شرکت فولاد خوزستان در فصل نخست امسال از لحاظ تولید فولاد شرایط مطلوبی داشته و در سطح 108 درصد ظرفیت فعالیت کرده است.

به گزارش روند بورس امروز، فولاد خوزستان، بزگترین عرضه کننده محصولات نیمه نهایی فولادی (اسلب، بلوم و بیلت) در کشور است که ۱۳ و ۱۷ درصد از تولید اسلب و بلوم و بیلت کشور را به خود اختصاص می دهد. شرکت به‌طور میانگین ۳۵ و ۵۵ درصد اسلب و بلوم و بیلت خود را صادر می‌کند، از جمله مقاصد صادراتی فخوز منطقه منا و خاور دور است.

در فصل نخست سال جاری می‌توان گفت شرکت از لحاظ تولید فولاد شرایط مطلوبی داشته و در سطح ۱۰۸ درصد ظرفیت فعالیت داشته است. فولاد خوزستان سرمایه گذاری‌های مهمی دارد که از جمله آنها می‌توان به فولاد شادگان و صنعتی و معدنی توسعه فراگیر سناباد اشاره داشت که هر دو دارای طرح توسعه هستند.

شادگان دارای ظرفیت ۸۰۰ هزار تنی آهن اسفنجی است که به بهره برداری رسیده است (بخشی از آهن اسفنجی فخوز از این شرکت تامین می شود)؛ علاوه بر این دارای یک طرح ۸۰۰ هزار تنی فولاد نیز هست که تاکنون ۴۸ درصد پیشرفت داشته و بنا بر اظهارات مدیران فولاد خوزستان در سال ۱۴۰۰ به بهره برداری خواهد رسید. سناباد که بخشی از کنسانتره مورد نیاز فخوز را تامین می کند دارای یک خط ۲.۵ میلیون تنی کنسانتره و ۲.۵ میلیون تنی گندله است.

کارخانه گندله‌سازی سناباد پس از طی مراحل تولید آزمایشی فعالیت خود را در خرداد ماه سال جاری آغاز کرده است. ۱۱۵ میلیون یورو به همراه ۲۰۰ میلیارد تومان به منظور راه اندازی این خط سرمایه گذاری انجام شده است.

با توجه به ارقام اعلام شده تولید گندله از آغاز راه‌اندازی این خط تاکنون، میتوان انتظار داشت تولید سال جاری این محصول به سطحی بیش از ۷۰ درصد ظرفیت دست یابد. یکی از مسائلی که ممکن است فخوز امسال با آن روبه‌رو شود بروز مشکلات در تامین کنسانتره و تغییر ضرایب قیمتی مواد اولیه است.

در سال جاری بیش از ۱۶ میلیون تن طرح گندله‌سازی به بهره برداری می‌رسد این در حالی است که تنها ۶.۷ میلیون تن طرح کنسانتره سازی به بهره برداری خواهد رسید؛ لذا به نظر می‌رسد که در سال جاری با کمبود کنسانتره روبه‌رو باشیم که این موضوع می‌تواند احتمال افزایش ضریب قیمت کنسانتره به شمش فخوز را تقویت کند.

از آنجا که این موضوع پس از چند نشست بحث و بررسی هنوز به نتیجه‌ای نرسیده است، در این تحلیل از ضرایب قیمتی فعلی برای پیش بینی سود استفاده شده است. با در نظر گرفتن شمش ۳۶۵ دلاری و متوسط نرخ دلار ۱۷۵۰۰ تومانی به نظر می¬رسد شرکت توانایی تحقق سود ۳۸۷ تومانی را داشته باشد. همچنین با فرض شمش ۳۸۰ دلاری و دلار ۲۰ هزار تومانی در سال آتی فخوز می تواند به سود ۴۵۳ تومانی در سال ۱۴۰۰ دست یابد.

 

سعیده زرین گل

کارشناس ارشد کارگزاری بانک مسکن