مجموعه معدنی مس تکنار واقع در شهرستان بردسکن خراسان رضوی در ۲۰ کیلومتری شهر کاشمر به دلیل واقع شدن بر روی کمر بند مس کشور از سال های دور مورد توجه معدنکاران بوده است. در حال حاضر ایران هفدهمین تولید کننده مس دنیاست. به گفته کارشناسان، ایران دو میلیارد تن از ذخایر مس دنیا را […]

مجموعه معدنی مس تکنار واقع در شهرستان بردسکن خراسان رضوی در ۲۰ کیلومتری شهر کاشمر به دلیل واقع شدن بر روی کمر بند مس کشور از سال های دور مورد توجه معدنکاران بوده است. در حال حاضر ایران هفدهمین تولید کننده مس دنیاست. به گفته کارشناسان، ایران دو میلیارد تن از ذخایر مس دنیا را در اختیار دارد و سالانه حدود ۲۲۰ هزار تن مس کاتد تولید می کند که این میزان ۱٫۲ درصد از تولید جهانی این محصول است. کشور ما اکنون هفدهمین تولید کننده مس در دنیاست که پیش بینی می شود با برنامه ریزی ها و پروژه های تعریف شده در این صنعت، ایران در چهار سال آینده با کسب سهم ۳٫۵ درصدی از کل مس دنیا به جایگاه دهم دست یابد.

مجتمع معادن مس تکنار در سال ۸۴ با سرمایه اولیه یک میلیاردریال توسط شرکت احیاء صنایع خراسان، جهت تمرکز فعالیت های معدنی تاسیس و در سال ۸۶ ، ۴۰ درصد سهام این شرکت به صندوق بازنشستگی کشوری واگذار شده است. محدوده معدن مس تکنار ۳۰ کیلومتر مربع بوده است که فقط حدود ۱۲ کیلومتر آن در قالب زون های ۱، ۲، ۳، ۴ ۵ می باشد و در ۱۸ کیلومتر هنوز هیچگونه عملیات اکتشافی در آن صورت نگرفته است. شرکت مس تکنار اگرچه طی سال های گذشته با مشکلات عدیده ای روبه رو بوده است، اما طی یکسال گذشته توانسته با تصمیم گیری های جدید در مجموعه صندوق بازنشستگی و مدیریت هلدینگ آتیه صبا چشم انداز مثبتی برای حضور در عرصه اقتصادی کشور ترسیم سازد.

بیشتر بخوانید:  بازار کنسانتره و گندله سنگ آهن در سال ۹۸

در این خصوص گفت و گویی با حبیب رضا هادیان،مدیرعامل شرکت مس تکنار صورت گرفته است که در ادامه می خوانید:

 مجتمع مس تکنار در سال ۹۶ چه روندی را برای سوددهی بیشتر طی کرده است؟

شرکت مس تکنار از سال ۱۳۹۰ دارای زیان انباشته بود که برای متعادل سازی آن و برخورداری از حداقل سود دوره، چند اقدام در دستور کار قرار گرفت. یکی از این اقدامات طرح توسعه کارخانه برای افزایش درآمد و تولید بود. برای انجام آن یک آسیاب ۳۰۰ تنی دیگر در مدار اضافه شد تا به موجب آن، ظرفیت را تقریبا از ۴۲۰ تن به ۶۰۰ تا ۷۰۰ تن برسانیم. از طرفی یک آسیاب ۱۲۰ تنی ساقط شده نیز داشتیم که آن را از مدار خارج کرده و آن را با یک آسیاب نو ۳۰۰ تنی جایگزین کردیم که ظرفیت عملی آن تا ۵۰۰ تن هم می رسد. در سال ۹۶ تمام تلاش خود را برای اورهال کردن تجهیزات در کارخانه گذاشتیم. از طرفی در سال ۹۶ هزینه کمتری برای حمل ونقل انجام شد بطوری که طول مسیر از ۲٫۵ کیلومتر به ۸۰۰ متر تقلیل یافت. از سوی دیگر تمام تجهیزات برای افزایش ظرفیت اورهال شد. ظرفیت عملی این شرکت روزی ۶۰۰ تن بود که به موجب خرابی بعضی از تجهیزات و فرسودگی هایشان با مشکلات عدیده ای روبه رو شدیم. همچنین به موجب قطعی برق، نداشتن ضمانت نامه برای ارایه به سازمان صنعت، معدن و تجارت و تسویه بدهی ها به دستگاه های دولتی در سال ۹۶ حدود ۱۷۰ روز تولید متوقف شد. اگرچه در همان سال گذشته توافقاتی با اداره های بیمه، دارایی و برق انجام شد که منجر به اخذ مجوز آتش باری شد.

بیشتر بخوانید:  حراست‌ بازوی اجرایی و جزء جدایی‌ناپذیر بانک‌هاست

 سال ۹۷ شرکت مس تکنار چگونه خواهد بود؟

در سال ۹۷ باید مقدار نقدینگی شرکت را افزایش دهیم که با توجه به انعقاد چند قرارداد خوب، نقدینگی مناسبی عاید شرکت شده است. به موجب هدف گذاری های انجام شده، تمام تلاش ما بر این است که در شش ماهه دوم سال ۹۷ استارت تولید را بزنیم. برای تحقق این امر در مرحله نخست باید پرداخت هایمان را به بستانکاران انجام داده باشیم تا ۱۲ مرحله آتش باری انجام شود. از این ۱۲مرحله آتش باری برای ۶ ماه دوم حدود ۹۰ هزار ماده معدنی لازم داریم که از این ۹۰ هزار ماده معدنی تقریبا باید حدود ۱۳۰۰ تن کنسانتره تولید شود. این امر نیازمند نقدینگی است. به رغم شرایط اقتصادی بر کشور حاکم، سه قرار داد خوب منعقد کردیم که شامل قرار داد فرآوری که در ۶ ماه اول با ظرفیت های ۱۵، ۳۵ و ۵ هزار تن است که احتمالا تا ۱۰۰ هزار تن نیز افزایش یابد.

آیا برنامه دیگری برای تامین نقدینگی خود دارید؟

بله، رایزنی هایی با صندوق بازنشستگی کشوری و کمیته سرمایه گذاری آتیه صبا انجام شده است، امیدواریم بتوانیم سرمایه شرکت را از ۶ به ۱۷ میلیارد تومان افزایش دهیم. از این ۱۱ میلیارد تومان حدود ۴ میلیاردتومان آن مربوط به طرح تکمیل اکتشاف درمعدن است.

حدود ۲٫۷ میلیاردتومان را برای خرید تجهیزات در نظر گرفته ایم که این تجهیزات شامل ۴ کامیون دو محور، یک دستگاه بیل ۳۳۰، یک دریل واگن و یک بیل مکانیکی است. تهیه این تجهیزات باعث می شود که بخش اعظم قیمت تمام شده شرکت کاهش یابد. باید در نظر داشت برای رفع زیان شرکت باید تولید را افزایش داد. یکی از راهکارها، کاهش قیمت تمام شده است . در حال حاضر حدود ۶۴ درصد قیمت تمام شده محصول نهایی به دو مولفه حمل و نقل و حفاری باز می گردد. در بخش حمل و نقل، هزینه واگذاری به پیمانکاری مقرون به صرفه نبود. بنابراین برای جابجایی این محصول در بحث افزایش سرمایه با خرید ۴ دستگاه کامیون، بیل مکانیکی و دستگاه حفاری تقریبا در یک سال چیزی حدود ۸۰۰ میلیون تومان ذخیره در کاهش قیمت تمام شده در بخش حمل و نقل خواهیم داشت.

بیشتر بخوانید:  گزارش تخلفات در بازار سرمایه به قوه قضاییه رسید

در بخش حفاری نیز در هر آتش باری حدود ۳۵۰۰ متر باید آتش باری کنیم که در صورت ۱۲ مرحله آتش باری، تقریبا ۴۲ هزار متر باید حفاری کنیم که در حال حاضر به ازای هرمتر ۴ هزار تومان برای حفاری هزینه می شود. با این اقدام حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان صرفه جویی صورت می گیرد. تمام تلاش ما براین است که در سال ۹۷ با این برنامه بودجه ای حدودا به یک سود دوره ای یک میلیارد تومانی دست یابیم. به موجب این امر در یک بازه زمانی مثلا سه ساله در صورت خرید تجهیزات و افزایش سرمایه، زیان انباشته سال پوشش خواهد یافت و در بازار سرمایه نیز از بازار فرابورس به بورس انتقال خواهیم یافت.