مدیر فروش فولاد سپید فراب کویر گفت ثبات قیمتی هم به نفع دو قشر تولیدکننده و مصرف‌کننده نهایی است و کاهش نوسان‌های قیمتی در بازار به برنامه‌ریزی بلندمدت شرکت کمک می‌کند در نتیجه فولادسازان به اهداف بلندمدت خود می‌رسند.

خوروش، مدیر فروش فولاد سپید فراب کویر به خبرنگار روند بورس امروزگفت: فولادسازان تصمیم گرفتند برای تنظیم بازار محصولات میلگرد در رینگ زرد عرضه کنند و هدف از این اقدام حمایت از مصرف‌کنندگان بوده است؛ شرکت فولاد سپید فراب کویر در زمانبندی این تصمیم نقشی ندارد، در نتیجه ادامه این روند به عرضه و تقاضای بازار بستگی خواهد داشت و زمان مشخصی برای وقوع آن نمی‌توان متصور شد.

وی افزود: فولاد سازان به عنوان عرضه‌کنندگان این بازار تا زمانی که به هدف نهایی برسند این روند را ادامه می‌دهند و این تصمیم براساس اهداف و صلاحدیدهای عرضه‌کنندگان گرفته شده، بنابراین به نفع طرف‌ها خواهد بود، ستاد تنظیم بازار برای ایجاد تعادل در بازار، تنظیم هزینه‌های عرضه کنندگان و حفظ منافع مصرف‌کنندگان این تصمیم را اجرایی کردند.

مدیر فروش فولاد سپید فراب کویر تصریح کرد: تنظیم قیمت میلگرد در بازار به نفع مصرف‌کنندگان نهایی خواهد بود. این اقدام به منظور حذف واسطه‌گری و سودجویان در این بازار عملیاتی شده است، با حذف این واسطه‌ها منافع سرشاری نصیب عوامل بازار (عرضه و تقاضا) خواهد شد، در نتیجه مصرف کننده نهایی با قیمتی عادلانه تر این محصول را خریداری خواهد نمود.

خوروش عنوان کرد: فولاد سپید فراب کویر همچون دیگر شرکت‌ها براساس مصوبه محصولات خود را در بورس عرضه می‌کند، قیمت گذاری در بورس توسط عرضه و تقاضا تعیین می‌شود، در نتیجه زمانی که عرضه کنندگان با متقاضیان بازار در قیمتی به نتیجه برسند معاملات انجام می‌شود. در چند وقت گذشته اخبار ضد و نقیضی درباره قیمت‌گذاری منتشر شد که این اخبار از دید «فراب کویر» قابل تأیید نیست.

وی با اشاربه نحوه تعیین قیمت محصولات فولادی عنوان کرد: قیمت محصولات فولاد سپید فراب کویر براساس قیمت بورس است، بنابراین قیمتی که در آن عرضه و تقاضای بازار به تعادل برسند همان قیمت فروش محصولات ما خواهد بود، این قیمت‌ها به صورت برخط توسط افراد قابل مشاهده خواهد بود و این تغییرات قیمتی بر تولیدات «فراب کویر» چندان تأثیر گذار نبوده است.

تلاش برای کاهش اثرگذاری تغییر قیمت‌ها بر روند تولید

مدیر فروش فولاد سپید فراب کویر افزود: نه تنها اکنون بلکه در آینده هم سعی می‌کنیم تغییرات قیمت تأثیری بر تولیدات نداشته باشد. برند محصولات فولاد سپید فراب کویر میان مشتریان شناخته شده است؛ این شرکت با بازاریابی‌های صحیح توانسته است این برند را با استقبال خوبی رو به رو کند. بخشی از مشتریان فولاد سپید فراب کویر دائمی هستند، مشتریان همواره در کنار فولاد سپید فراب کویر هستند.

خوروش یادآور شد: افزایش یا کاهش قیمت در بازار تأثیر چندانی بر مشتری‌مداری و حفظ مشتریان فراب کویر ندارد، تقاضای این دسته از مشتریان با نوسان‌های مواد اولیه و قیمت محصولات تأثیر چندانی نمی‌پذیرد، سپید فراب کویر هیچ گاه اقدامی را که به ضرر مشتریان دائمی خود است را انجام نمی‌دهد.

تحقق اهداف بلندمدت در گرو ثبات قیمتی رخ می‌دهد

وی گفت: تغییرات دائمی قیمت محصولات به صنعت لطمه می‌زند، تغییرات قیمیت باید به صورت با ثبات انجام شود، ثبات قیمتی هم به نفع تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان نهایی خواهد بود. هرچه نوسانات قیمتی در بازار کمتر باشد برنامه‌ریزی بلندمدت شرکت بهتر خواهد بود، در نتیجه فولادی‌ها به اهداف بلندمدت خود یعنی برنامه بلندمدت خرید مواد اولیه و فروش دست می‌یابند.

مدیر فروش فولاد سپید فراب کویر افزود: فولاد سپید فراب کویر مانند هر شرکت دیگری از یک سهم بازار ی برخوردار است. باتوجه به این سهم شرکت همواره در تلاش است تا نوسانات بازار را افزایش ندهد؛ زیرا این نوسان افزون بر شرکت به کل بازار، صنعت و زنجیره فولاد ضربه می‌زند، فولاد سپید فراب کویر به دلیل اینکه تنها بخشی از زنجیره فولادی است برنامه بلندمدتی برای مهار این نوسان‌ها ندارد.

خوروش تصریح کرد: این شرکت مانند بیشتر شرکت‌های فولادی نقش پیرو را در بازار ایفا می‌کند. در نتیجه در قیمت‌گذاری و سیاست‌های بلندمدت زنجیره نقشی ندارد، قیمت مواد اولیه‌ مانند بیلت بر قیمت محصولات تأثیرگذار است؛ فولاد سپید فراب کویر تا حدودی آثار این نوسان‌ها را با نقدینگی پشتوانه کاهش داده است، اما این شرکت در کنترل اصلی این نوسان‌ها نقشی ندارد.

وی گفت: فولاد سپید فراب کویر به دلیل اینکه جزئی از زنجیره فولادی‌هاست تأثیر چندانی بر این نوسان‌ها ندارد. این شرکت هم‌اکنون کنترلی بر قیمت مواد اولیه خود ندارد، در نتیجه بیش از ۹۰ درصد قیمت محصول به هزینه مواد اولیه اختصاص دارد و قیمت محصول تحت تأثیر نرخ مواد اولیه است و رابطه مستقیمی بین آن دو وجود دارد.

مدیر فروش فولاد سپید فراب کویر تصریح کرد: بیشتر محصولات فولادی کشور صادرات محور هستند. این محصولات از نرخ ارز تأثیر مستقیمی می‌پذیرند. با شیوع کرونا بسیاری از مرزهای صادراتی بسته شدند، این رخداد در عمل بازارهای صادراتی ایران را دچار مشکل کرد، بازگشایی مرزها حجم عظیمی از تقاضای محصولات فولادی را ایجاد کرد، به همین دلیل افزون بر افزایش حجم بازار، قیمت محصولات نیز دچار تغییر شد.