تکمیل کارخانه‌ بندرعباس «کتوکا» در کنار قطعی شدن توقف رسمی فعالیت شرکت نسوز قشم؛ در عمل سبب انحصار کتوکا در فولادسازی‌های جنوب کشور شده است.

به گزارش بورس امروز، در سال ۱۳۷۰ به صورت سهامی خاص تأسیس شد، شرکت در سال ۱۳۹۳ به شرکت سهامی عام تبدیل و شرکت مذکور به موجب صورتجلسه مجمع عمومی فوق‌العاده مورخ ۱۳۹۳/۰۹/۱۰در زمره شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار قرار گرفته است. هم‌اکنون شرکت تولیدی و خدمات صنایع نسوز توکا (سهامی عام) جزء واحدهای تولیدی شرکت توکا تولید اسپادان و آن شرکت از ساب هولدینگ شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد است.

شرکت تولیدی و خدمات صنایع نسوز توکا با نماد «کتوکا» در صنعت دیرگدازها فعالیت می‌کند و زمینه اصلی فعالیت آن در صنایع فولاد کشور است. سهم تولید مواد نسوز که بالغ بر ۵۰ نوع محصول است بیش از پنج درصد از کل بازار داخلی ایران را تشکیل می‌دهد که به صنایع بزرگی مثل فولاد مبارکه اصفهان – فولاد هرمزگان جنوب – فولاد آلیاژی ایران – فولاد خوزستان – فولادکاوه جنوب کیش و دیگر فولادهای بخش خصوصی فروخته می‌شود.

در بخش نوچینی و تعمیرات نسوز نیز این شرکت سابقه طولانی و درخشانی دارد و فهرست پروژه‌های در حال اجرا به شرح جدول ذیل است.

از مقایسه وابستگی حقیقی و حقوقی سهام می‌توانیم تغییر سهامداران حقیقی یا حقوقی را مشاهده کنیم و این نکته را دریابیم که قیمت این سهم به حقیقی‌۲ها وابستگی بیشتری دارد یا به حقوقی‌ها و یا به هیچ گروهی وابستگی ندارد.

نکاتی مهم و تازه از این سهم:

۱- در آمد نسوز کاری شرکت در سال ۹۸ جمعا مبلغی بیش از ۵میلیارد بوده که در سه ماهه سال جاری این مبلغ نزدیک به ۷میلیارد بوده است.

۲- درآمد حاصل از پروژه تاندیش در ۹۸ مبلغ دو میلیارد بوده که این مبلغ در سه ماهه امسال نزدیک به ۲میلیارد بوده است.

۳- در سال ۹۸ از محل خدمات کوره‌های قوس الکتریکی درآمدی عاید شرکت نشد از این رو با برنده شدن شرکت در مناقصه ۱۷۰میلیارد تومانی این قرارداد در اردیبهشت‌ماه وارد فاز اجرایی شد که با توجه به تغییرات نرخ ارز تعدیل هم می‌شود.

۴- در صفحه نخست گزارش تفسیری سه ماهه قیمت تمام شده بابت پروژه کوره‌های قوس  ۳۹میلیارد تومان بوده که ۳۱ میلیارد فروخته شده و همین بند سبب شده است در آمد شرکت تقلیل یابد، اما در نظر داشته باشید که در گزارش حسابرسی شده با وصول مطالبات با در نظر گرفتن قیمت تمام شده و سود معقول بی‌شک بیش از ۴۲ میلیارد می‌شود.

مهم‌ترین برنامه‌های هلدینگ اقتصادی توکا فولاد (وتوکا) درباره شرکت صنایع نسوز توکا در سال ۹۹:

-کارخانه‌ دوم کتوکا در بندرعباس تا پایان سال ۹۸، ۸۰ درصد تکمیل شده و طبق توضیحات در صورت‌های مالی «کتوکا»، در خرداد ۹۹ به پیشرفت ۱۰۰ درصدی رسیده است.

-طرح توسعه‌ جدید (آجرهای نسوز کربن منیزیت) از مهم‌ترین برنامه‌های کل هلدینگ در سال ۹۹ عنوان شده است.

-تکمیل کارخانه‌ بندرعباس «کتوکا» در کنار قطعی شدن توقف رسمی فعالیت شرکت نسوز قشم؛ در عمل سبب انحصار کتوکا در فولادسازی‌های جنوب کشور شده است (فاصله‌ ۱۰ دقیقه‌ای تا فولاد هرمزگان و فولاد کاوه).

– حمایت‌ از شرکت‌های زیرمجموعه برای کسب سهم بازار بیشتر (نمونه‌ آن را در قرارداد ۱۷۰ میلیاردی کوره‌های قوس الکتریکی فولاد مبارکه به مدت ۵ سال دیدیم، قراردادی که طبق شفاف‌سازی شرکت در کنفرانس اطلاع‌رسانی، در صورت افزایش نرخ ارز، تعدیل می‌شود.)

فرزاد توکلی