کنون با گذشت شش ماه در بررسی به حجم های مورد معامله در بازار و در نمادهای مختلف می توان نتیجه گرفت که در حال حاضر هنوز به انتهای این روند صعودی نرسیده ایم. در واقع انتظار می رود که بازار در حال شروع یک موج جدید صعودی در قالب موج 5 میان مدت باشد.

هاشم ذوالفقاری،تحلیل گر کارگزاری فارابی با خبرنگار بورس امروز به گفتگو پرداخت.

ذولفقاری عنوان کرد:۶ ماه قبل تقریبا در اواسط فروردین ماه به نظر می رسد که حجم های مورد معامله در بازار از رقم خوردن اتفاق مبارکی نوید می دهند. در واقع بازار در دو نقطه با افزایش حجم در حال مواجه بود. ۱-شروع روند عرضه به برخی از مجموعه ها و فروش توسط فروشنده های خسته با اولین مثبت ها۲-انتهای روند و فروش به جاماندگان و ته صفی ها و تقدیم کردن پرتفوی حقیقی به حقوقی ها.

وی افزود:اکنون با گذشت شش ماه در بررسی به حجم های مورد معامله در بازار و در نمادهای مختلف می توان نتیجه گرفت که در حال حاضر هنوز به انتهای این روند صعودی نرسیده ایم. در واقع انتظار می رود که بازار در حال شروع یک موج جدید صعودی در قالب موج ۵ میان مدت باشد.در امواج الیوت معمولا ۳ موج صعودی در قالب امواج ۱ و ۳ و ۵ و دو موج اصلاحی در قالب امواج ۲ و ۴ وجود دارد. ابتدا و انتهای هر کدام از این امواج صعودی حجم های بازار قابل توجه و عرضه ها سنگین هستند و در مسیر امواج اصلاحی تعادل رفتار بازار بیشتر است.

تحلیل گر کارگزاری فارابی خاطرنشان کرد:با توجه به اغاز رشد بازار از سال گذشته و ادامه ی این رشد در سال جاری به نظر می رسد حجم های سنگین این روزها در بازار مستعد تشکیل یک موج ۵ صعودی میان مدت باشد که می تواند حتی شاخص را در بهترین شرایط تا محدوده ۲۳۰ هزار واحد هم بالا ببرد. بر این اساس فعلا ترس خاصی در رشد بازار وجود ندارد و هنوز تا رسیدن به قیمتهای اشباع شده در اکثر صنایع فاصله ی زیادی وجود دارد.

بیشتر بخوانید:  فروش اموال مازاد خودروسازان کلید خورد

ذولفقاری در ادامه یادآور شد:همانگونه که تحلیلگران رشد بازار را در سال ۹۱ مدل می کنند و انتظار بازدهی های سنگین از بازار را دارند، می توان ریزش بازار را هم در سال ۹۲ مدل کرد و پس از اشباع بازار در محدوده ی خرید منتظر اصلاح جدی در نمادهایی بود که این روزها بدون داشتن مشخصه های بنیادی قوی در حال ثبت رکوردهای قیمتی هستند.

به شخصه انتظار دارم پس از ارسال گزارشات ۶ ماهه شرکتها به کدال شاهد چرخش بازار از نمادهای کوچک به سمت نمادهای بزرگتر بازار باشیم و پس از آن رشد بازار در قالب کیفیت گزارشات ماهانه شرکتها ادامه دار باشد.