قائم مقام مدیرعامل و نایب رئیس هیئت مدیره شرکت سبدگردان الگوریتم با بیان اینکه بازار سرمایه در دو ماه اخیر روند مثبتی داشته است، گفت: ادامه روند کنونی بازار سرمایه به عوامل مختلف اقتصادی و سیاسی از جمله نرخ تورم و تحولات بازار ارز بستگی دارد.

امیر وفایی درباره روند بازار سرمایه در آینده به خبرنگار روند بورس امروز گفت: بازار امروز شاهد خبرهایی از جمله خبر تعدیل شرکت‌های پالایشی و اخباری مربوط به شرکت‌های هلدینگ بود که تاثیر شایان توجه‌ای بر بازار داشتند، انتظار خبر این گروه‌ها و دیگر عوامل تأثیری بسزا بر روند بازار امروز داشت.

وی افزود: بحث‌هایی درباره آزادسازی و فروش سهام عدالت و عرضه آن طبق آیین نامه بازار مطرح شد، فشار فروش این سهام همچنان در بازار وجود دارد، بررسی دو یا سه ماه گذشته حکایت از روند مثبت بازار دارد اما هم‌اکنون بازار با نوسان روبه‌روست و این روند تا زمان انتشار خبرهایی مثبت ادامه خواهد داشت.

وفایی ادامه داد: همان‌طور که دیدیم خبر منتشر شده از شرکت پالایش نفت لاوان (شاوان) بسیار بر روند بازار مؤثر بود و این موضوع می‌تواند یک نشانه باشد تا دیگر پالایشگاه‌ها نیز گزارش‌های خود را منتشر کنند، البته باید تأثیر این گزارش را در روزهای آینده مشاهده خواهمی کرد و انتظار می‌روند روند چند ماه آینده بازار همچنان مثبت باشد، اما این نوسان‌ها همچنان در ذات بازار وجود خواهند داشت.

وی عنوان کرد: ادامه روند مثبت بازار به متغیرهای سیاسی و اقتصادی کشور دارد. تورم به عنوان یک متغیر اقتصادی عاملی اثر گذار بر روند بورس است. تأثیر این متغیر را به وضوح می‌توان مشاهده کرد. در دیدگاه میان مدت، بازار سرمایه همچنان امکان ادامه روند مثبت را دارد، این دیدگاه می‌تواند برای سال ۹۹ در نظر گرفته شود.

وفایی تصریح کرد: ادامه روند مثبت شاید به شدت فروردین ماه و اردیبهشت امسال نباشد، رشد دو ماهه ابتدای سال بسیار عجیب و غریب بود، تکرار این رشد را نمی‌توان برای ادامه سال متصور شد.

وی گفت: نرخ دلار در کنار تورم عامل مؤثر دیگری بر روند بازار است. باتوجه به رشد نرخ انتظاری دلار، می‌توان این رشد را برای بازار سرمایه نیز پیش بینی کرد، انتظار داریم بازار سرمایه در مقابل بازار سپرده‌ها و اوراق با درآمد ثابت جذاب‌تر باشد.