاره و خاطرنشان کرد: بر اساس شرایط حاکم، اگرخوراك بر مبنای ارز نیما جهت پتروشيمي ها كاملا حاكم شود، تا حدودي نسبت به قبل سود حاصل از فروش كاهش می یابد، اما در پالايشگاه ها به دليل دريافت خوراك بر اساس نيما و تحويل محصولات نيز به دولت با دلار نيما، حاشیه سودنسبت به سال جاری افزایش خواهد یافت.

بیشتر بخوانید:  گزارش لحظه به لحظه بورس روز سه شنبه 29 مهر