بانک صادرات در کنار تغییر رویکرد خود از منابع محوری به سودآوری، به‌منظور بهبود کفایت سرمایه و مسیر رشد پایدار، افزایش 43 درصدی سرمایه خود از محل آورده نقدی سهامداران و رساندن آن به رقم 250,000 میلیارد را در برنامه دارد.

به گزارش بورس امروز، بانک‌ها به عنوان تأمین‌کنندگان نقدینگی در اقتصاد نقش ویژه‌ای دارند. آن‌ها در کنار فعالیت خود با ورود به بازار سرمایه مشارکت مردم را در فعالیت خود افزایش دادند. بانک‌ها به عنوان واسط مالی نقش ۸۰ درصدی در تأمین نقدینگی جامعه دارند بنابراین اهمیت بالایی دارند، برای تشخیص وضع یک بانک همچون شرکت‌های موجود در دیگر صنایع از صورت‌های مالی آن‌ها استفاده می‌شود.

بانک صادرات به عنوان یک واسط مالی در صنعت بانکداری فعالیت می‌کند. در نمودار زیر، عملکرد درآمدی و سودآوری بانک صادرات را در دو سال گذشته را شاهده می‌کنیم.

طبق این نمودار، بانک صادرات در سال ۱۳۹۷ سودآوری منفی داشته است. این بانک از درآمد عملیاتی پایین‌تری نسبت به هزینه‌های خود برخوردار بوده است.

بانک صادرات طبق گزارش‌هایی که پارسال منتشر کرده بود قول سودآوری و تمرکز بر درآمدهای غیرمشاع به جای درآمدهای مشاع خود داده بود. باتوجه به اینکه عدم سودآوری یک بانک به دلیل نکول تسهیلات و عدم بازپرداخت به موقع آن‌هاست، بنابراین بانک صادرات راهبردهای جدیدی را برای کاهش این ریسک انجام داده است.

طبق نمودار زیر، بانک صادرات با تمرکز بر درآمد غیر مشاع، میزان آن را با رشد ۲۷ درصدی به ۷۲,۱۴۴ میلیارد ریال رسیده است. ریسک درآمدهای غیرمشاع نسبت به درآمدهای مشاع که ناشی از تسهیلات دهی بانک است، بسیار پایین‌تر است. بنابراین بانک صادرات با افزایش درآمدهای کارمزدی، سرمایه‌گذاری و مبادلات ارزی این ریسک را کاهش داده است.

این اقدام سبب کاهش تکیه بر منابع گران قیمت و افزایش اتکا به منابع ارزان قیمت شده است. با توجه به تغییر روند فعالیت بانک از زیان دهی به سودآوری، سود هر سهم با افزایش ۱۰۹ درصدی به ۱۴ ریال رسید. در نتیجه اقداماتی «وبصادر» برای رسیدن به سودآوری انجام داده است مفید واقع شده است.

بانک صادرات در کنار تغییر رویکرد خود از منابع محوری به سودآوری تصمیم به افزایش سرمایه به منظور بهبود کفایت سرمایه خود کره است. طبق جدول زیر بانک صادرات در دوره عملکرد خود تنها ۲ مرتبه سرمایه خود را افزایش داده است که در آخرین افزایش سرمایه خود، به تجدید ارزیابی دارایی‌ها پرداخته بود.

باتوجه به اینکه نسبت کفایت سرمایه یکی از معیارهای تشخیص وضع یک بانک است، بانک‌ها موظف هستند تا برای کاهش ریسک پذیری خود و حمایت از حقوق سپرده‌گذاران این نسبت را بهبود ببخشند. بانک صادرات برای اجرای این وظیفه برنامه افزایش سرمایه از محل آورده نقدی سهامداران دارد.

براساس این برنامه، بانک صادرات سرمایه خود را با ۴۳ درصد رشد به ۲۵۰,۰۰۰ میلیارد ریال می‌رساند. این افزایش سرمایه مسیر رشد پایدار و کفایت سرمایه را بهبود می‌بخشد.

همان طور که در نمودار زیر مشاهده می‌شود، بانک صادرات با تغییر محور فعالیت خود از جذب منابع به سودآوری در مقابل دریافت سپرده میزان کمتری تسهیلات اعطا کرده است. البته این میزان تسهیلات به دلیل کاهش تسهیلات دهی با حجم بالا بوده است. بانک صادرات فعالیت خود را در راستای تبدیل شدن به سوپرمارکت خدمات فرابانکی تغییر داده است.

بنابراین همچنانکه مشاهده می‌شود، تمرکز از دریافت درآمد مشاع که حاصل از تسهیلات دهی بانکی بوده برداشته شده است. این اقدام بانک صادرات منجر به حفظ نقدینگی در بانک به‌منظور اجرای فعالیت‌های فرابانکی در کنار حمایت از سرمایه‌گذاران در فعالیت‌های اقتصادی می‌شود. سوپرمارکت فرابانکی به بانک صادرات کمک می‌کند تا با ارائه فعالیت‌های بیمه‌ای، مشارکت در سهام شرکت‌ها و …کارمزد مناسبی در کنار کاهش ریسک داشته باشد.

همان طور که در نمودار زیر مشاهده می‌شود، بانک صادرات در کنار اجرای وظیفه بانکی خود، برای عملیاتی سازی سوپرمارکت خدمات فرابانکی با مشارکت در سهام شرکت‌های مولد از فعالیت‌های آن‌ها حمایت مالی لازم را نموده است. طبق این نمودار «وبصادر» در کنار شرکت مستقیم در سهام، از بخش‌های فرعی خود نیز در این راستا حمایت نموده است.

بنابراین شرکت‌های فرعی بانک صاردات همراستا با عملکرد بانک صادرات برای تحقق سورمارکت خدمات فرابانکی، مالکیت بخشی از سهام شرکت‌های بورسی و غیر بورسی مولد را در اختیار گرفته‌اند. از این رو بانک صاردات با دریافت سود مناسب از این محل در کنار کارمزدهای دیگر از این سوپرمارکت توانست درآمد عملیاتی خود را از محل غیر مشاع افزایش دهد.

بانک صادرت به عنوان یک شرکت بورسی در سال ۹۸ توانست با میانگین نرخ بازدهی ۴۹.۶ درصد در آخرین معاملات با قیمت ۷۰۰ ریال به ازای هر سهم مبادله شود. لذا فعالیت بانک صادرات در بازار سرمایه به دلیل عملکرد مناسب در سودآوری سال ۹۸، جذابیت بیشتری برای سهامداران در سال ۹۹ داشته، به گونه‌ای که با رشد ۴۹۸.۶ درصدی به قیمت ۴,۴۳۰ ریال در ۲۹ تیرماه سال جاری رسیده است.

نتیجه‌گیری

بانک صادرات ایران با شناسایی ریسک‌های فعالیت و بخش‌های کم ریسک توانسته است عملکرد مالی خود را بهبود ببخشد. این بانک با اجرای استراتژی‌های مناسب، عملکرد خود را از بخش‌های پر ریسک به کم ریسک با بازده مطلوب منتقل کرده است. «وبصادر» با اجرای برنامه سوپرمارکت خدمات فرامالی، نقش خود را از تسهلات‌دهی مطلق به مشاوره سرمایه‌گذاری، پشتیبانی بیمه‌ای، سرمایه‌گذاری و … گسترش داده است.

این اقدام بانک صادرات، سبب توجه به منابع کم ریسک و تغییر محور به سودآوری مطلوب در فعالیت‌های اقتصادی مولد کشور منجر به افزایش درآمدهای غیرمشاع از محل کارمزد، سود سرمایه‌گذاری و مبادلات ارزی شده است.

این اقدام‌ها در کنار اجرای بانکداری الکترونیک و اعطای مستمر تسهیلات اجرا شده، بنابراین هیچ خللی در عملکرد بانکی رخ نداده و تنها منجر به کاهش ریسک شده است.

مشاهده صفحه ی اخبار و تحلیل های بانک صادرات ( وبصادر )