مجموع مقدار فروش شرکت گلتاش (شگل) پارسال با رشد 28 درصد روبه‌رو بوده است. به‌طوری که مقدار فروش شرکت از 38 هزار تن به 49 هزار تن افزایش یافته است. در 3 ماه امسال نیز مقدارکل فروش شگل در حدود 14 هزار تن بوده است. هر ساله شگل در حدود 3 تا 5 درصد از محصولات خود را صادر می‌کند.

به گزارش بورس امروز، شرکت گلتاش (سهامی عام) به شناسه ملی ۱۰۲۶۰۲۴۴۵۷۳در تاریخ ۱۰ مرداد ۱۳۶۱ به نام شرکت آرایشی و بهداشتی گلتاش به صورت شرکت با مسئولیت محدود تاسیس و طی شماره ۳۶۰۱ در اداره ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی اصفهان به ثبت رسیده است، براساس مصوبه مجامع عمومی فوق العاده مورخ ۲۴/۰۷/۱۳۶۱ و ۲۰/۱۰/۱۳۷۸ ابتدا به سهامی خاص و سپس به سهامی عام تبدیل شد و براساس مصوبه مجمع عمومی فوق العاده مورخ ۲۰/۱۰/۱۳۷۸ نام آن به شرکت گلتاش تغییر یافته است و در تاریخ ۰۲/۰۴/۱۳۸۰ در بورس اوراق بهادار (در گروه محصولات شیمیایی) پذیرفته شده است. شرکت گلتاش هم‌اکنون جز واحدهای تجاری فرعی شرکت مدیریت صنعت شوینده توسعه صنایع بهشهر (سهامی عام) می باشد. نشانی مرکز اصلی شهر اصفهان در استان اصفهان است و محل فعالیت اصلی آن در شهرک صنعتی سه راهی مبارکه – خیابان هفتم واقع شده است.

فعالیت اصلی

موضوع فعالیت شرکت طبق ماده ۲ اساسنامه، تولید و تهیه انواع مواد و محصولات شوینده و پاک کننده بهداشتی و آرایشی و مواد صنعتی مرتبط، انجام همه امور خدمات بازرگانی و انجام امور صادرات و واردات کالاهای موضوع شرکت، سرمایه گذاری در دیگر شرکت‌ها و ایجاد شرکت‌های جدید، انجام امور مربوط به تامین مالی در چارچوب قوانین مربوطه و برای منافع شرکت و همچنین انجام خدمات فنی و آزمایشگاهی است. به موجب پروانه بهره برداری شماره ۱۳۱۳۳۴۴/۱۷۶۲۴ مورخ ۱۰/۰۳/۱۳۹۶ صادره توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت، ظرفیت تولیدی شرکت حدودا به میزان ۶۵ هزار تن محصول و ادوات بسته بندی است.

سهامداران

سهامدار اصلی شرکت، شرکت مدیریت و صنعت شوینده توسعه صنایع بهشهر است که مالک ۷۷ درصد شرکت گلتاش است، همچنین این شرکت سهامدار عمده شرکت پاکسان و ساینا نیز است.

سرمایه شرکت

روند افزایش سرمایه شرکت طی چند سال اخیر به صورت زیر بوده است. تعداد سهام شرکت هم‌اکنون یک میلیارد سهم است.

ترازنامه شرکت

ترازنامه ۳ ساله شرکت و ۳ ماهه منتهی به پایان سال ۱۳۹۸ به صورت زیر است، همچنین تقسیم بندی دارایی‌های شرکت و بدهی‌های شرکت به صورت زیر است: همان طور که در نمودار دارایی‌های شرکت مشخص است.

صورت سود و زیان

سال مالی شرکت گلتاش ۳۰ آذر هر سال است و صورت سود و زیان سه سال گذشته و ۳ ماه نخست سال ۹۹ شرکت به صورت زیر بوده است، شرکت در سال گذشته به ازای هر سهم ۱۷۷ تومان سود و در ۳ ماه ابتدای سال مالی، ۳۸ تومان به ازای هر سهم سود داشته است.

تحلیل سود و زیان شرکت

تحلیل مقدار و مبلغ فروش

مجموع مقدار فروش شرکت پارسال با رشد ۲۸ درصد روبه‌رو بوده است. به طوری که مقدار فروش شرکت از ۳۸ هزار تن به ۴۹ هزار تن افزایش یافته است. در ۳ ماه امسال نیز مقدارکل فروش شرکت در حدود ۱۴ هزار تن بوده است. هر ساله شرکت در حدود ۳ تا ۵ درصد از محصولات خود را صادر می‌کند.

شرکت بزرگترین تولیدکننده خمیردندان و صابون در کشور است. و در تولید شامپو و مایع دستشویی نیز رتبه چهارم در تولید کشور را دارد.

با توجه به این موارد مقدار فروش شرکت در حدود ۵۶ هزار تن در نظر گرفته شده است. همچنین در قسمت نرخ‌های فروش، شرت به تازگی افزایش قیمت ۲۵ تا ۳۵ درصدی گرفته است که با توجه به این افزایش نرخ در نرخهای فروش در نظر گرفته شده است. فقط به دلیل افزایش بیماری کرونا نرخ فروش مایع دستشویی با افزایش بیشتری در چند ماه اخیر روبه‌رو بوده است که به همین دلیل افزایش نرخ ۵۰ درصدی برای آن در نظر گرفته شده است.

قیمت تمام شده

همانطور که در نمودار زیر مشخص است، بیش از ۸۸ درصد قیمت تمام شده مواد مستقیم تشکیل می‌دهد، همچنین هفت درصد را سربار تشکیل می‌دهد. برای برآورد مواد مستقیم شرکت از نسبت مواد مستقیم مصرفی هر محصول به مبلغ فروش آن محصول استفاده شده است، همچنین دستمزد و موارد سربار با فرض افزایش ۳۰ درصد پیش بینی شده‌اند.

هزینه‌های عمومی، اداری و فروش

مهمترین آیتم هزینه‌های عمومی، اداری و فروش شرکت حق لیسانس تولیدات است که به شرکت پاکسان پرداخت می‌شود و تا فروش ۲۰۱ میلیاردی ۵ درصد و بیش از آن ۲.۵ درصد به شرکت پاکسان پرداخت می‌شود.

بازاریابی و تبلیغات نیز از موارد مهم هزینه‌های شرکت است که براساس درصدی از مبلغ فروش برآورد شده است. ریز هزینه‌های عمومی اداری و فروش شرکت به صورت زیر پیش‌بینی شده است:

خالص دیگر درآمدها و درآمدها و هزینه‌های غیرعملیاتی

مهمترین آیتم‌های صورت سود و زیان در این بخش تخفیفات خرید و سود سپرده بانکی است که به صورت زیر برآورد شده‌اند:

صورت سود و زیان برآوردی

در انتها صورت سود و زیان برآوردی شرکت گلتاش را آورد‌ ایم، طبق پیش‌بینی سود شرکت در حدود ۲۱۸ تومان به ازای هر سهم برآورد شده است که نسبت به پارسال حدود ۲۳ درصد افزایش خواهد داشت.